REKLAMA
,
Kwiaty dla Białorusinów
Kwiaty dla Białorusinów
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Pochłonięci własną codziennością oswoiliśmy już komunikaty o walce Białorusinów. Tymczasem w Mińsku, Grodnie czy Brześciu dzieją się rzeczy do niedawna u nas niewyobrażalne. Giną ludzie. I właśnie temu sprzeciwiają się mieszkający w Polsce Białorusini i popierające ich organizacje.

W Chełmie Białorusinów mieszka zaledwie kilku. Często jednak nasze miasto odwiedzają. Tak było między innymi przy  okazji realizacji projektu (Pobyty stażowe dla liderów społeczności lokalnych z Białorusi), który prowadzi Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu „Bug”.  Przedsięwzięcie służy przybliżeniu Białorusinom

Reklama

… wiedzy na temat kompetencji samorządu lokalnego i regionalnego w Polsce, kompetencji polskich organizacji pozarządowych oraz wspólnych płaszczyzn działania organów władzy i organizacji pozarządowych. Euroregion „Bug” dzieli się także własnym doświadczeniem w zakresie współpracy transgranicznej – informuje Sekretariat Stowarzyszenia.

Dzięki tej akcji przez kilka tygodni gościła w Chełmie (i nie tylko) 6 osobowa grupa przedstawicieli partnerskich organizacji pozarządowych z Białorusi. O działalności orgnizacj pozarządowych na przykładzie stowarzyszenia „Nasz Chełm” opowiadała gościom Joanna Bielecka, prezes tej organizacji.

Kwiaty dla Białorusinów

Oprócz działań przewidzianych w projekcie goście zwiedzali miasto. Jak się dowiedzieliśmy ze sporym wzruszeniem i wdzięcznością zareagowali na wspierajacy ich walkę baner zawieszony przez stowarzyszenie „Nasz Chełm”. Przed tym samym banerem równo tydzień temu znicze zapaliła inna grupa Białorusinów. Oddali w ten sposób hołd Ramanowi Bandarence, zatłuczonemu na śmierć przez funkcjonariuszy służb posłusznych Łukaszence. Podobny hołd złożyli róznież przedstawiciele m.in. „Naszego Chełma” składając  tam biało-czerwono-białą wiązankę kwiatów. 

*****

Białorusinom walczącym o swoją wolniość i godność można pomóc nie tylko zapalając znicze. Tutaj znajdziecie wszystko na temat pomocy finansowej dla białoruskiej opozycji Białoruski Fundusz Solidarności (#bysol). Zbiórka prowadzona jest również na portalu zrzutka.pl.

Andrei Elikau, Białorusin – lekarz pracujący w chełmskim szpitalu zainteresowanym wydarzeniami w Białorusi polecane śledzenie:

Tutaj przeczytacie naszą rozmowę z A.Elikau

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Każdy reżim jak mu się robi gorąco koło d…. uderza w nutę zagrożonej suwerenności. Łukaszenka też wysyłał czołgi na granicę z Polską.
  Wszystko to polityczny teatr za którym stoi życie i zdrowie ludzi.
  Ciekawe jak Łukaszenka wytłumaczył ta deklaracje swoim obywatelom, bo jego interes jest oczywisty. USA Trumpa tak wrażliwa na łamanie praw i wolności obywatelskich na świecie nawet nie zauważyła protestów Białorusinów.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Przejaskrawiłem ten scenariusz oczywiście, choć realnym zdaje się być przy bezkompromisowym współudziale w rządzeniu Ziobry i jemu podobnych. Komu to on chce wprowadzać cła zaporowe?
  Belgii, Holandii?? Belgia, bo pewnie geniusz chciałby dopiec miastu Bruksela. ??? Ciekawe, czy on sobie uświadamia, że to nie tylko centrala znienawidzonej przez niego UE? Ciekawe, czy on cokolwiek lub kogokolwiek teraz lubi? Po kwasiastej odpychającej minie zdaje się że nie.?????

  No votes yet.
  Please wait...
 • Nie sądzę żeby PiS chciało opuścić UE i wyzbyć się kasy bo za co utrzymają ten socjalny dobrobyt.
  To wszystko to gra genialnego stratega z Żoliborza.
  Nie chodziło o USA tylko o Trumpa bo zanim można było się dogadać, przynajmniej tak myślał Kaczyński.
  Jak mu to wyszło widzimy mamy, dokładnie to co na Białorusi strajki kobiet i izolację zagraniczna, tylko inne perspektywy.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Mam wrażenie, że biadoląc utożsamiacie się z tymi trutniami, co nam kraj na beszczelnego wywlekają poza garanice UE.
  Niby tacy historycznie oczytani w tym Pisie , a nie mogą kołki zrozumieć oczywistej oczywistości, że Polska nie ma wyboru i nie może zostać samą sobie. US bardzo daleko, ich sojusznik Trump na wylocie i tylko patrzeć jak tych paru żołnierzy, krzywo patrzący na to co Pis robi nam w kraju Biden i jego ekipa z Polski zabierze. Co dalej? Może nie kończące się twarde rządy Kaczyńskiego z mauzoleum à la Lenin?
  Już kiedyś przez pieniackie liberum veto był Привислинский край, sporo później odrzucenie planu Marschalla i przez dziesiątki lat karmienie pasożyta i bandziora ze wschodu za „ochronę” przez zgniłym Zachodem.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Do ZBiR nie za zycia Prezesa, ale juz teraz tworzymy bardzo zgrabne trio liderow jako jedyni w Europie : Orban, Kaczynski, Łukaszenka dołączając sie do międzynarodowej deklaracji całkowitego zakazu aborcji pod swiatlym przewodnictwem niegdysiejszego prezydenta USA Trumpa, ktoremu ta deklaracja miala pomoc w wyborach. Co prawda dostał poparcie latynowskich gospodyn domowych ale bylo to za malo na reelekcję.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Nie wiem tylko czy czasem to nie my szybciej dołączmy do tego „zbożnego” towarzystwa pod dźwięcznym tytułem ZBiR. Jak ” nasi” tak energicznie zaczną bujać tą europejska łódką w imię wolności Europy to pozostaniemy za burtą na prostej drodze do ZBiRA. Mam nadzieje że to tak szybko nie pójdzie. Ale kto to wiem zdolni jesteśmy!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Życzymy wam powodzenia bracia Białorusini chociaż wasza drogą dłuższą. Jak napisałem wcześniej my mamy nadzieję na zmianę naszej władzy dlatego mówimy ***** ***, wam została wiara że Łukaszenka sam odejdzie dlatego mówicie „uchadi”.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Dziękujemy mieszkańcom Chełma za wsparcie i pamięć . Wygramy.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Ciekawa czy polscy organizatorzy zaprosili na strajk kobiet. Białorusini zobaczyliby że Polska władza równie je… obywateli jak na Białorusi w sumie za to samo. Tylko my jeszcze mamy nadzieję a oni już tylko wiarę.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA