REKLAMA
,
Krok bliżej do budowy obwodnicy Chełma
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Cztery firmy chce budować obwodnicę Chełma. Każda z nich zaproponowała cenę niższą od zakładanej przez inwestora. Rozstrzygnięcie przetargu w połowie roku. 

Reklama

Otworzyliśmy oferty w przetargu na budowę obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12 – informują pracownicy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na ogłoszenie odpowiedziało cztery firmy. Każda z nich zaproponowała, że zaprojektuje i wybuduje obwodnicę za kwotę niższą, niż planowała wydać GDDKiA. A ta rezerwowała na inwestycję prawie 730 mln zł. 

Swoje ofert złożyły:

 • Budimex – 460 157 563,18 zł,
 • konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska (lider), Aldesa Construcciones (partner) – 561 401 837,33 zł,
 • Strabag – 441 942 911,46 zł,
 • Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor – 442 800 000,00 zł.

Wszyscy wykonawcy zadeklarowali skrócenie czasu realizacji o trzy miesiące oraz przedłużenie okresu gwarancji o pięć lat (na ekrany akustyczne, instalacje zasilające oraz konstrukcje wsporcze). Teraz komisja przetargowa przeanalizuje złożone oferty i wybierze najkorzystniejszą. Wyłonienia wykonawcy i podpisania umowy możemy się spodziewać w połowie tego roku. Budowa zaś ma ruszyć w roku 2023.

Północna obwodnica Chełma będzie miała około 14 km i będzie przebiegać

po nowym śladzie.

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Wybudowane zostaną cztery węzły drogowe, wiadukty, dwa mosty w ciągu drogi ekspresowej i przejścia dla zwierząt oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego, a także Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej.

W związku z zapewnieniem finansowania na całą drogę ekspresową S12 z Piask do Dorohuska, realizacja początkowego odcinka obwodnicy o długości około 3 km została włączona do odcinka wcześniejszego (Dorohucza – początek obwodnicy Chełma). Pozwoli to uniknąć zbędnych robót i kosztów związanych z koniecznością tymczasowego skomunikowania obecnej DK12 z nową trasą.

Jadąc od strony Piask, kierowcy wjadą na nową trasę na węźle Chełm Zachód w miejscowości Janów. Drugi z węzłów (Chełm Północ) powstanie w miejscowości Horodyszcze, a dalej trasa przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie węzeł drogowy Chełm Okszów. Za Okszowem obwodnica przekroczy linię kolejową nr 81 relacji Chełm – Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, umożliwiającym zjazd na obecną DK12, w miejscowości Kolonia Antonin.

Obwodnica Chełma to faktycznie jedna z tych inwestycji, na które i mieszkańcy, i kierowcy

czekają od dawna.

Program jej budowy w ciągu drogi ekspresowej S12 został zatwierdzony do realizacji jeszcze w 2017 roku. Jak podkreślał ówczesny minister infrastruktury i budownictwa, obwodnica poprawi warunki podróżowania i bezpieczeństwa ruchu. Wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta, poprawi jego płynność i ograniczy negatywne oddziaływania na środowisko.

Od tamtej pory ruch tranzytowy przez Chełm wcale nie zmalał. Dziś ocenia się, że w ciągu doby przez miasto przejeżdża od 1500 do 2000 ciężarówek. Niedogodności pogłębia remont DK12 w granicach administracyjnych miasta.
Poniedziałkowy atak zimy dodatkowo dał się nam wszystkim we znaki. Kierowcy tirów ugrzęźli na trasach dojazdowych do Chełma i na rondach w mieście. Ruch ciężarowy, autobusów komunikacji miejskiej i zwykłych mieszkańców w wielu miejscach był sparaliżowany. 

36 miesięcy

Jak informują w GDDKiA, wykonawca będzie miał 36 miesięcy na realizację inwestycji, licząc od momentu podpisania umowy czyli od połowy 2021 roku. W tym czasie winien uzyskać najpierw decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.

Sama zaś budowa ma ruszyć w roku 2023. Do czasu robót nie wlicza się okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Jeżeli chodzi o obwodnicę Chelma to plany widzialem w 1993r . Aktualne w niczym się nie zmieniły.
  W przypadku tych inwestycji lepiej budować a nie się lansować.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Fakt,stary temat.W tym czasie Lublin dostał na swoje drogi setki mln.

