REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Kompromis na ścieżce
Kompromis na ścieżce
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Cykliści będą mieli ścieżkę rowerową, a rolnicy dojazd do pól. Trwający od ponad miesiąca konflikt wokół budowy ścieżki rowerowej z Chełma do Kamienia został zażegnany. Gmina Kamień wzięła na siebie koszty.

Reklama

Budowa ścieżki rowerowej z Chełma do Kamienia zaczęła się zaraz po majówce. W trakcie okazało się, że projekt nie uwzględnił tego, że z drogi wojewódzkiej korzystają także rolnicy, którzy wzdłuż tej trasy mają pola uprawne. Budowa ścieżki oznaczała dla nich, że nie będą mieli zjazdów do swoich działek. Zrobiło się gorąco, a rolnicy postanowili zablokować inwestycję. Zażądali  budowy 54 zjazdów na 4-kilometrowym odcinku drogi wojewódzkiej.

Zaczęły się mediacje Urzędu Gminy Kamień z rolnikami. I udało się wypracować kompromis. Jego koszty poniesie gmina.
Ustalono, że na odcinku 760 metrów, gdzie problem był największy, powstaną cztery zjazdy z drogi wojewódzkiej. Z każdego z nich będzie korzystać czterech właścicieli działek z jednej strony i czterech z drugiej strony drogi. Rada Gminy Kamień po burzliwej dyskusji zdecydowała, że poniesie koszty projektów i wykonania zjazdów z własnych środków. Umowa z urzędem marszałkowskim na wykonanie ścieżki rowerowej została podpisana w 2017 roku, stąd jest za późno na renegocjacje.

Ścieżka rowerowa powstaje w ramach projektu „Budowa niskoemisyjnego systemu transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym”. Uczestniczą w nim Miasto Chełm oraz gminy Chełm i Kamień. Wartość całego zamysłu to 16 mln złotych. Poza ścieżkami, projekt przewiduje m.in. budowę system roweru miejskiego oraz zakup ekologicznych autobusów.
Ścieżkę buduje firma PRD Lubartów.

Co teraz dzieje się na ścieżce?

Budowa trwa w najlepsze. Wczoraj (15 lipca) w granicach administracyjnych Chełma na ścieżce wylano drugą warstwę asfaltu. Zasadnicze prace przeniosły się na teren gminy Kamień. Kierowcy, którzy wyjeżdżają z Chełma, winni uważać zaraz za Borkiem. Po lewej stronie pracuje ekipa budowlana, a droga jest przewężona. Jedźcie ostrożnie!

 

Kompromis na ścieżce

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Jak się chce,to można,ale mnie ciekawi,kto zatwierdził projekt blokujący dojazd do pól?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama