REKLAMA
,
Komisarz Maciejewski powraca. Zajmie się morderstwem w Chełmie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od ponad miesiąca, kiedy to w księgarniach ukazał się „Czas Herkulesów” Marcina Wrońskiego, o Chełmie jest naprawdę głośno w całej Polsce.

Najnowszy retro kryminał laureata nagrody Wielkiego Kalibru i dziewiąty zarazem tom przygód słynnego komisarza lubelskiej, przedwojennej policji – Zygi Maciejewskiego to książka, której akcja rozgrywa się w stojącym u progu cywilizacyjnego rozwoju, przedwojennym Chełmie.

Reklama

Maciejewski przybywa do Chełma jako oficer inspekcyjny, ale przez nieudolność i opieszałość miejscowych glin sam angażuje się w rozwikłanie zagadki tajemniczej śmierci chełmskiego gimnazjalisty i zapaśnika.

Chełm w „Czasie Herkulesów” to nie tylko majestatyczna Dyrekcja i jej gmach, ale także zabytkowa bazylika i cerkiew oraz unikatowe w skali światowej podziemia kredowe. To knajpki i spelunki na Krzywej, hotel i Okrąglak przy Lubelskiej i wiele innych miejsc, które odwiedza Maciejewski. Tak, jak kiedyś Lublin, a potem Zamość, tak teraz Chełm, za sprawą książki, przebija się do szerokiej świadomości wszystkich, którzy chcieliby poznać jego barwną i naprawdę zróżnicowaną etnicznie i społecznie historię – mówi Tomasz Moskal z chełmskiej biblioteki.

Kreda i krew odcinek 1

Jak przekonuje Moskal, pomysł na Maciejewskiego w Chełmie powstał podczas spotkania autorskiego Marcina Wrońskiego w Chełmskiej Bibliotece Publicznej. Tu także, na kilka tygodni przed premierą książki zrodziła się idea promocji powieści i naszego miasta.

Do projektu zapalił się Marcin Wroński, który chodząc po chełmskich ścieżkach Maciejewskiego, opowiada ich historię. Całość sfilmował Przemysław Białasz i tak właśnie powstał czteroczęściowy cykl filmów „Krew i Kreda”, którego „bohaterami” są m.in. powieściowe Dyrekcja i jej gmach, centrum wraz z ulicą Lubelską oraz Krzywa, gdzie zawiązuje się akcja całej powieści – dodaje.

Kreda i krew odcinek 2

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA