REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Miasto Plus. Oferta rozwojowa dla Chełma i innych miast
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

W piątek poznamy szczegóły programu Miasto Plus. To nowa oferta rozwojowa dla polskich miast opracowana przez zespół polityków i ekspertów Porozumienia Jarosława Gowina. Inauguracja programu odbywa się w Chełmie nieprzypadkowo.

W piątek, 12 lipca, w Chełmskiej Bibliotece Publicznej zainaugurowana zostanie konferencja Miasto Plus. To projekt dla największych miast metropolitalnych, miast wojewódzkich, ale również dla dużej grupy miast tracących swoje funkcje społeczno-gospodarcze, czyli byłych miast wojewódzkich, takich jak Chełm.

Głównymi liderami tego projektu są m.in. minister przedsiębiorczości i technologii, wiceprezes Porozumienia Jadwiga Emilewicz, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa oraz najmłodszy prezydent polskiego miasta, prezydent Chełma, Jakub Banaszek. Na inauguracji programu nie zabraknie oczywiście szefa Porozumienia – Jarosława Gowina.

Z dotychczasowych doniesień wiemy, że program nastawiony jest na samorządność, którą „trzeba pogłębiać, a w szczególności trzeba przedstawić nową ofertę rozwojową dla polskich miast. To one skupiają kapitał społeczny, intelektualny, który przesądzi o tempie i kierunku cywilizacyjnego rozwoju Polski” – mówi szef Porozumienia.

Zdaniem liderów projektu Miasto Plus, reforma samorządowa przyniosła doskonałe efekty przede wszystkim dla miast wojewódzkich, które skupiają największe inwestycje, generują najlepsze miejsca pracy, mają najlepsze uczelnie w Polsce i doskonałą infrastrukturę. Ten „polaryzacyjno-dyfuzyjny” model rozwojowy sprawił, że nie wszystkie miejsca w Polsce korzystają z benefitów rozwoju.

Trzeba zerwać raz na zawsze z tym modelem – stwierdziła Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej 13 czerwca br. I dodała: – Ruszamy z ofensywą 12 lipca, zapraszamy do Chełma i z Chełma rozjedziemy się po Polsce, będziemy o naszych ofertach programowych rozmawiać, po to, aby spójny plan na najbliższe cztery lata, przedstawić już wczesną jesienią.

Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj.

A oto szczegółowy program chełmskiego spotkania:

12.07.2019 PIĄTEK [Chełmska Biblioteka Publiczna ul. Partyzantów 40]
08:30 – 09:30 Rejestracja

09:30 – 10:00 Inauguracja konferencji „Miasto Plus”
Udział:
– Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii
– Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełma
(Podczas inauguracji zostanie zaprezentowana koncepcja programu „Miasto Plus” wraz z prezentacją portalu internetowego).

10:00 – 10:45 Panel – Deglomeracja w praktyce – przykład Chełma
Udział: Agencja Rozwoju Przemysłu, Narodowy Fundusz Zdrowia, Polski Fundusz Rozwoju, Sieć Badawcza Łukasiewicz

11:00 – 11:45 Posiedzenie zespołu ds. przygotowania nowej oferty rozwojowej dla miast.
Udział:
– Marcin Ociepa, Wiceminister Przedsiębiorczości i Technologii
– Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego
– Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełma
– Adam Banaszak, Wiceprezes PARP, radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego
– eksperci, przedstawiciele ruchów miejskich

12:00 – 12:15 Podsumowanie z udziałem Jarosława Gowina

12:15 – 12:45 Briefing prasowy
Udział:
– Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
– Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii
– Marcin Ociepa, Wiceminister Przedsiębiorczości i Technologii
– Jakub Banaszek, Prezydent Chełma
– Adam Banaszak, Wiceprezes PARP, radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Gienek,w wielu miejscach Chełm jest zaniedbany,w tym dziurawe ulice,ale nowe drzewa sprawią wrażenie,ze coś idzie ku lepszemu.A nie jest to drogie.
  I to od paru miesięcy władzy tłumaczę.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Andrzeju do jesieni jest jeszcze ladnych kilka tygodni,rzeczywiscie mozna by bylo porozmawiac z miastem, choc tez zdaje sie i spoldzielenie sa zarzadcami gruntow– wydaje mi sie ze rzeczywiscie jesli my mieszkancy przekonamy radnych by na radzie takie zapytanie i taka kwestia padla,moze trzeba uderzyc do wydz. gospodarki przestrzennej, moze warto sprobowac,skoro sa “dnia sadzenia lasu” organizowane przez lesnikow to czy nie moze byc jakis weekend nasadzen zieleni w miescie?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Gienek,jest problem co do sadzenia drzew – teren miejski,a więc bez władzy miejskiej trudno cokolwiek.Trzeba przekonać władze miasta

  No votes yet.
  Please wait...
 • Prokurator Robert Scurvy

  Gienek, kultura nie tylko umiejetnosc dygania przed krolowa czy usmiechania sie ale to wszystko co nosimy w srodku. Nasza wrazliwosci, nasza skromnosc, nasze wyczucie okolicznosci kiedy cos mozna powiedziec a kiedy lepiej milczec.
  Moja żona np uwaza ze mam maniery jaskiniowca i nieustannie pracuje nad moja kultura. Ktos kiedys pracowal nad kultura ludzi z PiS, nie wszyscy to dawna mlodziezowka PO. Przecież skądś musieli czerpac wzorce ze do koryta to koniecznie lokciami i skad to przekonanie ze to jedyna droga? Gdyby ta kobieta mial swiadomosc ze kazdy inny czlonek rady jest lepszy od niej to by nie zaczynala od tego ze jest z PiS i przewodniczenie jej sie nalezy.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Mr. Eu – geniuszu.
  Znowu Cię niestety zawiodę jak i pewnie prokuratora. Ale o tym na samym końcu.
  Zmuszasz mnie w pewnym sensie do tłumaczenia się, co tym razem jeszcze uczynię.
  “Zielono mi” – stary szlagier śpiewał pewien pan – piosenkarz, rajdowiec samochodowy A. Dąbrowski. Polecam, wartościowsze to niż np. jakaś tam współczesna “Miłość w Zakopanem” niejakiego Sławomira. Nie żebym się wymądrzał , ale coś skromnie się na tym znam, choć są oczywiście gusta i guściki.
  Ale do sedna. Tylko idiota mógłby mieć coś przeciw zieloności w mieście. Pomysłu tego wbrew Twojemu twierdzeniu nie wyśmiewam. Jakieś moje przy tym uwagi są po to, byś jakoś może wyplątał się z tych swoich “krzaczków” , w które wszedłeś i jak mniemam w nich błądzisz, lub też robisz to umyślnie.
  Zastanawia mnie tylko w jakim celu z uporem maniaka drążysz ten temat właśnie teraz i tutaj? Kiedyś coś takiego nazywano tematem zastępczym dla zmyłki publiki. Stara skuteczna “socjalistyczna” metoda. Czyżby o to chodziło?
  No i wreszcie tv. Ogladam nieczęsto, jak już, to wybiórczo. Powodem jest brak czasu, nawet wieczorem. Łatwiej jest mi złapać w dłoń smartfona na chwilę i poczytać co na świecie. O tym co robię wiedzą znajomi i to wystarczy. A teraz mam urlop! I też nie oglądam. Jakoś mnie nie ciągnie ta wszechobecna durna propaganda.
  Wbrew twojej, jak się okazuje marnej intuicji, jestem człowiekiem już dojrzałym, jak to mówią już w sile wieku. Nie z jednego pieca chleb jadłem. Propagandę socjalistyczną, lejącą się z ówczesnych mediów doskonale pamiętam i jakoś niespieszno mi do powtórki, jako propagandy – taka alergia. Czyja by nie była. Swoje zdanie mam. Jestem jak to kiedyś mówili – za “stary wróbel”.Na dzisiaj to był było na tyle…

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *