Od lipca wszystkie zwolnienia lekarskie będą wystawiane elektronicznie i przesyłane przez internet. Lekarzy to nie cieszy. Ci, którzy już korzystają z rozwiązania elektronicznego skarżą się, że system jest zawodny.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) działają od początku 2016 roku, obok papierowych druków zwolnień. Natomiast od 1 lipca tego roku będą obowiązywać wyłącznie zwolnienia elektroniczne.
Tymczasem lekarze nie kwapią się do przestawienia się na elektronikę. Tomasz Zieliński, zastępca prezesa Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców, nie wyobraża sobie, aby elektroniczne zwolnienia zaczęły obowiązywać od 1 lipca, bo – jego zdaniem – jest za dużo problemów przy wdrażaniu sytemu.
– Pilotaż trwa od dwóch lat – mówi Dziennikowi Wschodniemu – a w naszym województwie jak na razie tylko 9 proc. wszystkich zwolnień jest wystawianych w formie elektronicznej. To pokazuje, że lekarze nie są zainteresowani przechodzeniem na elektronikę, bo nie mają do niej zaufania. Przy dużej liczbie wystawianych zwolnień system ulega przeciążeniu i się zawiesza. A wiadomo, że korzystają z niego lekarze z całej Polski.
Te opinię potwierdza jeden z lekarzy rodzinnych w Chełmie.
– Od dłuższego czasu próbuję opanować e-ZLA – mówi – ale idzie to z dużymi oporami. Nie dość, że zajmuje to dużo czasu, to jeszcze system płata różne niespodzianki. Jeżeli coś pójdzie nie tak, to trzeba potem w systemie anulować druk elektroniczny, a zwolnienie i tak wystawić na druku papierowym. Nie mam przekonania, czy od lipca system będzie działać lepiej.
W Chełmie pracuje prawie czterystu lekarzy, którzy mają upoważnienia do wystawiania zwolnień lekarskich. Do tej pory ze szkoleń z wystawiania elektronicznych zwolnień, które organizuje ZUS, skorzystało zaledwie 93 z nich. Trzeba jednak wiedzieć, że szkolenia nie są obowiązkowe. Niektórzy medycy wolą zapoznać się z e-ZLA podczas codziennej pracy albo z materiałów, które ZUS udostępnia na swojej stronie internetowej. Dodatkowa możliwość samodzielnej nauki to kanał „Elektroniczny ZUS” w portalu Youtube, gdzie można obejrzeć krótkie filmy instruktażowe.
– Zachęcamy placówki medyczne do współpracy w upowszechnianiu e-ZLA wśród lekarzy. Z zainteresowanymi ośrodkami ZUS podpisuje porozumienia w tym zakresie. Zakład zawarł takie porozumienie między innymi ze szpitalem w Chełmie – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.
ZUS proponuje lekarzom kolejne szkolenia. Najbliższe szkolenie w chełmskim inspektoracie ZUS odbędzie się już 15 marca. Kolejne: 19 kwietnia, 17 maja i 14 czerwca. Szczegóły można znaleźć na stronie www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”. Chełmski ZUS mieści się przy al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 8. Zapisy na szkolenia przyjmowane są telefonicznie pod numerem 82 565 34 55 (wew. 193).
bo kasy do łapy za lewe zwolnienie nie weźmie