REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Miasto nie dba o lekkoatletów?
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

“Walczymy o budowę stadionu lekkoatletycznego w Chełmie” – sportowcy z miasta mają już dość pustych obietnic i domagają się zauważenia przez miasto potrzeb dzieci i dorosłych, którzy chcą trenować w godziwych warunkach. 

Reklama

Kilka tygodni temu na facebooku zrzeszyli się sportowcy z naszego miasta i stworzyli fanpage, który cieszy się coraz większą popularnością. Wszystko po to, by zwrócić uwagę mieszkańców i władz miasta na potrzeby wszystkich, którzy trenują lekkoatletykę. Założyciele są zgodni – warunki w których muszą trenować są dramatyczne.

– Po deszczu musimy biegać po kostki w błocie, gdy wieje wiatr zmagamy się z kurzem. Na dobrą sprawę, gdy jedziemy na zawody zamiast skupić się na rozgrzewce, my wyliczamy sobie dobieg – mówi nam Aneta Wdowiak, trenerka lekkiej atletyki w Chełmie. – W Chełmie jestem od 2003 roku i obserwuję coraz większe zainteresowanie lekkoatletyką. Taki stadion byłby wykorzystywany przez wszystkich. Kiedyś modne było powiedzenie, że nie sprzęt czyni mistrza, niestety w dzisiejszych czasach to jest bariera, której nie przeskoczymy. Całkiem inaczej wygląda kształtowanie wytrzymałości w warunkach naturalnych i kształtowanie maksymalnej szybkości – w przypadku sprinterów.

– W okresie, kiedy na boisku są rozgrywane mecze my nie mamy gdzie trenować. Dlatego jako władze klubu widzimy większą korzyść dla uczniów i środowiska lekkoatletycznego, czy też mieszkańców Chełma z budowy niezależnego obiektu, usytuowanego przy szkole – wyjaśnia nam Marek Mazurek, prezes Miejskiego Klubu Sportowego Agros w Chełmie.

Czyżby chełmscy urzędnicy byli głusi na prośby ponad 100 osób, które pokochały lekkoatletykę i reprezentują miasto na różnych konkursach, często zdobywając czołowe miejsca? Jak podkreślają sportowcy, do miasta zwrócił się nawet Polski Związek Lekkiej Atletyki z prośbą o stworzenie godziwego miejsca do treningów. Brak odzewu władz miasta wzbudził sporo krytyki w środowisku biegaczy. To dlatego właśnie w środowisku biegaczy zawrzało. – W naszym mieście monopol na inwestycje mają piłkarze, którzy i tak nie szanują tego co im miasto funduje. Chełmianka jest wspierana przez magistrat, mimo, że osiąga coraz gorsze wyniki. Może to dlatego, że w zarządzie drużyny zasiada brat przewodniczącego Rady Miasta Chełm? – mówią biegacze. – Mamy dość traktowania nas w taki sposób, odkładania inwestycji, które posłużą całemu społeczeństwu. Wstyd, żeby tak duże miasto nie miało porządnej infrastruktury do uprawiania lekkoatletyki.

– Proszę zobaczyć w jakim stanie jest rozbieg, belka i piaszczysta część skoczni! To wstyd! – dodają rozgoryczeni.

Stadion lekkoatletyczny w Chełmie? Magistrat “rozkłada ręce”

Jak zwykle wszystko jest kwestią pieniędzy. Urzędnicy szacują, że nawet z dofinansowaniem od ministerstwa rzędu 50 procent wartości inwestycji Chełm musiałby wyłożyć od 1,5 do nawet 3 milionów złotych.

– Jest potrzeba budowy stadionu lekkoatletycznego w Chełmie, ale raczej szkolnego ze względu na to, że sporo dzieci i młodzieży lekkoatletykę uprawia – podkreśla Stanisław Mościcki, zastępca prezydent Chełma. – Trzeba uczciwie powiedzieć, że koszty takiej budowy sięgają kwoty kilku milionów złotych. W roku 2016 i myślę, że i w 2017 nie ma raczej możliwości pozyskania takich środków.

Sportowcy podkreślają, że właśnie teraz jest szansa, żeby miasto choć w części mogło liczyć na dofinansowanie z ministerstwa. – Były prowadzone rozmowy z panem prezydentem Mościckim. Miasto, by przystąpić do projektu musi mieć wolne środki budżetowe. Niestety mimo, naszych starań ze strony magistratu nie ma możliwości przystąpienia do takiej inwestycji – mówi Mazurek.

– Pieniądze na takie środki są dostępne, trzeba tylko wyciągnąć po nie rękę – dodają inni sportowcy. – Nie kryjemy swojej irytacji całą sytuacją, czujemy się pomijani w inwestycjach. Jak będziemy tak czekać, to po raz kolejny urzędnicy “prześpią” możliwości, które się pojawiają i będziemy finansować inwestycje w całości z naszych pieniędzy. Tak jak w przypadku aquaparku. Czy to jest lepsze dla naszych kieszeni? Z pewnością nie.

Sportowcy, by trenować wyjeżdżają do Rejowca Fabrycznego, Rejowca Osady czy Siedliszcza. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na częste wycieczki do ościennych gmin.

Magistrat nie kryje faktu, że ma plany co do budowy stadionu lekkoatletycznego z prawdziwego zdarzenia. – Nie wykluczamy, że w latach kolejnych – 2018-2020 znajdą się środki, żeby takie zadanie zrealizować – wyjaśnia Mościcki. – Najodpowiedniejszym miejscem byłoby boisko II LO, dlatego, że spełnia możliwości zarówno bieżni lekkoatletycznej – 200 – 400 metrowej oraz 100-metrowej. Można również tam ulokować rzutnię, skocznię i to byłoby właściwe miejsce.

– Zawsze będzie kiełbasa wyborcza na kolejne wybory, czymś miasto musi skusić do głosowania na obecne władze – komentują rozgoryczeni sportowcy.

Budowa stadionu lekkoatletycznego w Chełmie wydaje się dość dalekim planem. Co sądzicie na ten temat? Chcielibyście, by takie miejsce z odpowiednią infrastrukturą i nawierzchnią do biegania powstało? Czy może uważacie, że jest to całkowicie zbędna i niepotrzebna inwestycja? 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Wiceprezydent Mościcki jest niekompetentny, a do tego brak mu empatii. Wszystkie inicjatywy środowisk sportowych, traktuje jako ataki i całą własną energię skupia na blokowaniu ich. Z perspektywy czasu, trudno zauważyć w jego działaniach chęci rozwoju chełmskiego sportu, a o wzbogaceniu bazy sportowej przez tego ignoranta, możemy zapomnieć! Panie Stanisławie! Czas na emeryturę, chociaż nie zasłużoną. Ważne, że wreszcie przestanie Pan przeszkadzać, bo niestety nie sprzyja Pan chełmskiemu sportowi, a rodowici sportowcy mają tylko pod górkę

  No votes yet.
  Please wait...
 • A dlaczego nie ma kawałka bieżni przy I LO?

  No votes yet.
  Please wait...
  • A czym się różni I LO od innych szkół? Pytanie powinno brzmieć: Dlaczego w Chełmie większość szkół nie ma nawet 100 metrowych bieżni? Dlaczego nie ma nowoczesnych boisk? Bo miasto utrzymuje piłkarski klub IV-ligowy, który rocznie pochłania połowę środków na cały chełmski sport!!!

   No votes yet.
   Please wait...
   • Czym się różni Czarniecki?Tym,że to szkoła z największymi tradycjami w Chełmie i okolicy i wstyd,że brak jakiejkolwiek decyzji.Jest teren dawnej strzelnicy,albo za pływalnią,bliżej ekonomów – trzeba zmierzyć teren i zdecydować.

    No votes yet.
    Please wait...
   • Gratuluję znajomości realiów terenu i obostrzeń architektonicznych! :)Panie Andrzeju! Teren jest objęty nadzorem konserwatora zabytków i wszelkie prace ziemne wymagają badań archeologicznych. Proponuję również naoczne sprawdzenie terenu, bo chyba bieżnia będzie pod górkę :). Co do tradycji, to owszem są, ale naukowe, a sportowych sukcesów w ostatnich latach, jak na lekarstwo.

    No votes yet.
    Please wait...
   • Ha,ha – stodoła Biedrony obok Dworca PKP,to też teren pod ochroną,a więc jak się chce to można.A na poważnie – teren Czarnieckiego znam z autopsji.Równolegle do Młodowskiej,ponad schroniskiem,w tym na terenie dawnej strzelnicy,jest w miarę równo,jeszcze równiej jest na dole,od obecnego boiska do Dziesięciolecia.A badania archeologiczne – bardzo dobrze – będzie okazja poznania terenu pogrodzia w większym stopniu.

    No votes yet.
    Please wait...
 • Najlepsze jest to że za pieniądze które teraz będziemy co roku dokładać do aquaparku taki stadion mogli byśmy mieć co dwa trzy lata

  No votes yet.
  Please wait...
  • na razie to tylko prognozy ale kiedyś trzeba się będzie obudzić z tego snu z ręką w …. 😉

   No votes yet.
   Please wait...
   • Patrząc na stan Chełma – trzeba wprost powiedzieć – jest źle i nie widać światełka w tunelu.

    No votes yet.
    Please wait...
  • A nawet nie wiadomo ile będziemy dokładać,bo ekipa nieudaczników nie opublikowała projektu finansowego.

   No votes yet.
   Please wait...
 • nie wystarczy wam pływalnia? i tak kiedyś najpierw trzeba będzie to spłacić 😉

  No votes yet.
  Please wait...
 • Jest to bardzo potrzebna inwestycja w tak dużym mieście zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych sympatyków lekkiej atletyki

  No votes yet.
  Please wait...
 • jest to całkowicie zbędna i niepotrzebna inwestycja

  No votes yet.
  Please wait...
 • Fajnie byłoby, gdyby te obiekty zostały zbudowane przy II Liceum Ogólnokształcącym, ponieważ nie trenuje tam żadna drużyna piłkarska, przez co treningi lekkoatletów nie kolidowałyby z treningami piłkarzy. Ponadto jest tam dobre połączenie autobusowe (przystanek zaraz za ogrodzeniem szkoły) i dużo miejsca.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Dwa lata temu wiem ze jaka młoda grupa piłkarska trenowała tam regularnie.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama