REKLAMA
,
Nowe pociągi także dla Chełma
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Lubelska Kolej Aglomeracyjna ma łączyć Lublin z miastami regionu, m.in. z Chełmem. Samorząd województwa lubelskiego i PKP podpisały porozumienie o współpracy przy „koncepcji programowo-przestrzennej” LKA. Co to znaczy dla chełmian?

Reklama
LKA ma łączyć Lublin m.in z Chełmem, Parczewem, Puławami i Kraśnikiem. Porozumienie o współpracy przy opracowaniu „koncepcji programowo-przestrzennej” Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej podpisali w sobotę (13 czerwca) przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Dokument jest pierwszym krokiem do opracowania kierunków rozbudowy sieci linii kolejowych na terenie aglomeracji lubelskiej. Dzięki budowie nowych linii kolejowych i przystanków, mieszkańcy regionu mają zyskać lepszy dostęp do kolei.

– Kolej jest ważnym elementem transportu w aglomeracjach. Rozwojowi miast musi towarzyszyć rozbudowa sieci kolejowej. Ideą podpisanego dzisiaj porozumienia jest dążenie do większego wykorzystania transportu kolejowego na terenie województwa, a w szczególności aglomeracji lubelskiejpowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Z Chełma na lotnisko

Fachowcy dopiero przeanalizują możliwość budowy nowych linii kolejowych. Chodzi np. o trasy z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej. PKP rozważa też elektryfikację linii z Lublina do Parczewa.
A co szczególnie powinno zainteresować mieszkańców Chełma, brana jest pod uwagę  budowa nowej łącznicy od Chełma do Lotniska Lublin. To ma zagwarantować „lepszą integrację transportu kolejowego i lotniczego” – czytamy na stronie MI.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski przypomniał, że „województwo lubelskie dysponuje jedną z najrzadszych sieci kolejowych w kraju”.

Dlatego wierzę, że Lubelska Kolej Aglomeracyjna poprawi dostępność transportową, tak aby mieszkańcy mogli szybko i swobodnie przemieszczać się, korzystając ze zmodernizowanych linii kolejowych – powiedział marszałek.
MI informuje, że faktyczna realizacja robót budowlanych w ramach LKA planowana jest w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027.

***

Zaprezentowany projekt, to kolejna propozycja zwiazana z chełmską koleją. Zaledwie kilkanaście dni temu poznaliśmy plany przebudowy naszego dworca PKP

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA