REKLAMA
,
Kolejna szansa na fundusze. Rewitalizacja Chełma możliwa nawet na 20 % powierzchni
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jeszcze w w październiku Zarząd województwa lubelskiego podpisał z Ministerstwem Infrastruktury umowę o wspieraniu samorządów w opracowywaniu programów rewitalizacji. Teraz władze miasta zapowiadają, że zechcą przystąpić do opracowywania takiego planu, który może objąć nawet 20 % powierzchni Chełma.

Reklama

Początkowo mówiło się, że województwo chce wspierać sześcioma milionami złotych, te gminy, które zechcą przygotować programy zakładające odrestaurowanie terenów zdegradowanych. – Na terenie Chełma i powiatu, jest sporo miejsc i obszarów, które można byłoby zrewitalizować. W wielu z nich mógłby zafunkcjonować biznes – mówił  wicemarszałek Krzysztof Grabczuk.

Jak poinformował wiceprezydent Józef Górny, miasto chce przystąpić do pilotażowego programu rewitalizacji, dzięki któremu może otrzymać finansowanie ze środków unijnych, krajowych lub regionalnych programów rewitalizacyjnych. Chełm miałby pokryć tylko 10 % ogólnych kosztów. – Często mówi się o rewitalizacji w kontekście odtwarzania lub odbudowywania zdegradowanych budynków. Teraz ma być rozumiana szerzej, jako rewitalizacja przestrzeni lub terenu miasta – mówił Górny na spotkaniu z mieszkańcami osiedla „XXX – lecia”.  Wiceprezydent zapowiedział,  że plan może objąć nawet do 20 % powierzchni Chełma. – Proszę zastanowić się, czy na osiedlu jest, taki teren, który należałoby w takim programie umieścić – zwrócił się do uczestników spotkania.

Urząd Miasta poinformował, że zamierza przeprowadzić dyskusje ze wszystkimi środowiskami, spółdzielniami i mieszkańcami, którzy chcieliby wskazać tereny, które mogłyby znaleźć się w programie rewitalizacji.

Znacie takie tereny? Zapraszamy do dyskusji.

Napisz komentarz
 • Ludzie czego wy się spodziewacie. Umowa podpisana w październiku? To jeszcze za rządów poprzedniej ekipy. Pisowskie władze nie dadzą pieniędzy na miasto gdzie rządzi SLD, lubelscy posłowie pisu na czele z Tułajewem już się o to postarają. Za to kasa będzie ładowana w Zamość i Białą Podlaskę tam gdzie urzędują pupile Prezesa.

 • Wiceprezydent Górny to dopiero potrafi odkryć Amerykę 🙂 Rewitalizacja od zawsze miała konkretną definicję, a to, że część mediów, ale i polityków różnej maści – o zgrozo!, mających podejmować decyzje w sprawie rewitalizacji – jest niedouczonych i rozumieją pod tym pojęciem tylko wymianę infrastruktury, remonty, przebudowę, to inna sprawa. Niestety, patrząc na dokumenty programowe w zakresie rozwoju miasta, jak też na urzędników chełmskich mówiących o rewitalizacji, nie dostrzegam, żeby pojęcie rewitalizacji było dobrze rozumiane. I w tym problem, że politycznie nikt za to odpowiedzialności nie ponosił i nie poniesie. Miastu „najwyżej się nie uda pozyskać środków”, ale przecież to „zmowa wyższych szczebli władzy publicznej” – a nie wina źle przygotowanych, nieprzemyślanych projektów – i dalej można nic nie robić.

 • Zgadzam się z Kasią , od dawna mieszkańcy Dyrekcji oczekują zainteresowania
  ze strony władz.

 • Niewątpliwie takim terenem jest zabytkowe osiedle Górnej i Dolnej Dyrekcji, gdzie cała infrastruktura jest straszna i zamiast dumać, trzeba korzystać z okazji i brać się do roboty. Powstało by wtedy genialne miejsce do zwiedzania.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Miasto rusza do walki z wirusem
  Zapal znicz dla medyka
  Zapal znicz dla medyka
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  Walka z covid-19 po chełmsku(?)
  Chełm ma nowego skarbnika
  REKLAMA