REKLAMA
,
Lekarze sceptyczni wobec e-zwolnień
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od lipca wszystkie zwolnienia lekarskie będą wystawiane elektronicznie i przesyłane przez internet. Lekarzy to nie cieszy. Ci, którzy już korzystają z rozwiązania elektronicznego skarżą się, że system jest zawodny.

Reklama

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) działają od początku 2016 roku, obok papierowych druków zwolnień. Natomiast od 1 lipca tego roku będą obowiązywać wyłącznie zwolnienia elektroniczne.
Tymczasem lekarze nie kwapią się do przestawienia się na elektronikę. Tomasz Zieliński, zastępca prezesa Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców, nie wyobraża sobie, aby elektroniczne zwolnienia zaczęły obowiązywać od 1 lipca, bo – jego zdaniem – jest za dużo problemów przy wdrażaniu sytemu.

– Pilotaż trwa od dwóch lat – mówi Dziennikowi Wschodniemua w naszym województwie jak na razie tylko 9 proc. wszystkich zwolnień jest wystawianych w formie elektronicznej. To pokazuje, że lekarze nie są zainteresowani przechodzeniem na elektronikę, bo nie mają do niej zaufania. Przy dużej liczbie wystawianych zwolnień system ulega przeciążeniu i się zawiesza. A wiadomo, że korzystają z niego lekarze z całej Polski.

Te opinię potwierdza jeden z lekarzy rodzinnych w Chełmie.

– Od dłuższego czasu próbuję opanować e-ZLA – mówi – ale idzie to z dużymi oporami. Nie dość, że zajmuje to dużo czasu, to jeszcze system płata różne niespodzianki. Jeżeli coś pójdzie nie tak, to trzeba potem w systemie anulować druk elektroniczny, a zwolnienie i tak wystawić na druku papierowym. Nie mam przekonania, czy od lipca system będzie działać lepiej. 

W Chełmie pracuje prawie czterystu lekarzy, którzy mają upoważnienia do wystawiania zwolnień lekarskich. Do tej pory ze szkoleń z wystawiania elektronicznych zwolnień, które organizuje ZUS, skorzystało zaledwie 93 z nich. Trzeba jednak wiedzieć, że szkolenia nie są obowiązkowe. Niektórzy medycy wolą zapoznać się z e-ZLA podczas codziennej pracy albo z materiałów, które ZUS udostępnia na swojej stronie internetowej. Dodatkowa możliwość samodzielnej nauki to kanał „Elektroniczny ZUS” w portalu Youtube, gdzie można obejrzeć krótkie filmy instruktażowe.

– Zachęcamy placówki medyczne do współpracy w upowszechnianiu e-ZLA wśród lekarzy. Z zainteresowanymi ośrodkami ZUS podpisuje porozumienia w tym zakresie. Zakład zawarł takie porozumienie między innymi ze szpitalem w Chełmie – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

ZUS proponuje lekarzom kolejne szkolenia. Najbliższe szkolenie w chełmskim inspektoracie ZUS odbędzie się już 15 marca. Kolejne: 19 kwietnia, 17 maja i 14 czerwca. Szczegóły można znaleźć na stronie www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”. Chełmski ZUS mieści się przy al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 8. Zapisy na szkolenia przyjmowane są telefonicznie pod numerem 82 565 34 55 (wew. 193).

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • bo kasy do łapy za lewe zwolnienie nie weźmie

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA