REKLAMA
,
Kobiety w WOT
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Kobieta w wojsku? Na niemalże całym świecie doszło do przełamania stereotypu i kobiety coraz częściej wybierają taką karierę. W Polsce dużym zainteresowaniem cieszą się Wojska Obrony Terytorialnej.

Reklama

W formacji służbę pełni ponad 27 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 23,3 tys. ochotników oraz ponad 3,7 tys. żołnierzy zawodowych.

Więcej kobiet

W pierwszym roku funkcjonowania formacji w szeregi WOT zaciągnęło się 650 kobiet. Każdego roku zainteresowanie kobiet formacją rosło, by do 2020 roku wzrosnąć siedmiokrotnie i osiągnąć liczbę 4 372 żołnierzy-kobiet.
Teraz służbę w formacji pełni ponad 27 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 16% to kobiety. 

Służba zawodowa a niezawodowa

Aktualnie w formacji służy ponad 23 319 ochotników oraz ponad 3 754 żołnierzy zawodowych. Wśród żołnierzy-ochotników mamy ponad 17 % kobiet.
Natomiast w korpusie żołnierzy zawodowych WOT 330 żołnierzy to kobiety, co stanowi prawie 9 %.

Rangi

 – Kobiety wniosły nieoceniony wkład w organizację służby wojskowej, a ambicją i wytrwałością udowodniły, że nie ma rzeczy niemożliwych – ocenia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wiele z kobiet ma stopnie wojskowe w korpusie podoficerów i oficerów. Kobiety wykazują bowiem wysoki poziom dyrektywności oraz  inteligencji emocjonalnej. Dzięki rozumieniu swoich i cudzych emocji oraz efektywnemu ich wykorzystywaniu, stają się niezastąpione w kierowaniu swoim i cudzym działaniem.

W grupie żołnierzy zawodowych WOT największą grupę stanowią oficerowie (ponad 46 %), nieco mniej jest kobiet podoficerów (29 %). Pozostali żołnierze-kobiety w korpusie żołnierzy zawodowych to szeregowi (24 %).

W grupie żołnierzy-kobiet OT, największą grupę stanowią szeregowi (90 %), ale i w tej grupie kobiety awansowały na podoficerów (9 %) i oficerów OT (15 %). Ponadto spośród wszystkich żołnierzy-kobiet TSW 1,5 % zajmuje stanowiska dowódców plutonów i kompanii, zaś na szczeblu drużyny i sekcji – 8,5 %.

Stanowiska

Kobiety-żołnierze TSW zajmują prawie połowę (47 %) obecnych stanowisk etatowych. Najczęściej wyznaczane są na stanowiska: ratownik medyczny (27 %) czy radiotelefonista (20 %). Stanowiska te wymagają wysokiego poziomu umiejętności interpersonalnych oraz dużej łatwości w nawiązywaniu kontaktu. Kobiety bardziej nastawione są na współpracę, niż rywalizację. Troszczą się o potrzeby innych, a także zapewniają regularne informacje zwrotne, dzięki czemu są w stanie bardziej efektywnie osiągać założone cele.

Jednak prawie jedną trzecią (32 %) stanowisk zajmowanych przez kobiety, to stanowiska bojowe, takie jak: saper (13 %), celowniczy (10 %), strzelec/snajper (9 %). W przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety są mniej skłonne do podejmowania ryzyka, są bardziej cierpliwe, łatwiej skupiają się na rozpoznawaniu charakterystycznych obiektów (punktów topograficznych). Ponadto są lepsze, jeśli chodzi o precyzję, plastyczność motoryczną i koordynację wzrokowo-ruchową w zakresie małych ruchów wykonywanych podczas czynności manualnych, które są niezbędne na tych stanowiskach.

Wykształcenie

Do wojska aspirują kobiety wykształcone, które w cywilu często realizują się zawodowo. Poziom wykształcenia kobiet jest wyraźnie wyższy niż mężczyzn. Wśród żołnierzy-kobiet 56 % ma wykształcenie wyższe.

Co ważne, wysoki 16 % udział kobiet w liczebności żołnierzy WOT nie jest ewenementem. Na całym świecie kobiety coraz częściej wybierają  karierę w wojsku. 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA