REKLAMA
,
Rośnie dług Chełma
Miastu przybędzie Honorowy Obywatel
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Cyprian Odorkiewicz, pseudonim „Krybar” otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Chełm. Uchwała w tej sprawie głosowana będzie podczas sesji Rady Miasta, 19 września.

Reklama

Cyprian Odorkiewicz ps. „Krybar” (ur. 11 grudnia 1901 w Kaliszu, zm. 9 lipca 1966 w Monachium) – porucznik rezerwy WP, urzędnik, działacz polityczny, uczestnik kampanii wrześniowej, członek konspiracyjnej AK, uczestnik powstania warszawskiego.

Co łączy go z Chełmem?

Tutaj spędził młodość – od 1910 r. chodził do gimnazjum, a od 1915 r.  do Szkoły Filologicznej Chełmskiej. Należał do skautów, a od 1917 r. do POW. W listopadzie 1918 r. wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego. Od lutego 1920 oddelegowany do Powiatowej Komendy Uzupełnień w Chełmie, zaś od czerwca 1920 był zastępcą dowódcy plutonu zwiadowców w 144 pułku strzelców kresowych. Po wojnie 1920 r. został zdemobilizowany. Zakończył naukę w gimnazjum i od 1922 r. podjął studia polonistyczne na UW, ale nie złożył egzaminów końcowych.

Następnie pracował w Chełmie jako urzędnik. W 1934 wybrany został do Rady Miasta Chełma, lecz jesienią tego roku przeniósł się do Warszawy. Tam był urzędnikiem oraz współpracownikiem Stefana Starzyńskiego. W czasie wojny obronnej 1939 r. był dowódcą obrony przeciwlotniczej dla dzielnic Warszawa-Północ.

Wojna

W działalność konspiracyjną zaangażował się już w 1939 roku. Był szefem pionu wojskowego, a następnie dowódcą batalionu Unii „Krybar” (nazwa pochodzi z połączenia pierwszych liter imion jego córek – Krystyny i Barbary), który od scalenia w 1942 wchodził w skład AK. W sierpniu 1944 r. dowodził VIII Zgrupowaniem w Rejonie i Obwodu Śródmieście AK, a następnie od 5 sierpnia Grupą Bojową „Krybar” na warszawskim Powiślu.
Po kapitulacji powstania trafił do oflagu w Fallingbostel, a potem w Bergen-Belsen, Gross-Born i Lubece. Po wyzwoleniu przez wojska brytyjskie 2 maja 1945, był żołnierzem PSZ. Zdemobilizowany w 1948 r., pozostał na emigracji. Początkowo mieszkał w Paryżu, a od 1954 r. w USA. Pod koniec życia pracował w rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa w Monachium. Tam zmarł.

Więcej o bohaterze pisaliśmy m.in. tutaj.

Honorowi Obywatele

Cyprian Odorkiewicz ps. „Krybar” będzie 17. osobą, którą Rada Miasta Chełm wyróżni tytułem Honorowego Obywatela Miasta.
Pierwszym był Józef Piłsudski (uchwała z 17 czerwca 1925 roku), a ostatnim Longin Jan Okoń – twórca kultury, poeta i prozaik, którego dorobek literacki sławi dobre imię Chełma. Nadanie tytułu miało miejsce w październiku 2012 r.

Jednemu z Honorowych Obywateli Chełma tytuł odebrano. To Michał Rola-Żymierski, którego wyróżniono w kwietniu 1982 r., a w lipcu tego roku Rada Miasta Chełm zdecydowała o pozbawieniu go tytułu. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Pełną listę Honorowych Obywateli Miasta Chełm znajdziesz tutaj.

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA