REKLAMA
,
Miliony wracają do firm
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

35 mln złotych wróci do lubelskich przedsiębiorców. Tyle bowiem wynosi kwota składek nadpłaconych przez nich do ZUS. W samym oddziale w Biłgoraju chodzi o 10 mln zł.

Reklama

Przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski o zwolnienie ze składek, ale je opłacili lub mieli nadpłatę na swoim koncie w ZUS, uzyskają teraz pełne umorzenie. Wcześniej zwolnienie ze składek za kwiecień i maj nie było możliwe, jeśli składki były opłacone.

To dzięki naszej inicjatywie udało się zmienić przepisy tak, aby były one bardziej korzystne dla przedsiębiorców – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Nowe przepisy weszły w życie 20 września i ZUS od razu rozpoczął rozliczanie kont na nowo. Już dziś (23 września) większość przedsiębiorców może zobaczyć zmianę sald na swoich kontach w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W skali kraju kwota dodatkowo umorzonych środków dla około 740 tys. płatników wyniosła prawie 600 mln zł.
W najbliższych dniach ZUS zweryfikuje konta kolejnych kilkudziesięciu tysięcy płatników składek. W samym Oddziale ZUS w Biłgoraju, który obsługuje między innymi firmy z Zamościa i Chełma, kwota dodatkowych umorzeń za kwiecień i maj wyniosła do tej pory 10 mln zł.

Bez wniosków

Po zmianach nie należy przesyłać wniosków o ponowne rozpatrzenie spraw. ZUS realizuje zwolnienie ze składek z urzędu. Instytucja poinformuje płatników o wysokości umorzenia i udzielonej pomocy publicznej przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

W wyniku tej operacji na kontach firm powstaną nadpłaty.

Przedsiębiorcy mogą zdecydować czy wypłacić pieniądze, czy pozostawić je na koncie. Wówczas środki te będą zaliczone na poczet przyszłych składek – wyjaśnia szefowa ZUS.

Suma umorzeń w tarczy antykryzysowej

Łączne zwolnienia z obowiązku opłacania składek wyniosły w skali Polski około 13 mld zł. Chodzi o składki za marzec, kwiecień i maj. Wsparcie objęło ponad 2 mln firm zatrudniających 6,5 mln osób. W województwie lubelskim łączna kwota zwolnień ze składek przekroczyła dotychczas 528 mln zł, a w samym Oddziale ZUS w Biłgoraju – 146 mln zł – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Półtorej godziny do Stołpia
Półtorej godziny do Stołpia
Urząd w czasie zarazy
Urząd w czasie zarazy
Remonty wloką się niemiłosiernie
Remonty wloką się niemiłosiernie
Na Kolejową jeszcze poczekamy
Na Kolejową jeszcze poczekamy
Przyszłość dworca budzi emocje
Przyszłość dworca budzi emocje
REKLAMA