REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Kobiety w WOT
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Kobieta w wojsku? Na niemalże całym świecie doszło do przełamania stereotypu i kobiety coraz częściej wybierają taką karierę. W Polsce dużym zainteresowaniem cieszą się Wojska Obrony Terytorialnej.

Reklama

W formacji służbę pełni ponad 27 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 23,3 tys. ochotników oraz ponad 3,7 tys. żołnierzy zawodowych.

Więcej kobiet

W pierwszym roku funkcjonowania formacji w szeregi WOT zaciągnęło się 650 kobiet. Każdego roku zainteresowanie kobiet formacją rosło, by do 2020 roku wzrosnąć siedmiokrotnie i osiągnąć liczbę 4 372 żołnierzy-kobiet.
Teraz służbę w formacji pełni ponad 27 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 16% to kobiety. 

Służba zawodowa a niezawodowa

Aktualnie w formacji służy ponad 23 319 ochotników oraz ponad 3 754 żołnierzy zawodowych. Wśród żołnierzy-ochotników mamy ponad 17 % kobiet.
Natomiast w korpusie żołnierzy zawodowych WOT 330 żołnierzy to kobiety, co stanowi prawie 9 %.

Rangi

 – Kobiety wniosły nieoceniony wkład w organizację służby wojskowej, a ambicją i wytrwałością udowodniły, że nie ma rzeczy niemożliwych – ocenia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wiele z kobiet ma stopnie wojskowe w korpusie podoficerów i oficerów. Kobiety wykazują bowiem wysoki poziom dyrektywności oraz  inteligencji emocjonalnej. Dzięki rozumieniu swoich i cudzych emocji oraz efektywnemu ich wykorzystywaniu, stają się niezastąpione w kierowaniu swoim i cudzym działaniem.

W grupie żołnierzy zawodowych WOT największą grupę stanowią oficerowie (ponad 46 %), nieco mniej jest kobiet podoficerów (29 %). Pozostali żołnierze-kobiety w korpusie żołnierzy zawodowych to szeregowi (24 %).

W grupie żołnierzy-kobiet OT, największą grupę stanowią szeregowi (90 %), ale i w tej grupie kobiety awansowały na podoficerów (9 %) i oficerów OT (15 %). Ponadto spośród wszystkich żołnierzy-kobiet TSW 1,5 % zajmuje stanowiska dowódców plutonów i kompanii, zaś na szczeblu drużyny i sekcji – 8,5 %.

Stanowiska

Kobiety-żołnierze TSW zajmują prawie połowę (47 %) obecnych stanowisk etatowych. Najczęściej wyznaczane są na stanowiska: ratownik medyczny (27 %) czy radiotelefonista (20 %). Stanowiska te wymagają wysokiego poziomu umiejętności interpersonalnych oraz dużej łatwości w nawiązywaniu kontaktu. Kobiety bardziej nastawione są na współpracę, niż rywalizację. Troszczą się o potrzeby innych, a także zapewniają regularne informacje zwrotne, dzięki czemu są w stanie bardziej efektywnie osiągać założone cele.

Jednak prawie jedną trzecią (32 %) stanowisk zajmowanych przez kobiety, to stanowiska bojowe, takie jak: saper (13 %), celowniczy (10 %), strzelec/snajper (9 %). W przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety są mniej skłonne do podejmowania ryzyka, są bardziej cierpliwe, łatwiej skupiają się na rozpoznawaniu charakterystycznych obiektów (punktów topograficznych). Ponadto są lepsze, jeśli chodzi o precyzję, plastyczność motoryczną i koordynację wzrokowo-ruchową w zakresie małych ruchów wykonywanych podczas czynności manualnych, które są niezbędne na tych stanowiskach.

Wykształcenie

Do wojska aspirują kobiety wykształcone, które w cywilu często realizują się zawodowo. Poziom wykształcenia kobiet jest wyraźnie wyższy niż mężczyzn. Wśród żołnierzy-kobiet 56 % ma wykształcenie wyższe.

Co ważne, wysoki 16 % udział kobiet w liczebności żołnierzy WOT nie jest ewenementem. Na całym świecie kobiety coraz częściej wybierają  karierę w wojsku. 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama