REKLAMA
,
Rocznica krwawej bitwy z Sowietami
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W Wytycznie pod Kopcem Chwały Żołnierzy KOP jak co roku spotkają się ludzie chcący oddać cześć  bohaterom tej formacji. To tutaj na przełomie września i października 1939 roku rozegrała się ostatnia bitwa Wojska Polskiego z Armią Czerwoną.

Bitwa pod Wytycznem była ostatnim akcentem obrony polskich Kresów, a zarazem ostatnim starciem regularnego Wojska Polskiego z wojskiem sowieckim. W tym roku uroczystości zaplanowano na 3 października 2017 r. Ich organizatorem jest Nadbużański Oddział Straży Granicznej.

Reklama

Program uroczystości:

  • 12:00 – Rozpoczęcie uroczystości przy Kopcu Chwały w Wytycznie
  • 12:30 – Msza Święta z modlitwą ekumeniczną
  • 13:00 – Przemówienia okolicznościowe, apel pamięci
  • 14:00 – Zakończenie

Straż Graniczna z chwilą swojego powstania w 1991 roku, obejmując służbę w ochronie granicy państwowej, stała się spadkobiercą tradycji polskich formacji granicznych. Wśród tych formacji, zwłaszcza na wschodzie, miejsce szczególne zajmuje Korpus Ochrony Pogranicza powołany w 1924 roku jako stała ochrona granicy wschodniej. W ciągu swojego istnienia KOP, zarówno codzienną służbą jak i postawą we wrześniu 1939 roku, dał dowody wielkiego oddania sprawom RP.

To w Wytycznie w dniach 30 września i 1 października 1939 roku oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), pod dowództwem generała Wilhelma Orlika-Ruckemana, stoczyły ciężki bój z jednostkami Armii Czerwonej, które dokonywały odwrotu za linię demarkacyjną na Bugu.

Walka zużyła resztki sił żołnierzy polskich. Byli zmęczeni, bez amunicji i perspektywy sukcesu. Wielu żołnierzy dostało się do niewoli. Sam gen. Wilhelm Orlik Rückeman przedostał się z oficerami do Anglii. Więcej informacji na temat bitwy tutaj.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA