REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Nowe pociągi także dla Chełma
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Lubelska Kolej Aglomeracyjna ma łączyć Lublin z miastami regionu, m.in. z Chełmem. Samorząd województwa lubelskiego i PKP podpisały porozumienie o współpracy przy “koncepcji programowo-przestrzennej” LKA. Co to znaczy dla chełmian?

LKA ma łączyć Lublin m.in z Chełmem, Parczewem, Puławami i Kraśnikiem. Porozumienie o współpracy przy opracowaniu “koncepcji programowo-przestrzennej” Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej podpisali w sobotę (13 czerwca) przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Dokument jest pierwszym krokiem do opracowania kierunków rozbudowy sieci linii kolejowych na terenie aglomeracji lubelskiej. Dzięki budowie nowych linii kolejowych i przystanków, mieszkańcy regionu mają zyskać lepszy dostęp do kolei.

– Kolej jest ważnym elementem transportu w aglomeracjach. Rozwojowi miast musi towarzyszyć rozbudowa sieci kolejowej. Ideą podpisanego dzisiaj porozumienia jest dążenie do większego wykorzystania transportu kolejowego na terenie województwa, a w szczególności aglomeracji lubelskiejpowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Z Chełma na lotnisko

Fachowcy dopiero przeanalizują możliwość budowy nowych linii kolejowych. Chodzi np. o trasy z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej. PKP rozważa też elektryfikację linii z Lublina do Parczewa.
A co szczególnie powinno zainteresować mieszkańców Chełma, brana jest pod uwagę  budowa nowej łącznicy od Chełma do Lotniska Lublin. To ma zagwarantować “lepszą integrację transportu kolejowego i lotniczego” – czytamy na stronie MI.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski przypomniał, że “województwo lubelskie dysponuje jedną z najrzadszych sieci kolejowych w kraju”.

Dlatego wierzę, że Lubelska Kolej Aglomeracyjna poprawi dostępność transportową, tak aby mieszkańcy mogli szybko i swobodnie przemieszczać się, korzystając ze zmodernizowanych linii kolejowych – powiedział marszałek.
MI informuje, że faktyczna realizacja robót budowlanych w ramach LKA planowana jest w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027.

***

Zaprezentowany projekt, to kolejna propozycja zwiazana z chełmską koleją. Zaledwie kilkanaście dni temu poznaliśmy plany przebudowy naszego dworca PKP

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*