REKLAMA
,
Kochajmy teatr!
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmska  Biblioteka  Publiczna we współpracy z Fundacją KONTRA/BANDA  ciekawie wpisała się w obchody  Międzynarodowego  Dnia Teatru prezentacją ekranizacji spektaklu teatralnego ‚‚Humani’‚ w reżyserii Katarzyny Trzaski.

Reklama

Po spektaklu odbyła się dyskusja  na temat sztuki prowadzona przez dwie teatrolożki – Dominikę Bremer i  Paulinę Rudź.  Uczestnicy spotkania poruszyli też inne tematy związane z polityką kulturalną  w zakresie teatru. Wyrazili  swoje zaniepokojenie co do teatralnych propozycji repertuarowych  proponowanych przez ChDK , zwrócili też uwagę na brak troski władz o stan edukacji teatralnej w naszym mieście – a właściwie jej brak!

Cieszy fakt, że są jeszcze w Chełmie osoby i instytucje, którym sprawy teatru nie są obojętne i  postrzegają go jako coś więcej niż rozrywkę. O tej szczególnej misji teatru pisze w tegorocznym orędziu skierowanym do nas wszystkich Leszek Mądzik. Zwraca w nim uwagę na to, że teatr wzbogaca człowieka w nowe doświadczenia, a nawet może być ”jedną z dróg prowadzących do jego uratowania”. Choć teatr ”swoją terapię rozpoczął przed  wiekami, ale dzisiaj wyjątkowo jej potrzebujemy”- stwierdza w zakończeniu autor. Te piękne słowa chciałam  dedykować tym urzędnikom od kultury, którzy zapominają, że nie można żyć tylko marketingową iluzją, ale należy proponować teatr mądry, wymagający wysiłku intelektualnego i aktywności odbiorcy. Teatr, który aktywnie reaguje na problemy współczesności, uczy społecznej empatii i rozmowy na trudne  tematy.

Sobie natomiast i wszystkim teatromanon  z okazji dzisiejszego święta  ( 27 marca ) życzę  różnorodnych widowisk teatralnych – zarówno pod względem problematyki, jak i pod względem formalnym – gdyż w różnorodności siła!

Elżbieta Pietrzykowska

 

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA