REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Miasto odnawia miejsca pamięci
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Nowe płyty pamiątkowe zawisły na murze przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Zastąpiły stare zniszczone już tablice z blachy. Przed laty umieszczono na nich imiona, nazwiska i daty śmierci żołnierzy i osób cywilnych, które we wrześniu 1939 roku zginęły w obronie Ojczyzny.

Reklama

W sąsiedztwie kościoła prawdopodobnie nadal znajduje się wiele pochówków z września 1939 roku. Według informacji jakimi dysponuje urząd miasta część szczątków została przeniesiona dawno temu na cmentarz w Strupinie Łanowym. Dotychczasowe tablice zostały mocno nadgryzione przez ząb czasu. Miasto zdecydowało o ich wymianie na znacznie trwalsze i nie wymagające tak częstych konserwacji płyty granitowe. Wymiana płyt ku czci poległych we wrześniu 1939 r. kosztowała około 6,4 tys. złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu miasta.

Władze Chełma zapowiadają, że  zajmą się kolejnymi miejscami upamiętnienia, które wymagają remontu. Mowa jest m.in.: o zbiorowej mogile pomordowanych w 1944 roku, która znajduje się na cmentarzu przy ul. Lwowskiej.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama