REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Ławeczka dla Idy
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Miastu przybędzie nowy pomnik. Na ławeczce w centrum Chełma zasiądzie mała dziewczynka ze skrzypcami.

Pomnik pochodzącej z Chełma światowej sławy skrzypaczki Idy Haendel pojawi się wkrótce w centrum miasta. Magistrat właśnie podpisał umowę na zagospodarowanie skweru u zbiegu ulic Adama Mickiewicza i Lubelskiej. Tutaj ulokowana zostanie delikatna rzeźba – ławeczka z małą dziewczynką grającą na skrzypcach.

Figura dziewczynki ze skrzypcami nawiązuje do pierwszych lat życia Idy, która urodziła się w Chełmie. Była „cudownym dzieckiem” – już jako trzylatka grała na skrzypcach zasłyszane melodie.
Chełmianie pamiętają o wirtuozie skrzypiec – od grudnia minionego roku Ida Haendel patronuje sali koncertowej w nowej siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmie, przy Hrubieszowskiej 102 (więcej przeczytacie tutaj).

Przymiarki do zagospodarowania skwerku u zbiegu ulic Mickiewicza i Lubelskiej miasto podjęło jeszcze latem minionego roku (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj), ale sprawy się przeciągały. Interweniował m.in. konserwator zabytków, który zgadzał się z formą artystyczną pomnika, ale nie zgadzał się na lokalizację. Wreszcie doszło do kompromisu i miasto mogło ogłosić przetarg nie tylko na rzeźbę, ale także na zagospodarowanie całego placu.

Skwer, którego dotychczasowa “estetyka” znacznie odbiegała od sąsiedniego Placu Gdańskiego, wkrótce zmieni wygląd. Stanie tu nowy pomnik, ale wymieniona zostanie także zniszczona nawierzchnia. Częściowo zachowane zostaną ceglane zarysy fundamentów kościoła pw. Świętego Ducha, który do 1935 roku zajmował część tego placu i na czym zależało konserwatorowi zabytków.
Dodatkowo staną tu ławki i kosze na śmieci, trejaż, słupki drogowe oraz tablica informacyjna. Zachowana zostanie istniejąca zieleń i zaaranżowana nowa – pojawią się m.in. berberysy i winobluszcz.

Jak informuje dzisiaj (27 września) Miasto Chełm, plac w nowej odsłonie zobaczymy już pod koniec października br.

Wizualizacje przygotowane przez ARTROSSIGNOL – Kamil Słowik.

***

Przypominamy, że trwa zbiórka na kolejny pomnik-ławeczkę w Chełmie. Ma upamiętniać dr Jadwigę Młodowską i stanąć na Placu Kupieckim. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Roty ruszyły.No to fajnie.Teren wyjątkowo zaniedbany,jak na centrum miasta.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Prokurator Robert Scurvy

  Gdybym wiedzial ze masz takie skojarzenia uzylbym mniej ryzykownych skrótów, hehe
  Ale jeszcze przed nami moze bedzie okazja dostosowac wzajemnie wyobraznie, chociaz moje towarzystwo najwyrazniej ci szkodzi. No to spadm, bylo milo Panie Sawa.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Na odległość,w sieci,nic mi nie szkodzi.Owszem nie z każdym wypiłbym kielicha,aż takiej pokuty chyba nie można wymagać.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Przy tobie wyobraźnię,ha,ha

  No votes yet.
  Please wait...
 • Prokurator Robert Scurvy

  Panie Sawa slow ktore uzywasz to ja nawet nie znam, haha
  To ze sie tak samo zaczynają jeszcze nie znaczy ze sie tak samo koncza.
  No wysil trochę wyobraznie…..

  No votes yet.
  Please wait...
  • Albo się pisze,albo kropkuje.Język polski jest fleksyjny i bogaty.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *