REKLAMA
,
Krasnystaw. Festiwal Sztuk Krasnych
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Marcin Świetlicki, Michał Rusinek, Chłopcy Kontra Basia, Andrzej Poniedzielski – to tylko niektórzy goście II Festiwalu Sztuk Krasnych. Oczywiście w Krasnymstawie. Zapraszamy na muzyczno-literackie wydarzenie 12-13 września.

Reklama

Miasto Krasnystaw i Wojciech Machejus zapraszają na II Festiwal Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka. Druga edycja muzyczno-literackiego festiwalu ma miejsce w 10. rocznicę jego pierwszej odsłony. Jej pomysłodawcą i organizatorem był wówczas krasnostawski animator kultury, dziennikarz, prozaik i publicysta – Mariusz Kargul.

Powrót do idei festiwalu to hołd złożony bezinteresownej działalności animacyjnej przedwcześnie zmarłego Mariusza oraz promocja postaci i twórczości patrona wydarzenia – poety Stanisława Bojarczuka.

Literatura i muzyka

Pierwsze spotkania w ramach festiwalu już za nami, a wrześniowa część imprezy zaczyna się w sobotę, 12 września. O godz. 16:00 w sali konferencyjnej Krasnostawskiego Domu Kultury zapraszamy na spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem.
Rusinek był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi fundację jej imienia. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

„A kuku Bojarczuku” – tak zatytułowali swój koncert zespół Chłopcy Kontra Basia.
Na specjalne zamówienie, Basia Derlak i towarzyszący jej zespół, o godz. 18:00, w sali widowiskowej KDK, wykonają piosenki skomponowane do słów patrona festiwalu – Stanisława Bojarczuka.
Chłopcy Kontra Basia starają się tworzyć muzykę świeżą i nieuchwytną. Dbają o tę swoistość, lubują się w nieoczywistych rozwiązaniach muzycznych i tekstowych, rozsmakowują się w szeleszczących głoskach, baśniowych historiach, długich frazach kontrabasu, nieregularnych rytmach. Upodobali sobie formułę piosenki-opowieści. Snują więc swoje historie z morałem, dziejące się w krajobrazach dawnej wsi, zaczarowanego miasta, bajkowego „za górami, za lasami”, nadając starym ludowym motywom nowe życie i sensy. Chłopcy kontra Basia wydali dotychczas dwie płyty: „Oj tak!” i „O”.  Obydwie były nominowane do nagrody muzycznej Fryderyk.

Dzień zwieńczy potrójne spotkanie słowno-muzyczne! O godz. 20:00 w KDK porozmawiają ze sobą Marcin Świetlicki, Mariusz Czubaj i Krzysztof Varga.
Podczas spotkania artyści opowiedzą o swoich książkach, a także o muzyce w literaturze oraz literaturze w muzyce. Nie wykluczają, że opowiedzą zupełnie o czymś innym. Znakomitym dodatkiem do rozmowy będzie oprawa muzyczna stworzona przez Marcina Świetlickiego – melorecytacja i Mariusza Czubaja – saksofon tenorowy.

Marcin Świetlicki to jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, wokalista, powieściopisarz. Autor 14 książek poetyckich oraz m.in. trylogii kryminalnej. Laureat licznych nagród literackich (m.in. Nagrody Kościelskich, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Wielkiego Kalibru). Założyciel zespołu Świetliki, występuje również z postyassową formacją Zgniłość.

Mariusz Czubaj to z kolei antropolog kultury, pisarz. Dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej i sensacyjnej – za książki „21: 37” w 2009 roku i „R.I.P.” w 2017 r. Gra na saksofonie altowym z zespołem muzycznym Zgniłość oraz Kornet Olemana.

Trzeci rozmówca – Krzysztof Varga zawodowo związany jest z Gazetą Wyborczą jako redaktor działu kultury. Zadebiutował zbiorem opowiadań „Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic”. Wspólnie z Pawłem Duninem-Wąsowiczem stworzył słownik literatury najnowszej „Parnas bis. Literatura polska urodzona po 1960 r.”. Jest także autorem tekstów większości piosenek na debiutanckiej płycie „Młodzi” zespołu Dr Misio. Za tom prozy „45 pomysłów na powieść. Strony B singli” otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury. Jest trzykrotnym finalistą Nagrody Literackiej Nike: za „Tequilę”, „Nagrobek z lastryko” i „Gulasz z turula”.

Piosenka rządzi

W niedzielę, 13 września, powita nas Monika Krajewska. Piosenką poetycką zajmuje się od kilkunastu lat. Swoją twórczością kilkakrotnie już uświetniała wydarzenia kulturalne w Krasnymstawie. Była u nas m.in. podczas I Festiwalu Sztuk Krasnych oraz na jednym z rozstrzygnięć Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej. Tego dnia zaprezentuje repertuar oparty na wierszach Mariusza Kargula z tomiku „Niewczesny pogrzeb wierszoroba”. Usłyszymy „Stolicę Różaną”, „Płaikiem, gaikiem” czy „Kręgi energii”.

O godz. 17:00 zagra i zaśpiewa Mariusz Lubomski. Od początku swojej kariery kojarzony jest z piosenką autorską. To częsty gość Przeglądu Piosenki Aktorskiej, nieobcy mu Przystanek Woodstock czy Jarocin. Lubomski brał udział w koncertach „Zielono mi” czy „Kombinat”, które dziś mają miano kultowych. Artysta tworzy specyficzny rodzaj piosenek o charakterystycznym akustycznym brzmieniu, korzystającym z rytmów bossa nowy, rytmów karaibskich i pieśni cygańskich, klasycznego bluesa z elementami funky, garażowego undergroundu, ostrych rockowych brzmień i piosenek aktorskich, klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych, songów Weilla-Brechta i Toma Waitsa.

Ostatnim akcentem festiwalu będzie program pn. „Baaa…”, który zaprezentuje mistrz słowa niespiesznego – Andrzej Poniedzielski. Skończymy wieczór inteligentnym humorem, łagodną satyrą, piosenkami i niespodziankami.
Andrzej Poniedzielski to satyryk, poeta, twórca teatralny, autor ponad 200 piosenek śpiewanych między innymi przez: Annę Marię Jopek, Grzegorza Turnaua, Elżbietę Adamiak, Lorę Szafran czy Dawida Podsiadło. Dzierży tytuły: „Mistrza Mowy Polskiej” i „Ambasadora Polszczyzny”.

Festiwal poprowadzi Agnieszka Krawiec z Polskiego Radia Lublin. Festiwal na wniosek Wojciecha Machejusa realizowany jest w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Krasnystaw na rok 2020.

Bezpłatne zaproszenia na poszczególne wydarzenia dostępne są w kasie Krasnostawskiego Domu Kultury.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rocznicowy prezent prezydenta
Rocznicowy prezent prezydenta
Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Miasto rusza do walki z wirusem
Zapal znicz dla medyka
Zapal znicz dla medyka
REKLAMA