   No votes yet.
   Please wait...
   • A gdzie pójdzie forsa,bo budowa ma być tańsza?

    No votes yet.
    Please wait...
 • Jeżeli mowa o obwodnicy Chełma Bałka o S12 Piaski-Dorohusk, to w 2005 jeden Poseł w Stołpiu w szkole na zebraniu z mieszkańcami i władzami gminy Chełm obiecywał całe S12 Piaski-Dorohusk na EURO 2012,ale to historia chcą budować trzeba ich wspomóc, i bacznie motywować i pilnować nieważna legitymacją partyjną naprawdę ludziom będzie lepiej i mieszkańcom i kierowcom.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Problem tkwi w braku planu infrastruktury krajowej,a jest przydzielanie forsy w znacznym stopniu po znajomości.Gdzie jest konkretny plan infrastruktury kolejowej?Praktycznie nie ma,jest pic propagandowy wydania 100-200 mld na tzw Baranowo – cyrk,jak na nowo wybudowany wcześniej zbankrutowany Radom.Ludzie to cyrk.

   No votes yet.
   Please wait...
   • „po co nam lotnisko jak jest w berlinie”

    No votes yet.
    Please wait...
   • Miki,tu kwestia biznesu,Radom upadł,a wybudowali nowy – gdzie logika?

    No votes yet.
    Please wait...
 • Kerr, to tylko pisowski punkt widzenia jak się nie da normalnie to trzeba od tyłu.
  Wszyscy mają zapłacić a swoja propagandę dotujemy. Już nie wystarczy że zabieramy z innych ważnych potrzeb społecznych ale ograniczamy wolność wyboru wszystkim.
  Putinowska sprawiedliwość, jak chcesz protestować to klep biedę najlepiej w kolonii karnej i ciesz bo mogliśmy zabić chociaż tym razem nie wyszło.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Pożyjemy,zobaczymy.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Pisowski propagandzista Ziemkiewicz zauważa, że tylko taka TVN zarabia rocznie 170 milionów, które powinna odprowadzić w podatkach do budżetu państwa.
  Nie rozumiem dlaczego budżet państwa dopłaca 2 miliardy rocznie dla pisowskiej TVP . Księgowi MF znaleźli sobie źródło finansowania TVP.

  No votes yet.
  Please wait...
  • No i widzisz Pastorze, ze nie chodzi tu o żadną wolność tylko o kasę, kapewu?

   No votes yet.
   Please wait...
   • To jest cenzura,ale narzędzie w postaci podatku.Tvpis dostaje forsę z naszych podatków,inni muszą zarobić w reklamie,a więc łup im podatkiem,jak gadają wbrew pisowi.

    No votes yet.
    Please wait...
 • TSJ tyle już razy rozpoczynali tymi krokami że aż przypomina mi się dowcip z czasu wczesnego Gomułki.
  „Nasz kraj po poprzednich rządach stanął na skraju przepaści, dzięki nam zrobiliśmy wielki krok do przodu” 😉

  Kerr po co na czoło?
  Może sobie walne czarna krepe i tyle.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Jakby ci wszyscy partyjni celebryci tyle nie tuptali tak intensywnie w miejscu jak to właśnie robią, to by nie tylko dochodzili do Dorohuska, ale w cholerę ją – tą obwodnicę tymi swoimi lakierkami na stópkach w przykrótkich skarpetkach za ten czas wydeptali. A tak mamy właśnie coś jak chocholi taniec.
  Chelmski.eu smacznie śpi. Jak się obudzi, będzie zdenerwowany, że się obudził.?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Tyle tych kroków zrobiono od 2017 że już powinniśmy co najmniej dochodzić do Dorohuska 😉
  A tymczasem obwodnica ciągle w polu.
  Tak przy okazji czy chełmski.eu nie włączył się w protestów wolnych mediów w Polsce ?
  Przynajmniej byście przyczepili sobie czarną wstążkę.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Pastor, Ty se te czarną wstążkę przyczep na czole, a najlepiej dwie 🙂

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA