REKLAMA
,
Ludzkie szczątki na budowie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Na ludzkie kości natrafili robotnicy pracujący przy budowie galerii handlowej przy Alei Przyjaźni. To prawdopodobnie szczątki jeńców z czasów II wojny światowej.

Reklama

Przy budowie nowego centrum handlowego przy al. Przyjaźni w Chełmie, w sąsiedztwie Castoramy, robotnicy budowlani odkopali ludzkie kości. Wezwani na miejsce archeolodzy podejrzewają, że pochodzą one z czasów II wojny światowej i należały do jeńców wojennych.

W miejscu, w którym obecnie trwa budowa,  ponad 70 lat temu stał jeden z trzech podobozów Stalagu 319 – jednego z największych niemieckich obozów jenieckich na ziemiach polskich. Obóz funkcjonował od lipca 1941 do kwietnia 1944 roku. Przebywali w nim przede wszystkim jeńcy radzieccy, ale także polscy, włoscy, belgijscy i brytyjscy. O dokonywanych w tym miejscu pochówkach było wiadomo wcześniej.

Prawdopodobnie ekshumacja w 1948 roku nie była przeprowadzona dokładnie i został duży grób masowy – wyjaśnia Stanisław Gołub, archeolog kierujący badaniami w wypowiedzi dla Radia Lublin.

Według Stanisława Gołuba szkieletów jeńców może być więcej. Na razie odkryte szczątki są ekshumowane i badane. W przyszłym tygodniu archeolodzy powinni zakończyć swoje badania w terenie. Co dalej będzie się działo w tym miejscu – decyzja należy do wojewody lubelskiego.

Historycy oceniają, że przez Stalag 319 w Chełmie przeszło około 200 000 jeńców, z czego około 90 000 poniosło śmierć.

Odkrycie z czasów wojny na razie nie wpłynęło na tempo budowy galerii, a prace koncentrują się teraz na innych odcinkach inwestycji.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA