REKLAMA
,
Kolejni ochotnicy w szeregach Terytorialsów
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

94 nowych ochotników z terenu województwa lubelskiego zasiliło w sobotę szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród nich jest wielu uczniów szkół technicznych oraz klas mundurowych.

Reklama

Wcielenie nowych ochotników odbyło się w Dęblinie, w siedzibie 22 batalionu lekkiej piechoty w ostatnia sobotę (12 września). W pierwszym dniu powołania przyszli żołnierze przeszli wstępne badania lekarskie, otrzymali mundury oraz odbyli szkolenia z zasad BHP i posługiwania się bronią. Przeprowadzony został również test sprawnościowy.

W gronie ochotników przeważają osoby młode, w tym uczniowie szkół technicznych oraz  mundurowych. Klaudia z Chełma, uczennica liceum ogólnokształcącego w klasie maturalnej, mówiąc o swojej  motywacji wstąpienia w szeregi Terytorialsów wymienia:

– Przygoda, chęć sprawdzenia siebie oraz rodzinna tradycja. Mama pełni służbę w batalionie chełmskim i zachęciła mnie, abym i ja wstąpiła w szeregi WOT, pomogła mi odpowiednio przygotować się.

Z kolei Mateusz, uczeń technikum elektronicznego w Biłgoraju mówi:

Od dziecka interesowało mnie wojsko i zawsze chciałem wstąpić do wojska. Myślałem, że dziecięce marzenia miną, ale tak się nie stało. W przyszłości planuję studia wojskowe, a służba w WOT może mi w tym pomóc.

Monika z Grabowca pracuje na co dzień jako opiekunka osób starszych i niepełnosprawnych. Do spróbowania swoich sił w WOT zachęcił ją mąż, który jest w szeregach Terytorialsów już od kilku miesięcy. O swojej motywacji mówi:

Lubię działać prospołecznie, lubię pomagać ludziom i chcę się rozwijać. Myślę, że w WOT będą miała wiele okazji, aby się sprawdzić.

Kandydaci do terytorialnej służby wojskowej przejdą szkolenie podstawowe, które zakończy się egzaminem, tzw. „pętlą taktyczną”. Zajęcia będą prowadzone na pasach taktycznych zlokalizowanych przy jednostkach wojskowych w naszym województwie. Nowi ochotnicy złożą uroczystą przysięgę 27 września br. w kompleksie wojskowym na Majdanku w Lublinie, gdzie od września swoją siedzibę ma 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej.

***

Osoby zainteresowane pełnieniem terytorialnej służby wojskowej mogą zgłaszać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień. Z uwagi na epidemię, termin wizyty w WKU należy umówić telefonicznie. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z portalu ePUAP.
Warunkiem wstąpienia do formacji jest m.in. polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.

 

Tagi
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA