REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Kolejne grupy będą mogły skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Krąg osób uprawnionych do bezpłatnej pomocy prawnej może się powiększyć. Z takiej pomocy będą mogli skorzystać m.in. beneficjenci programu 500 plus, bezrobotni oraz niepełnosprawni.

O zmianie poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który stwierdził, że w całej Polsce z bezpłatnej pomocy prawnej korzysta jedynie ok. 2 proc. uprawnionych, a 77 proc. osób nie wie o możliwości skorzystania z niej. Warchoł skrytykował też jakość świadczonych usług.

W większości są to informacje, które można uzyskać na infolinii, a nie porady prawne, że już nie wspomnę o bezpośredniej pomocy w sporządzeniu pisma procesowego – powiedział.

Jak poinformował wiceminister, że resort przygotował propozycje zmian w funkcjonowaniu bezpłatnej pomocy prawnej, a część tych reform już jest wprowadzana. Przypomniał, że w wyniku ustawy “Za życiem” od 1 stycznia tego roku z bezpłatnej pomocy prawnej mogą także korzystać kobiety w ciąży.

Szacujemy, że 560 tys. nowych beneficjentów trafi do tego systemu. To są te kobiety, które potrzebują tej pomocy – powiedział Warchoł.

Zdaniem wiceministra obecnie krąg osób, które mogą korzystać z bezpłatnych porad “nie pokrywa się z realnymi potrzebami”. Wskazał, że resort chce, by z bezpłatnej pomocy mogły też korzystać osoby otrzymujące świadczenie 500 plus (są to prawie 3 mln rodzin). MS planuje, że z bezpłatnych porad będą też mogły korzystać osoby z niepełnosprawnością (ponad 3 mln osób) i bezrobotne.

Przypominamy, że w Chełmie od 2017 roku, funkcjonują trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, które są czynne od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) przez cztery godziny dziennie. Znajdują się one na Pl. Niepodległości 1, (III piętro) w pokojach nr 312 i 312 A. Szczegóły są dostępne tutaj.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*