REKLAMA
,
Młodzi nie chcą się pracować w sezonie?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Pracodawcy twierdzą, że każdy młody chce zarabiać, a nie pracować. Młodzi z kolei mówią, że „starym” nie chce się płacić.

Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odwiedzają Młodzieżowe Biuro Pracy OHP od miesiąca. Nie tyle w poszukiwaniu zatrudnienia, co szybkiego zarobku – mówi Weronika Chomczyńska, pośrednik pracy w Centrum Pracy i Edukacji Młodzieży OHP.

Reklama

Biuro oferuje, jak co roku, pewną ilość ofert pracy sezonowej. Teraz chodzi o zbiór do truskawek, a wkrótce zbiór malin. Można również znaleźć dorywcze zatrudnienie przy prostych pracach na budowie, a także w marketach. Cały czas dostępne są oferty pracy za granicą (Niemcy, Holandia) dla osób, które liczą na większe pieniądze. Wyraźnie jednak brakuje ofert dla osób niepełnoletnich, które ukończyły 16 lat. Jedyna oferta jaką znaleźliśmy to dystrybutor ulotek.

Pomimo systematycznego umieszczania ofert na stronie internetowej, oraz niektórych portalach społecznościowych zauważamy spadek zainteresowania zatrudnieniem krótkoterminowym wśród młodzieży – dodaje Chomczyńska.

Możliwe, że można pracować w Chełmie za godne pieniądze, ale wszyscy przyzwyczaili się, że tej pracy po prostu nie ma – mówi nam Kamila tegoroczna absolwentka szkoły średniej. – Dlatego niewielu próbuje jej szukać. Ja sama w sezonie ma zamiar pracować w Warszawie jako pracownik obsługi klienta.

Bierzmy pod uwagę fakt, że młodzi Polacy nie mają ochoty pracować, a po ukończeniu szkoły wynosić się od rodziców. Wszyscy chcą pracować, ale tak, żeby się nie „nie narobić” Dobrego pracownika na budowę szukam od miesięcy – mówi właściciel lokalnej firmy budowlanej.

Problemem może być również rozmijanie się oczekiwań pracowników i pracodawców.

Jak Ci się nie podoba, to się zwolnij. Na twoje miejsce jest dziesięciu chętnych – słyszałem wielokrotnie od właściciela restauracji, w której pracowałem. No to się zwolniłem. Słyszałem, że mój były pracodawca non stop szuka pracowników – mówi Tomek (27 lat) z Chełma.

Podzielcie się z nami swoimi opiniami na temat lokalnego rynku pracy.

Przypominamy, że najnowsze oferty pracy publikujemy na portalu chelmski.eu w każdy czwartek.

Napisz komentarz
 • „Bierzmy pod uwagę fakt, że młodzi Polacy nie mają ochoty pracować, a po ukończeniu szkoły wynosić się od rodziców. ” Sorki ale za co oni mają „chcieć” się wynieść od rodziców? Za najniższą krajową? No chyba, że mogą mieszkać w pracy to pewnie lokalni wyzyskiwacze by byli zadowoleni jakby ktoś u nich robił 24 na dobę z najniższą stawkę i jeszcze odpłacił z parę stówek za „możliwość” mieszkania.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA