REKLAMA
,
Legendarna sobota w legendarnym mieście
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chcemy razem z Wami na nowo odkryć chełmskie legendy. Sięgniemy razem do korzeni. Za pomocą magicznych mocy ducha Bielucha przeniesiemy się do baśniowego świata – tak nową wakacyjną imprezę zapowiada Chełmski Dom Kultury. Zapraszamy w sobotę na Legendarny Chełm.

Reklama

Będzie chodzenie po linie, żonglowanie, lepienie garnków, oswajanie ognia, wspólne tworzenie spektaklu, którego bohaterami będą Duch Bieluch, Diabeł Boruta i Wierzbowa Baba. Do tego rycerze, kiermasz i koncerty.
Zapraszamy w sobotę, 6 lipca, do Parku Miejskiego koło Kameny.

Zobaczymy tu m.in. wioskę Bractwa Grodów Czerwieńskich, kilkunastu wystawców gier planszowych, niezwykły konkurs Cosplay, w którym również możecie wziąć udział. Dla najmłodszych ciekawe warsztaty plastyczne.
Do tego stoiska z ekologiczną żywnością, rękodziełem i czas, który możecie spędzić w niezwykłej atmosferze legend i przy dźwiękach folkowej muzyki.

Podczas imprezy po raz pierwszy w Chełmie, od 5 do 7 lipca odbędzie się również I Chełmski Konwent Fantastyki Chalkon (więcej o imprezie piszemy tutaj). A w nim turnieje gier planszowych, sesje rpg, larp oraz prelekcje pisarzy, autorów gier i artystów.

PROGRAM JARMARKU „LEGENDARNY CHEŁM”:

14.00-16.00 – warsztaty plastyczne/Wierzbowa Baba/prowadzenie Małgorzata Osieleniec

Za odzienie służyć jej będą wysuszone pędy i liście wierzby, uplecione w długą suknię.
Na głowie mieć będzie chustę co by jej słońce nie paliło.
A jeśli chciałaby zbytnio lekką się stać – skrzydła jak ważka…
Zapraszamy na warsztaty rodzinne i kreatywną zabawę przy tworzeniu lalek z materiałów jakie natura nam dała.
Stwórzmy nasze wierzbowe baby!

14.00-16.00 – warsztaty plastyczne/Zmierzchnice/prowadzenie Anna Szumera

Ćmy uaktywniają się gdy zapada zmierzch. Wtedy wychodzą z leśnych kryjówek,
siadają na gałęziach i czeszą swoje skołtuniałe włosy…
Aby móc je zobaczyć pod osłoną nocy, wcześniej będziemy malować je farbami fluo.
Zapraszamy Wasze małe rączki do pokolorowania ciem, zawiesimy je wspólnie na drzewach i scenie – niech wyjdą z ukrycia

14.00-19.00 – obóz Drużyny Grodów Czerwieńskich

Spotkanie ze Stowarzyszeniem Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej będzie cudowną okazją do przyjrzenia się średniowiecznym zwyczajom i zawodom. Będzie można z bliska przyjrzeć się na czym polegała praca kowala czy tkaczki. Dowiemy się jak funkcjonowała średniowieczna mennica i jak produkowano świece. Do tego tor łuczniczy i oszczepniczy, stanowisko z grami i zabawami dla dzieci, „przymierzalnia”, w której będzie można obejrzeć i założyć elementy strojów i uzbrojenia wczesnośredniowiecznego woja.

15.00-17.00 – warsztaty kuglarskie/Fundacja Insaide Out

Warsztaty opierają się na grach i ćwiczeniach z wykorzystaniem rekwizytów żonglerskich: piłeczek, talerzy, chusteczek i obręczy. Pod okiem instruktorów będziecie mogli również spróbować pierwszych kroków na taśmie.

Zajęcia nastawione są na współpracę i dobrą zabawę. Ćwiczenia stymulują pracę obu półkul mózgowych, rozwijają wytrwałość, cierpliwość i determinację. Zajęcia dla rodziców z dziećmi pokazują kreatywne zabawy, które można wykorzystać później w domu, a wpływają one pozytywnie na relacje z dzieckiem.

Warsztaty poprowadzą instruktorzy związani z Fundacją Insaide Out, której celem jest upiększanie świata dookoła i pokazanie jak dzięki pozytywnym wartościom i dobremu nastawieniu można stać się lepszym.

14.00-17.00 – warsztaty z czerpania papieru/prowadzenie Zośka Kozłowska

Pokaz i warsztaty czerpania papieru. Dla każdego kto jest ciekaw Białej Sztuki. Zosia odpowie, czemu papier ma brody? Czy recykling był znany w epoce średniowiecza? Ale najważniejsze to to, że będziecie razem czerpać papier! Bawić się! I poznawać kawałek historii.
Do Waszej dyspozycji będzie prasa introligatorska z końca XIX wieku!

16.00 – główny pokaz Wojów Drużyny Grodów Czerwieńskich

Pokaz walki i szyków bitewnych!

17.00 – konkurs Cosplay na scenie/pokaz

Niezwykle widowiskowy pokaz, w którym zobaczymy konkursowe stylizacje. Pełny makijaż, peruki, soczewki, kostiumy. Jacy bohaterowie pojawią się na scenie? Z pewnością będą to postaci fantastyczne, bo Cosplay to sztuka zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych polegająca na przebieraniu się za postaci z mangi, anime, gier komputerowych i filmów.

18.00 – „Legenda o Duchu Bieluchu”/Teatr Lukla

Działo się to dawno, dawno temu, w czasach gdy gród imieniem Chełm otaczały prastare puszcze, a mieszkańcy Chełma Perunowi i Swarogowi cześć oddawali. W tamtych oto czasach zamierzchłych na Chełm spadła wielka groza. Z jakiej opresji wyciągnie chełmian Duch Bieluch dowiecie się oglądając „Legendę o Duchu Bieluchu”. W spektaklu zobaczycie piękne, ogromne lalki przedstawiające postać Ducha Bielucha i dwójkę wrogów, z którymi przyjdzie walczyć Bieluchowi.

W inscenizacji udział weźmie również Drużyna Grodów Czerwieńskich.

19.00Styrta/koncert

Od kilkunastu lat rozbrzmiewają folkiem na wielu scenach i w ciekawych zakątkach świata. Swój repertuar aranżują samodzielnie w nieoczywisty sposób czerpiąc inspiracje ze wschodnich kresów Polski i Ukrainy, a także z otaczającego ich świata, komponując utwory własne.

21.00Żywiołak/koncert

Twórczość Żywiołaka to trudna do zaszufladkowania eksperymentalna muzyka oparta na cytatach ludowych, wątkach mitologicznych i historycznych wykonywana na takich instrumentach jak: lira korbowa, fidel renesansowa, gęśla gdańska smyczkowa, lutnia romantyczna, akustyczna gitara basowa, flety (klasyczny, quena modyfikowana, flet barytonowy), skrzypce pięciostrunne i barytonowe, bębny i perkusjonalia.
Muzycy eksplorując tradycje ludowe posługują się nietypowymi i ludowymi technikami wokalnymi.

22.00– Teatr Ognia UTOPIA (Zamość)/przed sceną

Zamojska grupa kuglarska, która powstała pod koniec 2008 roku.
Taniec poi, manipulacja kijem ogniowym, flowerstickiem, parzydełkiem, linami całopalnymi, diabolo, żonglowania piłeczkami, maczugami oraz obręczami to dla nich bułka z masłem. W ich wykonaniu zobaczymy spektakl ogniowy, który zakończy ten dzień pełen wrażeń.

Ponadto w przestrzeni parku będą stoiska rękodzieła, żywności ekologicznej oraz pawilony wydawców gier planszowych.

Podczas Legendarnego Chełma będziecie mogli kupić koszulki z nowym obliczem Ducha Bielucha autorstwa Małgorzaty Osieleniec.

Więcej na stronie wydarzenia.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Prezydencie Banaszek pogoń Pan to całe towarzystwo Fiszowej co się tam zagnieździło w Chdk-a!
  Weź Pan młodych kreatwynych chłopaków albo myślących ludzi .

  No votes yet.
  Please wait...
 • Żenada . Amatorzy do 10 -tej potęgi. Sami nie potrafią nic oryginalnego wymyślić. Zrzynają z Lublina. TYle że Lubllin zrobił to profesjonalne , cla Polaska wiedizała o takiej imprezie. Za co my im te miliony na tz kulturę płacimy z naszych podatków. Hańba!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA