REKLAMA
,
Miasto inwestuje coraz więcej
Miasto inwestuje coraz więcej
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełm awansuje w inwestycyjnym rankingu pisma „Wspólnota”. To już kolejny rok kiedy w mieście rosną wydatki na samorządowe inwestycje.

Reklama

Autorzy swoją pracę prezentują w sposób nastęujący:

Ranking inwestycyjny drukujemy w piśmie „Wspólnota” od prawie 20 lat. To jedno z najbardziej przejrzystych zestawień o stabilnej metodologii. Pod uwagę bierzemy całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2017-2019). W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu.

Tak skonstruowane zestawienie jednoznacznie wskazuje, że nasze miasto co roku wydaje więcej na inwestycje. W latach 2017-2019 było to prawie 1, 36 tys. zł na głowę mieszkańca. Dało nam to 15 miejsce wśród 48 miast na prawach powiatu (bez miast wojewódzkich). Rozczarowanych tą pozycją informujemy, że rok wcześniej byliśmy na miejscu 26, a jeszcze w roku 2016 okupowaliśmy miejsce 46.

Z wydatkami per capita rzędu niespełna 1,36 tys. zł daleko nam do najlepszych. Świnoujście, które w rankingu zajęło miejsce pierwsze, może pochwalić się wydatami przekraczającymi 3,6 tys. zł. Z drugiej jednak strony, ranking zamykają Świętochłowice, gdzie inwestycje w przeliczeniu na głowę mieszkańca wyniosły zaledwie około 277 zł. Zdecydowanie wyprzedziliśmy też najbliższych sąsiadów – Zamość (26) i Białą Podlaską (40). Jednak trzeba podkreślić, że także te miasta odnotowały w tegorocznym rankigu awansowały. 

Jak to robią inni

W rzeczywistości wyprzedza nas wiele innych miejscowości. Chełmskie wydatki na inwestycje są niższe niż np. w 200 gminach wiejskich. Od lat bezkonkurencyjna jest tu gmina Kleszczów gdzie wydatki tego typu w przeliczeniu na jednego mieszkańca sięgają 14, 7 tys. zł. To jednak gmina specyficzna za sprawą kopalni i elektrowni w Bełchatowie. Dzięki płconym przez te firmy podatkom gminę stać na rzeczy, o których gdzie indziej nikt nawet nie marzy. 

Wróćmy więc do ligi, w której przynajmniej teoretycznie gra Chełm.  6 miejsce w rankingu z wydatkami blisko 2 tys. zł zajmują Suwałki. Oto co „Wspólnocie” o swoim mieście mówi Czesław Renkiewicz, prezydent tego miasta:

Często używam wobec Suwałk określenia, że powinno to być miasto kompletne. Czyli takie, które zaspokoi potrzeby człowieka w XXI wieku. Które będzie świadczyło mieszkańcom usługi na najwyższym poziomie przy zachowaniu relatywnie niskich kosztów. Dlatego miejskie spółki komunalne realizują szereg działań inwestycyjnych, które mają taki cel. Moim głównym zamierzeniem zawsze była dobra współpraca i wsparcie lokalnego biznesu. Kręgosłup miasta tworzą nasi przedsiębiorcy. To dzięki nim Suwałki mogą mówić o dobrej bazie podatkowej. To oni tworzą miejsca pracy. Dzięki nim możemy poszczycić się jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w kraju.

Chełm zdaje się jest na początku drogi do takiego myślenia. Na razie gros inwestycyjnych wydatków pochłaniają przedsięwzięcia niwelujace cywilizacyjne wręcz zapóźnienia miasta. Także z czasów, kiedy w politycznych deklaracjach Chełm już był „miastem inwestycji”. Stąd kiedy dzisiaj mówimy o samorządowych inwestycjach myślimy głównie o remontach dróg. Projekt rewitalizacji pl. Łuczkowskiego czy budowa Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej mogą to wrażenie wreszcie zmienić.

Ranking do pobrania

Napisz komentarz
 • Ale ekipa Pani prezydent nie mam sobie nic do zarzucenia. Za jej czasów było pasmo niekończących się sukcesów. 46 na 48 możliwych.🤣

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Błaszczuk opuścił PiS
  Błaszczuk opuścił PiS
  Sybiraków wreszcie przejezdna
  Sybiraków wreszcie przejezdna
  Niewiele unijnej kasy dla Chełma
  Niewiele unijnej kasy dla Chełma
  Półtorej godziny do Stołpia
  Półtorej godziny do Stołpia
  Urząd w czasie zarazy
  Urząd w czasie zarazy
  REKLAMA