REKLAMA
,
Liderzy inwestycji. Chełm idzie w górę
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Z ogona stawki do niemal połowy listy rankingowej. Chełm wykonał znaczący skok jeśli chodzi o wielkość środków przeznaczanych na inwestycje. Pismo samorządu terytorialnego Wspólnota ogłosiło właśnie ranking wydatków inwestycyjnych samorządów 2016–2018 „Liderzy inwestycji”.

Reklama

W kategorii największych miast zwyciężył – od lat utrzymujący w czołówce – Rzeszów. Za nim uplasowały się Białystok i Kraków. Spośród miast na prawach powiatu tym razem wygrało Świnoujście, przed Gliwicami i Koninem. W innych kategoriach zaskoczeń jest jeszcze więcej. Pismo samorządu terytorialnego Wspólnota opublikowało ranking wydatków inwestycyjnych – jedno z najważniejszych zestawień pokazujących aktywność samorządów w Polsce. Zestawienie dotyczy okresu 2016-2018.

Po latach zapaści (rok 2016 był najgorszy pod względem inwestycji w okresie ostatnich 10 lat) i lekkiego odbicia (2017), nadszedł rekordowy rok 2018. Nigdy wcześniej polskie samorządy nie wydawały na inwestycje tak dużo (ponad 50 mld zł).

Żeby nie było zbyt różowo przypomnijmy, że ostatnio bardzo mocno wzrosły ceny prac budowlanych i materiałów, więc rekord finansowy nie musi wyglądać aż tak dobrze, jeśli spojrzeć na zakres prac możliwych do wykonania – komentuje wyniki autor rankingu prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak wypadł Chełm?

Spośród 48 miast na prawach powiatu Chełm znalazł się na 26. miejscu. W latach 2016-2018 średnie wydatki inwestycyjne per capita wyniosły u nas 808,81 zł. Ten sam wskaźnik w najlepszym Świnoujściu wyniósł 2426,34 zł. I choć w pierwszym odruchu miejsce Chełma nie zachwyca, to warto odnotować, że miasto wykonało pod tym względem znaczący skok.

Przypomnijmy, w rankingu Wspólnoty za lata 2014-2017 byliśmy w ogonie stawki czyli na miejscu 46. Za okres 2015-2017 Chełm znalazł się już na miejscu 28. Idziemy w górę, choć wciąż od liderów listy dzieli nas bardzo dużo.

Zwykle porównujemy się z innymi miastami w naszym regionie. I pod tym względem jest dobrze. Wyprzedziliśmy Zamość, który jest na miejscu 31. (wydatki inwestycyjne wyniosły tam 730,38 zł w przeliczeniu na głowę mieszkańca), a także Białą Podlaską – 47 miejsce (415,95 zł).

Stolica naszego regionu – Lublin – wśród 18 miast wojewódzkich znalazł się na miejscu 12. Tam wydatki inwestycyjne miasta wyniosły 1141,81 zł na mieszkańca. Dla porównania w najlepszym na liście Rzeszowie wskaźnik ten wyniósł 1554,25 zł.

Rekordowy rok

W tym rekordowym 2018 roku samorządy musiały rzeczywiście się wykazać, żeby znaleźć się w inwestycyjnej czołówce. W wielu kategoriach zaszły więc zmiany na pozycjach liderów. W zestawieniu województw wygrało po raz pierwszy Podlasie przed woj. opolskim i świętokrzyskim. W kategorii miast wojewódzkich Rzeszów na pierwszym miejscu także debiutuje.
Świnoujście w kategorii miast na prawach powiatu wyprzedziło lidera kilku ostatnich edycji – Gliwice i awansujący szybko Konin.

Wśród powiatów wygrał powiat leszczyński, wśród miast powiatowych Polkowice (1783 zł wydatków na osobę) przed Zakopanem (1458 zł), a wśród mniejszych miast – Krynica Morska (6723 zł). W kategorii gmin wiejskich bez niespodzianek. Wygrał zdecydowanie Kleszczów (13504 zł per capita).

Powiat chełmski ze stawką 270,52 zł na mieszkańca znalazł się na 33. miejscu listy (na 314 powiatów obecnych w rankingu).

W jaki sposób powstaje ranking?

Autorzy biorą pod uwagę całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2016–2018). Wskaźnik jest średnią wydatków inwestycyjnych z trzech lat w przeliczeniu na mieszkańca. W ten sposób unika się dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu.
Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu.

Poza wydatkami zapisanymi w budżecie, autorzy starali się uwzględniać także wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne. W tym celu od kilkunastu lat rozsyłają ankiety do miast na prawach powiatu (w pozostałych kategoriach dane pochodzą jedynie ze sprawozdań budżetowych).

Z rankingiem możesz się zapoznać tutaj.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Przypominam – małe kłamstwo,duże kłamstwo,statystyka.A bzdurna budowa parku wodnego też zapisana jako osiągnięcie?A Plac Dworcowy wielopoziomowy też.No to właśnie jest glupota statystyki.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Brawa dla Pani Prezydent Agaty Fisz !!! Oczywiście Banaszek przekuje to jako swój sukces.

  No votes yet.
  Please wait...
  • moze wiecej konkretow Waclawie , nie bicia piany – jak rozumiem masz na mysli to ze Miasto musialo zaplaci kare ze spor ktory toczyl sie od z gora 12 lat – to fakt-to kreatywna godpodarczosc poprzedniej wladzy -he he – Fiszowa obiecywala 1000 miejsc pracy- gdzie one sa-Waclawie pokaz gdzie owe 1000 miejsc pracy ktore miala stworzyc p. Fisz

   No votes yet.
   Please wait...
  • Wacław to ty Agata? smutno ci że dostałaś kopa?

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA