REKLAMA
,
Kręci mnie Chełmska Karta Turystyczna
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

O teraźniejszości i perspektywach chełmskiej turystyki z Tomaszem Cisło rozmawia Jarosław Martyniuk

Reklama

Pracuje Pan w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Chełmie? Czy taka placówka w naszych czasach ma sens?

Zdecydowanie tak. Nie każdego stać na droższe usługi hoteli. Schronisko pozwala na tanie noclegi, a prawdziwy turysta lubi jego atmosferę. Turystów gościmy przez cały rok. Szczególnie duże obłożenie mamy jednak latem. Dużym atutem jest umiejscowienie schroniska w centrum miasta na terenie I LO im. Stefana Czarnieckiego. W środku zabytkowego parku i blisko miejskiego basenu. Latem bujna zieleń pozwala zapomnieć, że to centrum miasta. Sam budynek ma bogata historię. Tu zatrzymał się i nocował podczas wojny bolszewickiej Marszałek Józef Piłsudski. Dla zainteresowanych: wieść niesie, że spał w sali nr 3.

Kogo gościcie?

Najwięcej mamy turystów z Polski zachodniej. Przyjeżdżają w pojedynkę bądź całymi rodzinami. Od maja do sierpnia największą grupę stanowią rowerzyści. Prowadzi ich tu szlak Green Velo. Jesteśmy zakwalifikowani jako MPR – miejsce przyjazne rowerzystom. Dla wszystkich turystów Chełm jest dogodnym punktem, z którego można robić wypady na zwiedzanie okolicznych atrakcji turystyczno-przyrodniczych. Zwykle spędzają tu jedną, rzadziej dwie noce. Ruch byłby większy, gdybyśmy mieli pole namiotowe lub miejsce dla samochodów turystycznych. Druga grupa pod względem liczby, to Ukraińcy. Zdecydowany wzrost ich liczby nastąpił po uruchomieniu połączenia kolejowego z Kowlem i zniesieniu obowiązku wizowego dla wjeżdżających na obszar UE. zostają zwykle jeden dzień aby załatwić swoje sprawy na miejscu i robią głównie zakupy. Trzecia grupa to tzw. turyści sentymentalni. Kiedyś mieli tu rodziny, przyjaciół i wracają na dawne śmieci. Tych jest niewielu, ale zatrzymują się u nas na kilka dni.

Co turysta przyjeżdżający do Chełma chce zobaczyć?

Zdecydowana większość chce zobaczyć podziemia kredowe i z tym kojarzy się im Chełm. Chcą je zobaczyć bo jak mówią takich kredowych sieci korytarzy nie można nigdzie znaleźć. Część z nich próbuje dotrzeć do kopalni kredy przy Cementowni. Widok jaki tam zobaczą robi na nich niezapomniane wrażanie – biała dziura w Ziemi. Kolejna grupa atrakcji związana jest z obiektami zaprojektowanymi przez włoskiego architekta Pawła Antoniego Fontanę. Pięknie położone Sanktuarium na Górce z dzwonnicą widokową i kompleksem budynków, Kościół pod wezwaniem Rozesłania Apostołów z bogatą ornamentyką i „mały” kościół Zakonny. Dzięki Filipowi Springerowi, z którym spędziłem cały dzień pokazując mu chełmskie „smaczki”, część turystów trafia na Dyrekcję. Springer opisał ją w książce „MIASTO ARCHIPELAG”. Oglądają trochę zapomniany „Gmach PKWN” i przyległości.

A co robią ci, których pasją jest przyroda?

Wokół Chełma jest kilka atrakcji przyrodniczych. Tam udają się głownie tzw. świadomi turyści. Srebryskie bagna węglanowe, rezerwaty Wolwinów i Stawska Góra. Ci którzy interesują się historią i kulturą zwiedzają zabytki i miejsca związane z Kościołem Unickim. Sporo turystów pyta o chełmskich Żydów.

Od kilku lat prowadzi Pan stronę internetową chelm4free.pl…

Na początku mojej pracy przyjeżdżający ludzie pytali mnie co można zobaczyć w okolicach. Tłumaczyłem cierpliwie każdemu z osobna. Aż w końcu postanowiłem założyć stronę, która pokazywałby atrakcje dostępne za darmo lub niskobudżetowe oraz walory turystyczne, historyczne, krajobrazowe lub przyrodnicze, w odległości 10 minut od Chełma plus informacje o darmowych wydarzeniach i imprezach. Teraz ich tam odsyłam. Co roku jest więcej odwiedzających. W poprzednimi roku było ponad 12 000 wejść. Staram się zamieszczać jak najwięcej bieżących informacji ale tylko wydarzenia za free. Prowadzę to sam.

Co należy zrobić aby turystyka w naszym mieście mogła się rozwijać?

Naszym celem powinno być jak najdłuższe zatrzymanie turysty. Musi mieć łatwo dostępną i kompleksową ofertę. Myślę tu nie tylko o atrakcjach turystycznych ale także, noclegach, restauracjach, transporcie itd. Te wszystkie usługi należy mu zaoferować od razu i zagwarantować dostęp. Uważam, że dobrym rozwiązaniem byłaby tu Chełmska Karta Turystyczna – CKT. Dokument ten w postaci plastikowej lub elektronicznej dostawałby okresowo każdy turysta, który zostawiłby swoje dane i zadeklarował, że będzie zwiedzał Chełm. Karta gwarantowałaby zniżki w firmach, które przystąpiły do tej inicjatywy np. hotele, muzea, bary, restauracjach, wypożyczalniach itd. Turysta by czuł się doceniony, a i My – Chełmianie mielibyśmy większy wpływ na to co robi w naszym mieście. Wszystkim nam powinno zależeć żeby ludzie przyjeżdzający do Chełma czuli się tu bardzo dobrze i płacąc za dobrej jakości usługi, zostawiali tu swoje pieniądze. Turystą trzeba się zaopiekować.

Poza pracą i prowadzeniem portalu ma Pan jeszcze czas na działalność na rzecz swojego osiedla?

Jestem członkiem rady Osiedla Dyrekcja Dolna i widzę problemy jego mieszkańców. Proszę się przespacerować po osiedlu. Nie znajdzie Pan miejsca, gdzie można odpocząć – nie ma tu ławek. Na Dolnej Dyrekcji nie ma parku. Jest za to niezagospodarowany pas nieużytków między ul. Jedność, al. Piłsudskiego i ul. Starościńską, który można by zagospodarować na pasaż parkowy. To mogłoby być miejsce spacerów dla nie tylko dla grupy starszych mieszkańców osiedla, ale także dla matek z dziećmi, sportowców itd. Ktoś może powiedzieć, że mamy całkiem blisko do rozległego parku na „Górce”. Nie każdy jednak zdoła tam dotrzeć. Droga jest ciekawa, ale bardzo męcząca.

Od urodzenia jestem chełmianinem z Dyrekcji. W Chełmie chodziłem do szkół: Jedynki na Wiejską i do „Machajów”. Kilka lat spędziłem za granicą. W Szkocji, Anglii czy Francji miałem jednak okazję zobaczyć jak funkcjonują małe społeczności żyjące wyłącznie z turystów. Ten biznes przynosi tam spore dochody. Chełm tez powinien „przebranżowić się” właśnie w tym kierunku. W 2008 roku wróciłem tutaj na stałe. Tu mam przyjaciół i znajomych. Dla mnie – człowieka w średnim już wieku – to może być idealne miejsce do życia.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Dzięki Panie Tomku, super to wygląda.

  No votes yet.
  Please wait...
 • info dla Pana FOTO
  tak wyglada to zdjecie:

  https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14368789_306895776338840_2069330031731821202_n.jpg?oh=b44877b60229d3708462fb0feaaac46d&oe=5AF5115A

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA