Rekordowe upały za nami, a sezon grzewczy już za pasem. Nowa perspektywa unijna, to dobra wiadomość dla samorządów, które planują termodernizacje. Środki unijne mogą popłynąć także do chełmskich instytucji.
O przygotowanie władz miasta, do pozyskiwania funduszy europejskich na docieplenia, pytała na sesji Małgorzata Sokół. – Moglibyśmy je wykorzystać na docieplenia oraz ustawianie odnawialnych źródeł energii w postaci solarów. Chełmska radna zasugerowała, że montowanie takowych na nowych obiektach i szkołach, ograniczyłoby zużycie energii elektrycznej. – To praktyka stosowana w wielu samorządach, które stawiają tzw. fermy solarne i produkują energię na potrzeby własnych jednostek budżetowych – mówiła.
Na temat zielonych sposobów pozyskiwana energii wypowiedział się wiceprezydent Stanisław Mościcki, który poinformował, że podstawowym dokumentem, bez którego miasto nie może się ubiegać o termodernizację, jest miejski plan gospodarki niskoemisyjnej. Pismo jest aktualnie w przygotowaniu, a przewidywany termin jego opracowania wyznaczono na 30 listopada bieżącego roku. Miasto musi również spełnić pewne kryteria, m.in. zwiększyć efektywność energetyczną powyżej 60 %. – Jeżeli uda się tyle osiągnąć, to będzie szansa na pozyskanie funduszy. Wstępnie przymierzamy się do dwóch największych budynków: ZSO nr 7 i ZSO nr 8 – komentował. Mościcki zaznaczył, że „ósemka” ma już gotową dokumentację, ale należy ją zaktualizować. Dokumentacja „siódemki”, będzie przygotowywana w zależności od środków finansowych.