REKLAMA
,
„Kobieca natura – malarstwo i pastel”
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Wernisaż wystawy Renaty Boguszewskiej „Kobieca natura – malarstwo i pastel” przygotowują Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti oraz Stowarzyszenie Twórcze „Prowincja”. Wernisaż w piątek.

Reklama

Na spotkanie z piękną i bardzo kobiecą wrażliwością zapraszamy w piątek, 6 marca, o godz. 17.00, do Galerii Nova ChBP, przy ulicy Partyzantów 40. Wstęp wolny!

Prace Renaty Boguszewskiej, które zobaczymy na wystawie, powstały z inspiracji naturą. Według autorki:

(…) niczym nie skażoną, idealną harmonią formy i barwy. Naturą, w której każde zjawisko ma niepodważalny sens, a jeżeli w naszym otoczeniu znajdują się obiekty budzące niechęć lub sprzeciw, są z pewnością wytworem człowieka. Z pozoru nie ma wdzięczniejszego i obszerniejszego tematu do artystycznej wypowiedzi, jednak próby jej dosłownego naśladowania są z gruntu skazane na niepowodzenie. Pozostaje interpretacja.

Artystka od lat jest pod urokiem Polesia. Rejestruje najczęściej rodzime kwiatowe pejzaże „Łąka dzwonków na Majdanie”, „Czarna malwa w Borowie”, „Bodziaki z Sokolca”. W technice pasteli stara się przekazać miękkość i delikatność natury, indywidualny charakter gatunków, ale też dynamikę roślin zmieniającą się w zależności od kąta widzenia obserwatora, ostrości planów. Utrwala swobodne kadry „wycięte” z łąk, bagien czy ogrodów.
Malując akrylami i farbami olejnymi, inspiruje się przyrodą, którą stara się przetworzyć w ulubionych centralnych kompozycjach.

***

Renata Boguszewska urodziła się w Szczecinie, lecz od dzieciństwa związana jest z Lubelszczyzną. Mieszka, pracuje i tworzy w Siedliszczu. Studia ukończyła w Instytucie Wychowania Artystycznego (obecnie Wydział Artystyczny) UMCS w Lublinie. Ma dyplom z malarstwa, z wyróżnieniem, zdobyty w pracowni prof. Ryszarda Lisa. Ukończyła też studia podyplomowe „Psychopedagogika twórczości” na Wydziale Psychologii i Pedagogiki UMCS w Lublinie.

Współzałożycielka i prezes Stowarzyszenia Twórczego „Prowincja”. Współpracuje z wydawnictwem PWN. Uprawia głównie malarstwo akrylowe i olejne oraz pastel. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w: Siedliszczu, Chełmie, Krasnymstawie, Łęcznej, Radzyniu Podlaskim, Koninie, Włocławku, Lubostroniu, Opinogórze, Giżycku, Mławie, Pile, Lublinie, Rzeszowie, Płocku, Kowlu, Łodzi, Toruniu, Poznaniu, Warszawie /nagroda Galerii „Kadr”/.

 

 

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA