REKLAMA
„Kobieca natura – malarstwo i pastel”
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Wernisaż wystawy Renaty Boguszewskiej „Kobieca natura – malarstwo i pastel” przygotowują Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti oraz Stowarzyszenie Twórcze „Prowincja”. Wernisaż w piątek.

Reklama

Na spotkanie z piękną i bardzo kobiecą wrażliwością zapraszamy w piątek, 6 marca, o godz. 17.00, do Galerii Nova ChBP, przy ulicy Partyzantów 40. Wstęp wolny!

Prace Renaty Boguszewskiej, które zobaczymy na wystawie, powstały z inspiracji naturą. Według autorki:

(…) niczym nie skażoną, idealną harmonią formy i barwy. Naturą, w której każde zjawisko ma niepodważalny sens, a jeżeli w naszym otoczeniu znajdują się obiekty budzące niechęć lub sprzeciw, są z pewnością wytworem człowieka. Z pozoru nie ma wdzięczniejszego i obszerniejszego tematu do artystycznej wypowiedzi, jednak próby jej dosłownego naśladowania są z gruntu skazane na niepowodzenie. Pozostaje interpretacja.

Artystka od lat jest pod urokiem Polesia. Rejestruje najczęściej rodzime kwiatowe pejzaże „Łąka dzwonków na Majdanie”, „Czarna malwa w Borowie”, „Bodziaki z Sokolca”. W technice pasteli stara się przekazać miękkość i delikatność natury, indywidualny charakter gatunków, ale też dynamikę roślin zmieniającą się w zależności od kąta widzenia obserwatora, ostrości planów. Utrwala swobodne kadry „wycięte” z łąk, bagien czy ogrodów.
Malując akrylami i farbami olejnymi, inspiruje się przyrodą, którą stara się przetworzyć w ulubionych centralnych kompozycjach.

***

Renata Boguszewska urodziła się w Szczecinie, lecz od dzieciństwa związana jest z Lubelszczyzną. Mieszka, pracuje i tworzy w Siedliszczu. Studia ukończyła w Instytucie Wychowania Artystycznego (obecnie Wydział Artystyczny) UMCS w Lublinie. Ma dyplom z malarstwa, z wyróżnieniem, zdobyty w pracowni prof. Ryszarda Lisa. Ukończyła też studia podyplomowe „Psychopedagogika twórczości” na Wydziale Psychologii i Pedagogiki UMCS w Lublinie.

Współzałożycielka i prezes Stowarzyszenia Twórczego „Prowincja”. Współpracuje z wydawnictwem PWN. Uprawia głównie malarstwo akrylowe i olejne oraz pastel. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w: Siedliszczu, Chełmie, Krasnymstawie, Łęcznej, Radzyniu Podlaskim, Koninie, Włocławku, Lubostroniu, Opinogórze, Giżycku, Mławie, Pile, Lublinie, Rzeszowie, Płocku, Kowlu, Łodzi, Toruniu, Poznaniu, Warszawie /nagroda Galerii „Kadr”/.

 

 

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Katastrofa w jeziorze Glinki
Katastrofa w jeziorze Glinki
Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
Na kogo głosowali chełmianie
Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
REKLAMA