REKLAMA
,
Muzyka pogranicza
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Zapraszamy na spotkanie z muzyką nadbużańskiego Polesia. Będą dawne pieśni i muzyka taneczna. Transmisja on-line z włodawskiej synagogi już 29 listopada, na facebooku „Muzyka Polesia”.

Reklama
Polecamy spotkanie z zaginioną-zapomnianą-porzuconą muzyką nadbużańskiego pogranicza. Z dawnymi pieśniami oraz taneczną muzyką skrzypcową. Transmisja on-line z niezwykłych wnętrz włodawskiej synagogi w niedzielę, 29 listopada, o godz. 18:00, na facebooku „Muzyka Polesia„.

Pieśni z Polesia

Program tej części koncertu to pieśni z okolic Włodawy, od kilku dziesięcioleci nieobecne już w żywej pamięci. Zachowały się jedynie na archiwalnych nagraniach kilku śpiewaczek urodzonych jeszcze w XIX wieku. Takich np.  jak Maria Kałużna z Orchówka (ur. 1894), zapamiętana jako „Preswiataja Marija”. Są to pieśni, które poznały one w swojej młodości, w latach poprzedzających I wojnę światową. Tak jak w życiu ówczesnej nadbużańskiej wsi, spotykają się w nich polskie i ukraińskie gwary oraz melodyki.

Wykonanie: Agnieszka Szokaluk-Gorczyca, Ewa Grochowska, Julita Charytoniuk, Sylwia Jarmusz-Sokołowska.

Nadbużańskie skrzypce

Dawna muzyka taneczna z tego regionu jest jeszcze mniej znana. Nie istnieją nagrania podwłodawskich kapel. Niedzielny koncert jest więc zapewne pierwszą od co najmniej kilku dekad prezentacją tutejszych melodii przez kapelę w składzie na dwoje-troje smyczków.
Przewodnikiem grupy jest Edmund Brożek (ur. 1926). To najpewniej jedyny czynny obecnie skrzypek wykonujący dawny repertuar tego regionu. Swoją karierę rozpoczynał na przełomie lat 30. i 40 XX wieku.
Towarzyszy mu grupa warszawskich i lubelskich skrzypków od wielu lat praktykujących wiejską muzykę, uczniów wybitnych muzykantów.
Wykonawcy: Edmund Brożek, Mateusz Borny, Mateusz Niwiński, Paula Kinaszewska, Piotr Herda, Ewa Grochowska.

***

Projekt realizowany jest przez lubelskie Towarzystwo dla Natury i Człowieka dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Program wokalny został przygotowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Materiał oparty na zasobach archiwum Pracowni Archiwum Etnolingwistyczne UMCS.
Specjalne podziękowania organizatorzy kierują dla drużyny Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie za pomoc w organizacji spotkań, prób i koncertu.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Kolejową można przejechać
Kolejową można przejechać
REKLAMA