REKLAMA
,
Na urodziny Marszałka
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, chełmskie muzeum zaprasza na wystawę. Ekspozycja zatytułowana „Marszałek Józef Piłsudski. Honorowy Obywatel Miasta Chełm” otwarta zostanie w piątek 10 listopada br.

Reklama

Sam tytuł wystawy przypomina o związkach marszałka z naszym miastem. Warto pamiętać, że Piłsudski był w Chełmie wielokrotnie, a  w czerwcu 1925 r., uchwałą rady miasta, otrzymał jego honorowe obywatelstwo.

Piłsudski po raz pierwszy dotarł do Chełma w 1901 roku. Po ucieczce z Petersburga nocował tu u niejakiego Filipowicza. Po raz kolejny w Chełmie pojawił się we wrześniu  1915 roku, w trakcie marszu 1 Brygady Legionów na wschód.

Potem marszałek przyjeżdżał jeszcze dwa razy: w marcu 1920 r. na inspekcję pułków kawalerii i rok później, by osobiście odznaczyć 1 Pułk Szwoleżerów orderem Virtuti Militari V klasy.

Na wystawę złożyły się pamiątki po Marszałku ze zbiorów chełmskiego muzeum oraz Muzeum Narodowego w Kielcach. Wernisaż: 10 listopada br., o godz. 11, w siedzibie muzeum przy Lubelskiej 55.

***

Józefa Piłsudskiego (1897-1935) pamiętamy jako działacza niepodległościowego, żołnierza, polityka, męża stanu. Od 1892 r. był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej i jednym z jej przywódców, twórcą Organizacji Bojowej PPS, Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 11 listopada 1918 r. był naczelnym wodzem Armii Polskiej, w latach 1918–1922 Naczelnikiem Państwa, pierwszym marszałkiem Polski (1920), przywódcą obozu sanacji, po przewrocie majowym (1926) dwukrotnie sprawował funkcję premiera (1926–1928 i 1930). Wywarł decydujący wpływ na politykę wewnętrzną i zagraniczną II RP.

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA