REKLAMA
,
Legendarna sobota w legendarnym mieście
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chcemy razem z Wami na nowo odkryć chełmskie legendy. Sięgniemy razem do korzeni. Za pomocą magicznych mocy ducha Bielucha przeniesiemy się do baśniowego świata – tak nową wakacyjną imprezę zapowiada Chełmski Dom Kultury. Zapraszamy w sobotę na Legendarny Chełm.

Reklama

Będzie chodzenie po linie, żonglowanie, lepienie garnków, oswajanie ognia, wspólne tworzenie spektaklu, którego bohaterami będą Duch Bieluch, Diabeł Boruta i Wierzbowa Baba. Do tego rycerze, kiermasz i koncerty.
Zapraszamy w sobotę, 6 lipca, do Parku Miejskiego koło Kameny.

Zobaczymy tu m.in. wioskę Bractwa Grodów Czerwieńskich, kilkunastu wystawców gier planszowych, niezwykły konkurs Cosplay, w którym również możecie wziąć udział. Dla najmłodszych ciekawe warsztaty plastyczne.
Do tego stoiska z ekologiczną żywnością, rękodziełem i czas, który możecie spędzić w niezwykłej atmosferze legend i przy dźwiękach folkowej muzyki.

Podczas imprezy po raz pierwszy w Chełmie, od 5 do 7 lipca odbędzie się również I Chełmski Konwent Fantastyki Chalkon (więcej o imprezie piszemy tutaj). A w nim turnieje gier planszowych, sesje rpg, larp oraz prelekcje pisarzy, autorów gier i artystów.

PROGRAM JARMARKU „LEGENDARNY CHEŁM”:

14.00-16.00 – warsztaty plastyczne/Wierzbowa Baba/prowadzenie Małgorzata Osieleniec

Za odzienie służyć jej będą wysuszone pędy i liście wierzby, uplecione w długą suknię.
Na głowie mieć będzie chustę co by jej słońce nie paliło.
A jeśli chciałaby zbytnio lekką się stać – skrzydła jak ważka…
Zapraszamy na warsztaty rodzinne i kreatywną zabawę przy tworzeniu lalek z materiałów jakie natura nam dała.
Stwórzmy nasze wierzbowe baby!

14.00-16.00 – warsztaty plastyczne/Zmierzchnice/prowadzenie Anna Szumera

Ćmy uaktywniają się gdy zapada zmierzch. Wtedy wychodzą z leśnych kryjówek,
siadają na gałęziach i czeszą swoje skołtuniałe włosy…
Aby móc je zobaczyć pod osłoną nocy, wcześniej będziemy malować je farbami fluo.
Zapraszamy Wasze małe rączki do pokolorowania ciem, zawiesimy je wspólnie na drzewach i scenie – niech wyjdą z ukrycia

14.00-19.00 – obóz Drużyny Grodów Czerwieńskich

Spotkanie ze Stowarzyszeniem Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej będzie cudowną okazją do przyjrzenia się średniowiecznym zwyczajom i zawodom. Będzie można z bliska przyjrzeć się na czym polegała praca kowala czy tkaczki. Dowiemy się jak funkcjonowała średniowieczna mennica i jak produkowano świece. Do tego tor łuczniczy i oszczepniczy, stanowisko z grami i zabawami dla dzieci, „przymierzalnia”, w której będzie można obejrzeć i założyć elementy strojów i uzbrojenia wczesnośredniowiecznego woja.

15.00-17.00 – warsztaty kuglarskie/Fundacja Insaide Out

Warsztaty opierają się na grach i ćwiczeniach z wykorzystaniem rekwizytów żonglerskich: piłeczek, talerzy, chusteczek i obręczy. Pod okiem instruktorów będziecie mogli również spróbować pierwszych kroków na taśmie.

Zajęcia nastawione są na współpracę i dobrą zabawę. Ćwiczenia stymulują pracę obu półkul mózgowych, rozwijają wytrwałość, cierpliwość i determinację. Zajęcia dla rodziców z dziećmi pokazują kreatywne zabawy, które można wykorzystać później w domu, a wpływają one pozytywnie na relacje z dzieckiem.

Warsztaty poprowadzą instruktorzy związani z Fundacją Insaide Out, której celem jest upiększanie świata dookoła i pokazanie jak dzięki pozytywnym wartościom i dobremu nastawieniu można stać się lepszym.

14.00-17.00 – warsztaty z czerpania papieru/prowadzenie Zośka Kozłowska

Pokaz i warsztaty czerpania papieru. Dla każdego kto jest ciekaw Białej Sztuki. Zosia odpowie, czemu papier ma brody? Czy recykling był znany w epoce średniowiecza? Ale najważniejsze to to, że będziecie razem czerpać papier! Bawić się! I poznawać kawałek historii.
Do Waszej dyspozycji będzie prasa introligatorska z końca XIX wieku!

16.00 – główny pokaz Wojów Drużyny Grodów Czerwieńskich

Pokaz walki i szyków bitewnych!

17.00 – konkurs Cosplay na scenie/pokaz

Niezwykle widowiskowy pokaz, w którym zobaczymy konkursowe stylizacje. Pełny makijaż, peruki, soczewki, kostiumy. Jacy bohaterowie pojawią się na scenie? Z pewnością będą to postaci fantastyczne, bo Cosplay to sztuka zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych polegająca na przebieraniu się za postaci z mangi, anime, gier komputerowych i filmów.

18.00 – „Legenda o Duchu Bieluchu”/Teatr Lukla

Działo się to dawno, dawno temu, w czasach gdy gród imieniem Chełm otaczały prastare puszcze, a mieszkańcy Chełma Perunowi i Swarogowi cześć oddawali. W tamtych oto czasach zamierzchłych na Chełm spadła wielka groza. Z jakiej opresji wyciągnie chełmian Duch Bieluch dowiecie się oglądając „Legendę o Duchu Bieluchu”. W spektaklu zobaczycie piękne, ogromne lalki przedstawiające postać Ducha Bielucha i dwójkę wrogów, z którymi przyjdzie walczyć Bieluchowi.

W inscenizacji udział weźmie również Drużyna Grodów Czerwieńskich.

19.00Styrta/koncert

Od kilkunastu lat rozbrzmiewają folkiem na wielu scenach i w ciekawych zakątkach świata. Swój repertuar aranżują samodzielnie w nieoczywisty sposób czerpiąc inspiracje ze wschodnich kresów Polski i Ukrainy, a także z otaczającego ich świata, komponując utwory własne.

21.00Żywiołak/koncert

Twórczość Żywiołaka to trudna do zaszufladkowania eksperymentalna muzyka oparta na cytatach ludowych, wątkach mitologicznych i historycznych wykonywana na takich instrumentach jak: lira korbowa, fidel renesansowa, gęśla gdańska smyczkowa, lutnia romantyczna, akustyczna gitara basowa, flety (klasyczny, quena modyfikowana, flet barytonowy), skrzypce pięciostrunne i barytonowe, bębny i perkusjonalia.
Muzycy eksplorując tradycje ludowe posługują się nietypowymi i ludowymi technikami wokalnymi.

22.00– Teatr Ognia UTOPIA (Zamość)/przed sceną

Zamojska grupa kuglarska, która powstała pod koniec 2008 roku.
Taniec poi, manipulacja kijem ogniowym, flowerstickiem, parzydełkiem, linami całopalnymi, diabolo, żonglowania piłeczkami, maczugami oraz obręczami to dla nich bułka z masłem. W ich wykonaniu zobaczymy spektakl ogniowy, który zakończy ten dzień pełen wrażeń.

Ponadto w przestrzeni parku będą stoiska rękodzieła, żywności ekologicznej oraz pawilony wydawców gier planszowych.

Podczas Legendarnego Chełma będziecie mogli kupić koszulki z nowym obliczem Ducha Bielucha autorstwa Małgorzaty Osieleniec.

Więcej na stronie wydarzenia.

Napisz komentarz
 • Prezydencie Banaszek pogoń Pan to całe towarzystwo Fiszowej co się tam zagnieździło w Chdk-a!
  Weź Pan młodych kreatwynych chłopaków albo myślących ludzi .

 • Żenada . Amatorzy do 10 -tej potęgi. Sami nie potrafią nic oryginalnego wymyślić. Zrzynają z Lublina. TYle że Lubllin zrobił to profesjonalne , cla Polaska wiedizała o takiej imprezie. Za co my im te miliony na tz kulturę płacimy z naszych podatków. Hańba!

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Półtorej godziny do Stołpia
  Półtorej godziny do Stołpia
  Urząd w czasie zarazy
  Urząd w czasie zarazy
  Remonty wloką się niemiłosiernie
  Remonty wloką się niemiłosiernie
  Na Kolejową jeszcze poczekamy
  Na Kolejową jeszcze poczekamy
  Przyszłość dworca budzi emocje
  Przyszłość dworca budzi emocje
  REKLAMA