REKLAMA
,
Kto naprawi mur?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Miasto czeka do 29 maja br. na oferty firm zainteresowanych naprawą zabytkowego muru okalającego teren Bazyliki na górce.

W połowie marca br. zawalił się około 10-metrowy fragment muru od ul. Lubelskiej.  Inspektor Nadzoru Budowlanego zlecił zabezpieczenie terenu i rozebranie tej części ogrodzenia, która nadal groziła zawaleniem. Teren  zabezpieczono metalowymi barierkami. Urząd Miasta ogłosił przetarg na remont. Za kilka dni dowiemy się kto go przeprowadzi. Same prace powinny zakończyć do końca sierpnia br.

Reklama

Zwycięzca przetargu będzie musiał rozebrać stare przęsła i w ich miejsce wybudować nowe. Dokumentacja przetargowa przewiduje także odnowienie słupów bramy zachodniej wraz z konserwacją elementów jej stalowych skrzydeł. Wyremontowane będą też schody od strony przedszkola – zamiast cegieł pojawią się granitowe bloki. W związku z remontem, wycięte będzie kilka kasztanowców, których korzenie rozsadzają ceglane ogrodzenie. 

To nie pierwszy taki wypadek, kiedy zabytkowy mur się zawalił. Podobne zdarzenia miały miejsce kilka lat temu, kiedy posypał się mur od ul. Lubelskiej, a innym razem od ul. Młodowskiej. Wszystkie te szkody zostały naprawione. Największe zagrożenie stanowi mur właśnie od strony ul. Lubelskiej, na który napiera ziemia – w niektórych miejscach mur jest nią obsypany na wysokość ponad metra. W znacznym stopniu zdegradowane jest też ogrodzenie od strony przedszkola, dlatego ma zostać rozebrane i zastąpione nowym, nawiązującym do jego zabytkowej części.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA