REKLAMA
,
Kierowcy, uważajcie!
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Dzisiaj (14 listopada) w całym kraju policjanci drogówki prowadzą działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Zwracajcie uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

Reklama

W ramach realizowanych już po raz 11. w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim, funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i rowerzystów. Będą obserwować przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów usytuowane na ruchliwych drogach oraz te, na których dochodziło wcześniej do wypadków.

Policja przyznaje, że bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych jest obecnie na wyższym poziomie niż w roku ubiegłym. Obie grupy uczestników ruchu drogowego brały udział w mniejszej liczbie wypadków. A zatem mniej było rannych, a co najważniejsze, mniej osób poniosło śmierć.
Mimo wszystko należy przypomnieć, że piesi to grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego, najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje też fakt, że znaczna liczba potrąceń pieszych miała miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych. A przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekraczanie jezdni.

Kierowcy, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinni zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:
– wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
– omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym – przypominają policjanci.

Korzystanie z elementów odblaskowych wielokrotnie zwiększa widoczność pieszego/rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze – wcześniej robi się ciemno. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA