REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Mazurek: szkoła powinna pozostać świecka
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

– Wszyscy w Polsce obserwują ten temat i istnieją różne poglądy, ale według mnie szkoła powinna pozostać świecka – mówił Zbigniew Mazurek podczas “Debaty dla Chełma”.

Kandydat z listy KWW Kukiz’15 nie umniejsza jednak ważności religii. Jak sam podkreślił, kościół odgrywa dużą role w kształtowaniu postaw młodych ludzi, bo to właśnie o nich głównie chodzi w tym temacie. Mazurek wprost powiedział, że programy kościelne są bardzo ważne w edukacji młodych ludzi, ale powinny zostać przeniesione do sal katechetycznych.

“Świecka szkoła” – za czy przeciw?

Odpowiadając na pytanie dotyczące projektu “Świecka szkoła”, który zakłada zniesienie finansowania religii z budżetu, nie udzielił jednak konkretnej odpowiedzi. Stwierdził, że jest to temat, który powinien być poddany szerokiej dyskusji. – Zgodnie z tym, co postuluje nasz ruch, wszystkie  kontrowersyjne sprawy powinny być poddane publicznej debacie  – mówił Mazurek. Zaproponował również żeby takie tematy rozstrzygać w referendum. – Jeżeli będziemy mieć 500 tysięcy podpisów pod takim postulatem, będziemy mogli go przegłosować i zobaczyć jaka opcja wygra – komentował w trakcie debaty.

Więcej w “Debacie dla Chełma” | wideo

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Wyraził swoje zdanie mówiąc, że szkoła powinna być świecka. Że jest za tym aby wyprowadzić religię ze szkół. I to mi odpowiada.

  Co do samego finansowania nie miałabym z tym problemu gdyby dzieci ateistów mogły w ramach tych samych wydatków uczestniczyć w innych zajęciach. A tak w ogóle to pytanie jest źle postawione bo szkoły powinny być prywatne…

  I chciałabym, żeby polityk wysłuchał kilku opinii zanim ogłosi coś co wg niego ma być najlepszym rozwiązaniem dla Polaków. Nie potrzebuję Korwina, który w swoich osądach uważa że jego pomysł jest jedynym słuszynym rozwiązaniem. I mimo, że Korwin ma dużo dobrych pomysłów – dla mnie odpada ponieważ to człowiek, który nie uznaje kompromisów.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Marian, nie rozumiem Twojej uwagi. Kandydat powiedział, że wg niego szkoła powinna pozostać świecka. Nawet gdyby Kukiz był za podwojeniem godzin religii w szkole, to nie oznacza to, że kandydat z jego list musi mieć takie samo zdanie, prawda?

  No votes yet.
  Please wait...
  • Pytanie w debacie było czy jest za czy przeciw finansowaniu nauczania religii w świetle inicjatywy SLD o takie pytanie w referendum krajowym. Jeżeli jest za utrzymaniem finansowania nauki religii to sie odpowiada jestem za a przeciw intencji projektu SLD. Jeżeli się zgadzam z inicjatywą SLD to mówię że jestem za przejęciem finansowania nauki religii przez kościół i związki wyznaniowe. W obu przypadkach szkoła pozostaje tak jak jest obecnie, świecka. Tymczasem przedstawiciel Kukiz 15 zaczął opowiadać jak to będzie pięknie gdy nauka religii będzie prowadzona w salach katechetycznych jak to drzewiej bywało 😉
   Kukiz jest za wyprowadzeniem religii ze szkół, chciałbym żeby kandydat z Chełma miał odwagę mieć zdanie odrębne w tej sprawie. Spolegliwość partyjna świadczy źle nie o partii tylko o człowieku.

   No votes yet.
   Please wait...
   • Zapytaj rodziców bądź dziadków co o tym myślą. Nawet moja mama mająca 60 lat mówi to co ten Pan. Że przez to, że religia jest wciskana między w-f a muzykę stała się czymś “normalnym” i nielubianym tak jak każdy z nas jakiegoś przedmiotu nie lubił.

    Chodzenie na zajęcia do kościoła czy specjalnej salki sprawiało, że była to wyjątkowa chwila dla dziecka. Ja tam uważam, że z tą wyjątkowością przesadza (może dlatego, że szkoła religię mi wypaczyła).

    Ogólnie rzecz biorąc wypowiedź Pana Mazurka była bardzo wyważona. I fakt brakuje jego osobistej refleksji co do samego finansowania. Ale chyba nie o to chodzi, żeby polityk nam coś narzucał? To, że chce poddać to “publicznej debacie” świadczy o tym, że nie będzie forsował własnych rozwiązań a ważna jest decyzja większości (z którą będzie musiał się pogodzić).

    No votes yet.
    Please wait...
   • Tylko człowiek bez moralnego kręgosłupa może być za jednym i za przeciwnym. Czym innym jest opinia narodu wyrażona w referendum i przyjęta w postaci rozstrzygnięcia prawnego a czym innym własne zdanie w sprawie. Demokracja polega na przyjęciu stanowiska większości. Jeżeli Pan Mazurek jest za wyprowadzeniem religii ze szkoły niech to powie wprost. Konstrukcja zadanego pytania była zamknięta co w konsekwencji wymusza odpowiedź tak lub nie lub nie mam zdania. Rozumiem, że najbardziej odpowiada Tobie gdy polityk nie ma zdania. Dla mnie taki człowiek to miernota nawet z poselskimi apanażami.

    No votes yet.
    Please wait...
 • Niektórzy już czują się politykami choć przed nimi daleka droga. Kukiz jest za wyprowadzeniem religii ze szkół ale nie określił tego jako aksjomat swojego programu. Kandydat w debacie powinien mieć na tyle cywilnej odwagi żeby odpowiedzieć czy zgadza się z wodzem czy w tej sprawie ma zdanie odrębne. Tacy mają tworzyć nową jakość przyszłej klasy politycznej?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *