REKLAMA
,
Dzisiaj sesja Rady Miasta Chełm
Miasto może ogrzać instytucje energią ze słońca
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Rekordowe upały za nami, a sezon grzewczy już za pasem. Nowa perspektywa unijna, to dobra wiadomość dla samorządów, które planują termodernizacje. Środki unijne mogą popłynąć także do chełmskich instytucji.

Reklama

O przygotowanie władz miasta, do pozyskiwania funduszy europejskich na docieplenia, pytała na sesji Małgorzata Sokół.  – Moglibyśmy je wykorzystać na docieplenia oraz ustawianie odnawialnych źródeł energii w postaci solarów. Chełmska radna zasugerowała, że montowanie takowych na nowych obiektach i szkołach, ograniczyłoby zużycie energii elektrycznej. – To praktyka stosowana w wielu samorządach, które stawiają tzw. fermy solarne i produkują energię na potrzeby własnych jednostek budżetowych – mówiła.

Na temat zielonych sposobów pozyskiwana energii wypowiedział się wiceprezydent Stanisław Mościcki, który poinformował, że podstawowym dokumentem, bez którego miasto nie może się ubiegać o termodernizację, jest miejski plan gospodarki niskoemisyjnej. Pismo jest aktualnie w przygotowaniu, a przewidywany termin jego opracowania wyznaczono na 30 listopada bieżącego roku. Miasto musi również spełnić pewne kryteria, m.in. zwiększyć efektywność energetyczną powyżej 60 %. – Jeżeli uda się tyle osiągnąć, to będzie szansa na pozyskanie funduszy. Wstępnie przymierzamy się do dwóch największych budynków: ZSO nr 7 i ZSO nr 8 – komentował. Mościcki zaznaczył, że „ósemka” ma już gotową dokumentację, ale należy ją zaktualizować. Dokumentacja „siódemki”, będzie przygotowywana w zależności od środków finansowych.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA