REKLAMA
,
Kobiety niezłomne na wystawach
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Widzieliście już wystawę plenerową „Kobiety niezłomne”? Jest do obejrzenia przy kościele Rozesłania Św. Apostołów w Chełmie. 

Reklama
Zbliża się 1 marca czyli Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W związku z tym w Chełmie pojawiły się dwie nowe wystawy. Obie prezentują sylwetki kobiet niezłomnych.
 
Przy kościele pw. Rozesłania Świętych Apostołów jest do obejrzenia wystawa plenerowa przybliżająca losy kobiet niezłomnych Lubelszczyzny. 
 
To dziewczyny, matki, siostry, córki – które po II wojnie światowej nie pogodziły się z utratą wolności i zdecydowały się walczyć z nowym, sowieckim okupantem, często poświęcając życie dla Polski – czytamy na stronie Miasto Chełm.
Druga ekspozycja jest prezentowana w Chełmskim Domu Kultury. Pokazano na niej sylwetkę jednej z najbardziej rozpoznawalnych bojowniczek podziemia antykomunistycznego – 17-letniej Danuty Siedzikówny „Inki”. Sanitariuszka z V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, mimo brutalnych tortur, nie wydała swoich kompanów. Aparat bezpieczeństwa PRL skazał ją za to na śmierć.
 
 

***

Polecamy też wystawę „Chełmska Bezpieka i jej ofiary„. Jej organizatorem jest Muzeum Ziemi Chełmskiej, a będzie do obejrzenia za darmo 1 marca. Miejsce: budynek dawnego UB przy obecnej ulicy Reformackiej 27.

1 marca wystawa czynna będzie w godz. 10:00 – 12:00. W inne dni zwiedzanie ekspozycji będzie możliwe po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod nr 82 565 26 93.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA