REKLAMA
,
Marszałek obiecuje 200 zł za dzika
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Znalazłeś martwego dzika innego niż zabity w wypadku komunikacyjnym? Zgłoś to Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

Mieszkańcy gmin najbardziej zagrożonych wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF), którzy znajdą padłego dzika, już mogą zgłaszać się po nagrodę w wysokości 200 zł. Pieniądze na ten cel wygospodarował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
Do akcji włączyli się wójtowie kilkudziesięciu gmin, którzy podpisali z marszałkiem województwa porozumienia o współpracy. W naszym regionie dotyczy to gminy Hanna, gminy Wyryki oraz gminy wiejskiej Włodawa. 

Reklama

W akcji chodzi o wzmocnienie ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF, którego nosicielami są głównie dziki. Te zarażone – żywe czy martwe – zawsze stanowią potencjalne zagrożenie. Stąd pomysł, by na większą skalę zlokalizować, przebadać i zutylizować martwe sztuki. Pomóc w tym ma zaangażowanie lokalnej ludności.

W lesie pojawia się wiele osób, np. grzybiarzy, które potencjalnie mogą takiego padłego dzika namierzyć. Chcemy, żeby padłe sztuki nie leżały zbyt długo, narażone na roznoszenie przez lisy czy kruki. Wraz z padliną roznoszony jest bowiem i sam wirus – przekonuje wicemarszałek Grzegorz Kapusta.

 

Podpisanie umowy między władzami województwa a leśniczymi w siedzibie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Białej Podlaskiej

Z kołami łowieckimi przeciw ASF

W walce z afrykańskim pomorem świń mają pomóc również koła łowieckie dzierżawiące obwody łowieckie na terenach zagrożonych. Myśliwi mają być premiowani kwotą 200 zł za każdą odstrzeloną samicę dzika ważącą powyżej 30 kg. Porozumienie dotyczy kół łowieckich działających na obszarach: zagrożenia (oznaczonego na mapie kolorem niebieskim), objętego ograniczeniami (czerwonego) czy ochronnego (żółtego) w województwie lubelskim. W naszym regionie porozumienie podpisało m.in. koło łowieckie nr 48 ,,Ponowa” z Włodawy.

Jeżeli chodzi o myśliwych z Chełma i okolic, pismo w tej sprawie do Zarządu Okręgowego wpłynęło dopiero w tym tygodniu. Decyzja, najprawdopodobniej pozytywna, ma zostać podjęta w trakcie najbliższych dni.

***

Powiatowi Lekarze Weterynarii:

Mapa:

 

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA