Pięknie obrodziły marchewka, pietruszka, rzodkiew, selery i buraki. Październik to czas żniw warzyw korzeniowych. Nie grzeszą urodą, ale ich ceny są niskie, a wartości lecznicze nieocenione.
Bardzo cennym warzywem jest burak. Lista jego cudownych mocy jest niewiarygodna. My ograniczymy się do najważniejszych: hamuje rozwój komórek rakowych, obniża ciśnienie tętnicze, wspomaga wytwarzanie czerwonych krwinek, wspiera pracę wątroby, łagodzi kaca, odkwasza, pomaga w odchudzaniu, poprawia samopoczucie, wzmacnia koncentrację i pamięć, wreszcie wzmacnia popęd seksualny i libido.
Na bazarku przy Popiełuszki w Chełmie za kilogram buraków czerwonych (ćwikłowych) zapłacimy 2-4 zł za kilogram. Im burak mniejszy, tym lepszy. Specjaliści od żywienia sugerują jedzenie buraków surowych lub picie soku wyciśniętego z tych warzyw. Jeżeli chcemy je ugotować lub upiec, to najlepiej w „mundurkach”, a nie stracą zbyt wiele ze swych właściwości. Dobre efekty zdrowotne daje też regularne picie kwasu z buraków.
Dobry wpływ na potencję ma też seler korzeniowy. Wiedzieli o tym już starożytni Egipcjanie. My dziś wiemy również, że to skuteczny środek także na reumatyzm, wysokie ciśnienie i jako obowiązkowy składnik diety odchudzającej. Cena na bazarku: 2-4 zł/kg. Na jednym ze stoisk wypatrzyliśmy ćwiartki korzenia po 1,5 zł.
Z ciekawostek: w sprzedaży pojawiły się owoce pigwy. Sezon na nie trwa dość krótko, więc jak kupować, to już. Owoce nie nadają się zbytnio do bezpośredniego spożycia (są twarde i kwaśne), ale w przetworach zyskują nowy, zaskakująco pyszny smak i aromat.
Polecamy łatwy przepis na pigwę do herbaty na zimę: 1 kg owoców pigwy, 70 dag cukru. Owoce umyć, usunąć gniazda nasienne, pokroić na niezbyt grube kawałki. Dokładnie wymieszać z cukrem. Zostawić na kilka dni, mieszając co jakiś czas. Przełożyć owoce z syropem do małych słoiczków. Pasteryzować przez 15 minut w temp. 100 st. C. Gotowe.
A oto przykładowe ceny z chełmskiego bazarku:
- brokuł – 2-3 zł/szt.
- brzoskwinie – 5-6 zł/kg
- buraki czerwone – 2-4 zł/kg
- cebula – 2-4 zł/kg
- czosnek – 1-1,5 zł/szt.
- fasolka szparagowa – 7-8 zł/kg
- gruszki – 6-8 zł/kg
- jabłka – 3,5-6 zł/kg
- kalafior – 2-3 zł/szt.
- kapusta – 1-4 zł/szt.
- koperek – 1-1,5 zł/pęczek
- kukurydza – 1-1,5 zł/kolba
- marchewka – 2-4 zł/kg
- natka pietruszki – 1 zł/pęczek
- nektarynki – 6-7 zł/kg
- ogórki gruntowe – 2-4 zł/kg
- orzechy laskowe – 15 zł/kg
- orzechy włoskie – 20-25 zł/kg
- papryka – 2,5-7 zł/kg
- pigwa – 6 zł/kg
- pietruszka – 1-3 zł/kg
- pomidory – 1,5-6 zł/kg
- sałata – 2-3 zł/główka
- seler – 2-4 zł/kg
- słonecznik – 2-4 zł/szt.
- szpinak – 6 zł/kg
- śliwki – 8-10 zł/kg
- winogrona – 5-10 zł/kg
- włoszczyzna – 3-4 zł/pęczek
- ziemniaki – 1-4 zł/kg