REKLAMA
,
Miasto drzewa sadzi
Miasto drzewa sadzi
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Klony, dęby, buki, lipy i jesiony, to tylko niektóre gatunki drzew właśnie wysadzanych w mieście. Oprócz drzew pracownicy MPGK zasadzą również kilkaset krzewów.

Reklama

Miasto drzewa sadzi. Na zlecenie Urzędu Miasta sadzeniem zajmuje się tym Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Akcja sadzenia rozpoczęła się dzisiaj i potrwa jeszcze kilka dni. Drzewa i krzewy trafią między innymi do miejskich parków: Miejskiego, Międzyosiedlowego, i „Na Górce”. Reszta wzbogaci  skwery i zieleńce.

Nasadzeń można się spodziewać również na pasch drogowych. Urzędniy w mediach społecznościowych publikują listę ulic przy których pojawi się nowa zieleń. Są to więc m. in.: ul. Hrubieszowska, ul. J. Słowackiego, ul. Litewska, ul. Metalowa, ul. Lubelska, ul. H. Sienkiewicza, ul. G. Stephensona, ul. Synów Pułku, ul. Pocztowa, ul. Katedralna, ul. Rolnicza, ul. Przemysłowa, ul. Kredowa, ul. 15 Sierpnia, ul. Lwowska, al. Armii Krajowej, al. 3-go Maja i al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego). Jakaś część sadzonek trafi także na tereny należące

… do miejskich jednostek organizacyjnych i wspólnot mieszkaniowych, gdzie Miasto Chełm ma swoje udziały.

Plany są więc bardzo szerokie. Tymczasem do wysadzenia przeznaczono łącznie 800 sadzonek. W tym 200 szt. drzew liściastych, 457 szt. krzewów liściastych i 143 szt. krzewów iglastych.

Sadzenie drzew wydaje się czynnością prostą

Na liście ulic znalazła się ponownie ul. 15 Sierpnia. Nieco ponad rok temu opisywaliśmy m.in.: prowadzone tam wówczas nasadzenia:

Sadzenie drzew wydaje się czynnością prostą. 
Na tyle, że nie da się popełnić żadnych poważniejszych błędów. Trzeba bowiem wykopać dół, umieścić w nim roślinę i zasypać ją ziemią. Ot i cała filozofia. W praktyce jednak, okazuje się, że przy nieodpowiednim wykonaniu sadzenia, młodemu drzewu można bardzo zaszkodzić. Oto przykład wadliwego nasadzenia drzew na ulicy 15 sierpnia. Nowe sadzonki zostały nieprawidłowo osadzone w dołach, bez ziemi zaprawowej (żyznej), a ziemia wokół pnia jest tylko luźno rozsypana z domieszką zbrylonej ziemi i kamieni.

Nasza autorka zwracała wówczas uwagę nie tylko na brak należytej staranności przy nasadzeniach, ale również na konieczność pielęgnacji wysadzonych drzew. 
Jeżeli przyjrzymy się dokładnie wszystkim nasadzeniom w mieście, zauważymy, że wiele drzew z nasadzeń bieżących i ubiegłorocznych nie przywiązano do palików. Młode drzewa ocierają się o poprzeczki i uszkadzając delikatną jeszcze korę. Części młodych drzewek w ogóle nie zabezpieczono palikami. Wiele sadzonek po pierwszym sezonie wegetatywnym już obumarła.
W Chełmie brak jest systematycznej konserwacji i pielęgnacji przez okres co najmniej 3 sezonów wzrostu drzew. W przypadku gatunków drzew, które mają słaby i płytki system korzeniowy mogą one wymagać – w zależności od lokalizacji i warunków glebowych – palikowania przez 4-5 sezonów.

Miejmy nadzieję, że przy tegorocznych nasadzeniach uda się tych wszystkich błędów uniknąć, a nowe drzewa i krzewy będą mieszkańców cieszyć przez wiele kolejnych lat.  

Napisz komentarz
 • Wreszcie coś się dzieje.Niestety,to na początek tylko 200 drzew,no ale na wiosnę może się rozkręci.Od lat pisałem i mówiłem o drzewach – a potrzeba ich tysiące.Czekam na drzewa na Kolejowej,już będzie cała wyremontowana,a więc nie ma wymówek – a kilkaset drzew potrzeba.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
  Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Miasto rusza do walki z wirusem
  Zapal znicz dla medyka
  Zapal znicz dla medyka
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  REKLAMA