REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Miasto zachęca: powiedz smogowi STOP!
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Jeśli pozbędziesz się pieca węglowego, możesz liczyć na zwrot części poniesionych wydatków. Miasto Chełm wsparło w ten sposób już około 300 osób. Sprawdź, jak to działa.

Reklama

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że wymiana systemu ogrzewania to wiele korzyści. Zarówno dla naszej wygody, zdrowia i portfela, jak i dla środowiska naturalnego. Warto przy tym wiedzieć, że jeżeli zdecydujemy się na wyrzucenie z naszego domu pieca węglowego i przyłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej, możemy ubiegać się o zwrot części poniesionych przez nas kosztów.

Urząd Miasta Chełm realizuje bowiem program, dzięki któremu mieszkańcy mogą otrzymać pieniądze na wymianę pieca. A przy okazji – jak zachęcają urzędnicy – powiedzieć smogowi STOP!

Wsparcie polega na jednorazowym zwrocie części poniesionych nakładów związanych ze zmianą dotychczasowego ogrzewania węglowego w budynkach/lokalach mieszkalnych na niskoemisyjne. Może to być ogrzewanie elektryczne lub przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Na przestrzeni ostatnich trzech lat UM Chełm udzielił niemal 300 takich dofinansowań.

Wniosek o dotację celową można pobrać tutaj: https://tiny.pl/rpjdt

 

***

Przy okazji przypominamy, że pod koniec minionego roku Chełm otrzymał ponad 8 mln zł na realizację dwóch projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii (OZE).
Dzięki nim właściciele domów jednorodzinnych w Chełmie dostaną nawet 85 % dofinansowania do swoich proekologicznych inwestycji. Powstać ma 265 zestawów solarnych, 36 kotłów na pellet oraz 408 zestawów paneli fotowoltaicznych. Do obydwu projektów zakwalifikowało się 574 mieszkańców.

Więcej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj.

***

Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjnego. Powstał z inicjatywy radnego Tomasza Otkały, a realizacja to dzieło pracowników Chełmskiego Domu Kultury. 
 
 
 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • A dla oszczędności i zdrowego planowania warto zainwestować w coś takiego – https://sterownikitech.pl/termostaty-do-kotlow,c1.html I od razu wykorzystanie surowca jest całkiem inne. Nie warto oszczędzać na takich rzeczach – zdecydowanie!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Witam i mam kilka pytań. Czy przy wymianie pieca węglowego (kopciucha) na gazowy otrzymam jakieś dofinansowanie? Czy chęć wymiany kotła należy zgłaszać przed wykonaniem inwestycji czy po podłączeniu nowej instalacji? Jaka może być wysokość zwrotu kosztów i od czego zależy?

  No votes yet.
  Please wait...
 • A może jakieś bonusy dla mieszkańców , kórzy od lat starają się nie zanieczyszcza ć powietrza i mają piece gazowe lub stosują inne ekologiczne sposoby ogrzewanai. Dlaczego o tym nikt nie myśli?

  No votes yet.
  Please wait...
  • To wydaje się proste. Jesteś już po “drugiej stronie mocy” i nikt nie będzie sobie zawracał głowy Twoim systemem grzewczym. Np podobna polityka jest stosowana wobec długodystansowych abonentów mediów, czy tam telefonii. Zazwyczaj ci nowi co przychodzą, mają lepiej. Pozostaje oczywiście składanie w odpowiednim momencie wypowiedzenia umowy, a operator przypomina sobie, że jednak możesz mieć jakieś tam bonusy dla starych grymaśników.
   Wiadomo, w przypadku systemu grzewczego nie zajdą raczej takie okoliczności, bo dla ryzykantów, prowokatorów i desperatów czekają zapewne kary, jako jeden z najważniejszych elementów nowego ładu w narodzie.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Jest problem w wysokości dochodów i wysokości dofinansowania.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Jest problem w postaci braku wiedzy urzędników o liczbie, stanie i strukturze tego, czym się pali w Chełmie oraz składzie tego, do trafia do powietrza z kominów, a także braku wiedzy mieszkańców, że paląc byle czym szkodzą sobie i sąsiadom. Każda inicjatywa jest cenna i warta pochwalenia. Nie mając jednak wiedzy, jaka część problemu zatruwania przez piece w domach jednorodzinnych zostanie rozwiązana dzięki temu projektowi, właściwie nie ma się czym pochwalić, bo obawiam się, że znaczącej poprawy jakości powietrza w mieście nie osiągniemy. Pytanie: kiedy to nastąpi?

   No votes yet.
   Please wait...
   • A kiedy drzewa?

    No votes yet.
    Please wait...
   • Drzewa jak najszybciej. Osobiście jednak jestem zwolennikiem tego, żeby to było działanie uporządkowane, do tego wymagany jest jest porządek w sferze planowania przestrzennego, a na tę sferę lepiej spuścić zasłonę milczenia. Nie bardzo sobie wyobrażam żywiołowej akcji nasadzania “kto chce i byle gdzie” (chociaż takie spontany dzieją się i też mają swoją wartość), bo drzewa to nie zabawki (a przynajmniej nie należy ich tak traktować). Trzeba starannie zaplanować, jakie i gdzie drzewa posadzić, żeby to miało sens, choćby w aspekcie słynnych już na tym portalu korytarzy powietrznych czy filtrowania mas powietrza. Parę innych czynników też należy uwzględnić. Ująłbym to tak: to kwestia nie mniej ważna dla poprawy jakości powietrza w mieście niż likwidacja kopciuchów, a jakoś nikomu do głowy nie wpadło, żeby to razem połączyć.

    No votes yet.
    Please wait...
   • Gasni,popatrz na ulice – tam brak wiele tysięcy drzew,popatrz na zaniedbane parki,popatrz na nieużytki – nic nie szkodzi posadzić tam drzewa.A pomijając dym,to w upały cień drzew chroni przed upałem,a i ochrona przed hałasem.Dobór gatunków oczywiście też,bo nasza kreda rozmaicie lubi lub nie rozmaite gatunki.Ale podstawowy problem,to jak widać brak woli urzędniczej,brak decyzji,bo koszt nie jest taki wielki.

    No votes yet.
    Please wait...
   • A może część problemu w rozwoju sieci ciepłowniczej?

    No votes yet.
    Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama