REKLAMA
,
Krasnostawskie „klęczące drzewo” walczy o tytuł
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

„Klęczące drzewo” z krasnostawskiego rynku może zdobyć tytuł „Drzewo Roku 2018” Klubu Gaja. Głosujcie! O zwycięstwie decydują głosy internautów.

Reklama

Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Wśród 16 kandydatów zgłoszonych do tytułu jest jedno drzewo z naszego regionu. To klon jesionolistny, który od 65 lat rośnie na rynku w Krasnymstawie.

To najbardziej charakterystyczne drzewo miasta, zwane przez mieszkańców wygiętym, krzywym lub klęczącym, ze względu na niecodzienne ułożenie pnia. Jego historia też jest niecodzienna. Kilkanaście lat temu klon, wraz z całym drzewostanem rynku, został przeznaczony do wycinki w ramach rewitalizacji. Uznano, że jest po prostu brzydki. Mieszkańcy miasta dzielnie stanęli w obronie drzewa. I uratowali je!

Teraz krzywy klon jest swoistą atrakcją turystyczną, popularnym obiektem dla fotografów, miejscem zabaw dzieci, które chętnie wspinają się po jego pełzającym pniu. Jest także częstym tematem dzieł plastycznych lokalnych artystów. Klęczące drzewo zostało także przedstawione na znaczku pocztowym z serii „Krasnystaw”. W rezultacie śmiało może uchodzić za jeden z symboli miasta. Klon do konkursu zgłosił Krasnostawski Ruch Ekologiczny „VIRIDIS”.

Przez cały czerwiec można oddawać  głosy na drzewa biorące udział w tegorocznym konkursie Drzewo Roku. Krasnostawski klon ma duże szanse – wystarczył jeden dzień, a drzewo ma już ponad 700 oddanych głosów. Głosować można na www.drzeworoku.pl

Drzewa-finaliści tegorocznej edycji zostali wyłonieni przez jury konkursu, złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew, spośród  ponad 50 zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski. Teraz internauci wyłonią najważniejsze, najciekawsze, najbardziej lubiane przez społeczności drzewo w naszym kraju. Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentował nasz kraj w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2019.

Nowa edycja konkursu Drzewo Roku pozwoliła odkryć miłośnikom dendrologii kolejne ciekawe drzewa rosnące w Polsce. Drzewa te zgłoszone zostały do konkursu nie tylko z powodu ich cech wyróżniających je w krajobrazie, ale przede wszystkim ze względu na ciekawą historię i walory społeczne. Stały się one powodem integracji społeczności lokalnych, natchnieniem artystów i inspiracją do nowych działań mających na celu podnoszenie jakości życia człowieka – mówi dr hab. prof. Zbigniew Wilczek, biolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek jury konkursu Drzewo Roku.

Przypomnijmy, że tytuł Drzewo Roku 2015 zdobyło inne drzewo z naszych stron – dąb Bolko z Hniszowa.

Napisz komentarz
 • Trzymamy kciuki !!!! I głosujemy oczywiście.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA