REKLAMA
,
Miasto drzewa sadzi
Miasto drzewa sadzi
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Klony, dęby, buki, lipy i jesiony, to tylko niektóre gatunki drzew właśnie wysadzanych w mieście. Oprócz drzew pracownicy MPGK zasadzą również kilkaset krzewów.

Reklama

Miasto drzewa sadzi. Na zlecenie Urzędu Miasta sadzeniem zajmuje się tym Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Akcja sadzenia rozpoczęła się dzisiaj i potrwa jeszcze kilka dni. Drzewa i krzewy trafią między innymi do miejskich parków: Miejskiego, Międzyosiedlowego, i „Na Górce”. Reszta wzbogaci  skwery i zieleńce.

Nasadzeń można się spodziewać również na pasch drogowych. Urzędniy w mediach społecznościowych publikują listę ulic przy których pojawi się nowa zieleń. Są to więc m. in.: ul. Hrubieszowska, ul. J. Słowackiego, ul. Litewska, ul. Metalowa, ul. Lubelska, ul. H. Sienkiewicza, ul. G. Stephensona, ul. Synów Pułku, ul. Pocztowa, ul. Katedralna, ul. Rolnicza, ul. Przemysłowa, ul. Kredowa, ul. 15 Sierpnia, ul. Lwowska, al. Armii Krajowej, al. 3-go Maja i al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego). Jakaś część sadzonek trafi także na tereny należące

… do miejskich jednostek organizacyjnych i wspólnot mieszkaniowych, gdzie Miasto Chełm ma swoje udziały.

Plany są więc bardzo szerokie. Tymczasem do wysadzenia przeznaczono łącznie 800 sadzonek. W tym 200 szt. drzew liściastych, 457 szt. krzewów liściastych i 143 szt. krzewów iglastych.

Sadzenie drzew wydaje się czynnością prostą

Na liście ulic znalazła się ponownie ul. 15 Sierpnia. Nieco ponad rok temu opisywaliśmy m.in.: prowadzone tam wówczas nasadzenia:

Sadzenie drzew wydaje się czynnością prostą. 
Na tyle, że nie da się popełnić żadnych poważniejszych błędów. Trzeba bowiem wykopać dół, umieścić w nim roślinę i zasypać ją ziemią. Ot i cała filozofia. W praktyce jednak, okazuje się, że przy nieodpowiednim wykonaniu sadzenia, młodemu drzewu można bardzo zaszkodzić. Oto przykład wadliwego nasadzenia drzew na ulicy 15 sierpnia. Nowe sadzonki zostały nieprawidłowo osadzone w dołach, bez ziemi zaprawowej (żyznej), a ziemia wokół pnia jest tylko luźno rozsypana z domieszką zbrylonej ziemi i kamieni.

Nasza autorka zwracała wówczas uwagę nie tylko na brak należytej staranności przy nasadzeniach, ale również na konieczność pielęgnacji wysadzonych drzew. 
Jeżeli przyjrzymy się dokładnie wszystkim nasadzeniom w mieście, zauważymy, że wiele drzew z nasadzeń bieżących i ubiegłorocznych nie przywiązano do palików. Młode drzewa ocierają się o poprzeczki i uszkadzając delikatną jeszcze korę. Części młodych drzewek w ogóle nie zabezpieczono palikami. Wiele sadzonek po pierwszym sezonie wegetatywnym już obumarła.
W Chełmie brak jest systematycznej konserwacji i pielęgnacji przez okres co najmniej 3 sezonów wzrostu drzew. W przypadku gatunków drzew, które mają słaby i płytki system korzeniowy mogą one wymagać – w zależności od lokalizacji i warunków glebowych – palikowania przez 4-5 sezonów.

Miejmy nadzieję, że przy tegorocznych nasadzeniach uda się tych wszystkich błędów uniknąć, a nowe drzewa i krzewy będą mieszkańców cieszyć przez wiele kolejnych lat.  

Napisz komentarz
 • Wreszcie coś się dzieje.Niestety,to na początek tylko 200 drzew,no ale na wiosnę może się rozkręci.Od lat pisałem i mówiłem o drzewach – a potrzeba ich tysiące.Czekam na drzewa na Kolejowej,już będzie cała wyremontowana,a więc nie ma wymówek – a kilkaset drzew potrzeba.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA