REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Koniec z mandatami za brak dokumentów?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Kilka miast w Polsce testuje mobilne dowody osobiste do których można mieć dostęp przez komórkę. Minister Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska zapowiada, że to dopiero początek. Do końca roku będziemy mogli skorzystać z e-prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego. Potem czeka nas karta studencka, karta emeryta i rencisty.

Testy dowodów osobistych w telefonie trwają w Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu. Urzędnicy sprawdzają, jak mobilny dowód sprawdza się w urzędach, w wydziałach obsługi mieszkańców i na policji, kiedy zatrzymuje nas na drodze.

Reklama

To nie koniec. Resort Cyfryzacji zapowiada, że na jesieni w wersji mobilnej pojawią się kolejne Mdokumenty, które ułatwią nam życie. Będzie to karta kierowcy i pojazdu. Karta studencka, karta miejska, karta emeryta i rencisty, karta osoby niepełnosprawnej oraz karta dużej rodziny.

Fot. mc.gov.pl

Czym są mDokumenty?

To usługa, dzięki której obywatele będą mogli uzyskać dostęp do swych dokumentów (również potwierdzających tożsamość takich jak np. dowód osobisty) z wykorzystaniem telefonu komórkowego. W telefonie nie będzie żadnych danych. Wszelkie dane pozostaną w rejestrach państwowych. W przypadku dowodu osobistego – w Rejestrze Dowodów Osobistych. To dobra alternatywa na wypadek, gdy akurat zapomnimy lub akurat nie mamy przy sobie tradycyjnych dokumentów.

Dlaczego to wygodne? Polacy mają już ponad 19 mln smartfonów. Korzysta z nich ponad 60 proc. obywateli. Eksperci są zgodni, że technologie mobilne będą coraz bardziej rozpowszechnione i korzystać z nich będzie coraz więcej osób.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Zobaczymy jak się stanie,i kiedy.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama