REKLAMA
,
Na scenie „Ballada o Wołyniu”
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

To jedno z pierwszych w Polsce przedstawień teatralnych, które opowiada o ludobójstwie na Wołyniu. 19 października zapraszamy na spektakl „Ballada o Wołyniu”. Darmowe wejściówki można już odbierać.

Chełmski Dom Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na spektakl pt. „Ballada o Wołyniu” w reżyserii Tomasza Żaka.
Sztuka w wykonaniu tarnowskiego Teatru Nie Teraz to jedno z pierwszych w Polsce przedstawień teatralnych, które opowiada o ludobójstwie na Wołyniu. Wydarzenia miały miejsce w czasie II Wojny Światowej (1943-1945), głównie na terenach dawnego województwa wołyńskiego II RP. Ofiarami nacjonalistów ukraińskich byli przede wszystkim Polacy, ale także (w dużo mniejszej skali) Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi czy  Ormianie. Nie  znamy dokładnej liczby ofiar. Historycy szacują, że zginęło około 50–60 tys. Polaków.

Reklama

Ten niezwykle trudny temat przemilczano przez całe dziesięciolecia. A dziś wciąż czeka na swą pełną obecność w naszej świadomości. W spektaklu „Ballada o Wołyniu” wykorzystano wątki legendarnej książki Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje” oraz oryginalne świadectwa osób, które przeżyły Zagładę Polaków na Kresach.

Z uwagi na trudną tematykę spektaklu, organizatorzy zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych i widzów dorosłych.

Wydarzenie zorganizowane jest we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Twórcy spektaklu: reżyseria, scenariusz i scenografia: Tomasz A. Żak; aktorzy: Aleksandra Pisz, Monika Szomko, Anna Warchał; głos 1: Tomasz Lewandowski; głos 2: Jerzy Pal; technika: Ryszard Zaprzałka.

Spektakl zostanie wystawiony w poniedziałek, 19 października, o godz. 18:00, sala widowiskowa ChDK. Wstęp wolny! Darmowe wejściówki są już do odbioru w kasach kina Zorza i ChDK.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Sybiraków wreszcie przejezdna
Sybiraków wreszcie przejezdna
Niewiele unijnej kasy dla Chełma
Niewiele unijnej kasy dla Chełma
Półtorej godziny do Stołpia
Półtorej godziny do Stołpia
Urząd w czasie zarazy
Urząd w czasie zarazy
Remonty wloką się niemiłosiernie
Remonty wloką się niemiłosiernie
REKLAMA