REKLAMA
,
„Marsz do szkoły”, czyli mundurowi w Ekonomach
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Utworzenie klas mundurowych, to stosunkowo nowa inicjatywa w Chełmie. Z dziesięciu pierwszych klas w ZSE i III LO, aż pięć z nich to klasy mundurowe. Straż Pożarna, Policja i Wojsko Polskie – to perspektywy potencjalnych absolwentów ZSE i III LO im. gen. Władysława Andersa w Chełmie.

Przygotowanie do utworzenia nowych klas wymaga czasu. – Przygotowania do utworzenia klas mundurowych – wojskowej, policyjnej i pożarniczo-ratowniczej, trwały rok. Musieliśmy wejść w porozumienia z komendantami poszczególnych służb. Mamy porozumienia, patronaty oraz obustronne zobowiązania – informuje Edyta Chudoba, dyrektor ZSE i III LO w Chełmie.

Reklama

Utworzenie nowych klas wymagało również poszerzenia kadry pedagogicznej. – Do klasy policyjnej zostali zatrudnieni policjanci, a strażak do klasy pożarniczo-ratunkowej. Klasy wojskowe chodzą na zajęcia w jednostce raz na dwa tygodnie. Dodatkowo zatrudniliśmy byłego pracownika Straży Granicznej do klasy obsługi ruchu granicznego, która jeszcze nie jest klasą mundurową – dodaje.

„Szacunek wobec munduru wśród młodzieży wzrasta. Chcą być w mundurach, chcą wartości, chcą postaw patriotyczno-obywatelskich. Oni ten patriotyzm mają w sobie”.

To właśnie ze względu na biografię patrona szkoły, generała Władysława Andersa, placówce zależało na utworzoniu klas mundurowych. – Oczywiście musieliśmy poinformować młodzież oraz rodziców o kosztach związanych z umundurowaniem. Szkoła ani służby mundurowe, nie mogą zapewnić uczniom mundurów. Mundury posiadają imienniki na prawej piersi, a na lewej informację, że jest to klasa mundurowa oraz na lewym ramieniu plakietkę z gen. Władysławem Andersem w celu identyfikacji ucznia w społeczeństwie. Naszym celem było utworzenie po jednej klasie: policyjnej, pożarniczo-ratunkowej oraz wojskowej. W efekcie mamy po jednej klasie policyjnej oraz pożarniczej i aż trzy wojskowe – kontynuuje Chudoba.

trening_mun2

Zobowiązania i korzyści

W klasie wojskowej szkoła realizuje minimum programowe MON-u, a w klasie policyjnej – podstawę programową ustaloną przez Komendanta Głównego Policji w Warszawie. Uczniowie klasy policyjnej mają oprócz tego zajęcia ze sztuk walki, z kolei klasa pożarniczo-ratunkowa uczęszcza na pływalnie. – Uczniowie klas wojskowych szkoleni są w dziedzinie strzelania z broni krótkiej i długiej. Ponadto uczniowie będą obserwować pracę w komendach oraz jednostkach poszczególnych organów oraz uczestniczyć w uroczystościach związanych z konkretnymi instytucjami – dodaje Chudoba. Poza obowiązkami, widoczne są również korzyści młodzieży związane z uczęszczania do klas mundurowych. – Na przykładzie klasy wojskowej, która została utworzona w tamtym roku, zauważalna jest różnica w postawie uczniów wobec nauczycieli. Zajęcia w jednostce wojskowej oraz współpraca z żołnierzami, mają pozytywny wpływ na ich dyscyplinę – dodaje z satysfakcją dyrektor szkoły.

Po ukończeniu szkoły, absolwenci nie zostają z niczym. W momencie ukończenia szkoły, zdają maturę, a po zdanym egzaminie otrzymują tytuł technika ekonomi oraz otrzymują punkty, które pomogą im dostać się do dalszych szkół mundurowych lub bezpośrednio zacząć karierę w służbach mundurowych. Dalsze losy uczniów klas mundurowych będziemy śledzić na bieżąco. Życzymy powodzenia!

fot.ekonomy.pl

Napisz komentarz
 • Szanowny panie redaktorze „Utworzenie klas mundurowych, to stosunkowo nowa inicjatywa w Chełmie” – stwierdzenie to jest kłamstwem!!! Klasy mundurowe w Chełmie funkcjonują już od 2000 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 5. Pomysł Ekonomów jest tylko i wyłącznie kopiowaniem pomysłu, a rzetelność dziennikarska wymaga chyba sprawdzenia faktów, a nie bezmyślnego kopiowania materiałów nadesłanych ze szkoły

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA