REKLAMA
,
Najlepsi fotograficy w Atelier
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

„Światło Cienia” to tytuł najnowszej wystawy w Galerii Atelier w Chełmie. Tym razem swoje prace pokażą najlepsi fotograficy w mieście czyli członkowie Foto Klubu Ziemi Chełmskiej.

Reklama

Foto Klub Ziemi Chełmskiej istnieje od 1961 roku. To grupa pasjonatów, którzy na co dzień pracują w różnych zawodach i miejscach, ale łączy ich wspólne zainteresowanie fotografią i pasja.

W 50-lecie istnienia Klubu (2011) w Muzeum Ziemi Chełmskiej można było obejrzeć dużą wystawę prezentującą dorobek grupy. Przy tej okazji Lech Radwański tak wspominał jej początki:

Interesowały [nas] tylko spotkania we własnym gronie, długie rozmowy o fotografii, sporadyczne plenery i wystawy. Nigdy w swoich dziejach Foto Klub nie był kółkiem fotograficznym, nie uczył nikogo podstaw fotograficznego ABC i nie prowadził działalności wykładowej. Przekazywanie wiedzy i tajników warsztatu odbywało się w drodze samokształcenia, swobodnych rozmów i porad doświadczonych kolegów, bez zazdrosnego strzeżenia tajemnic „dla siebie”. Nie istniał także podział na elitę klubową i szeregowców, wysłuchujących z namaszczeniem jej pouczeń. Istniała ukształtowana w naturalny sposób hierarchia klubowa, oparta na poszanowaniu młodszych dla starszych (a różnice wieku były spore) i początkujących dla bardziej doświadczonych, mających spory dorobek artystyczny kolegów.

Z chełmskim Foto Klubem związani są najlepsi fotograficy w naszym mieście, m.in. Tadeusz Ścibior, Władysław Mroczko, Edmund Fladrzyński (najdłużej urzędujący Prezes Foto Klubu Ziemi Chełmskiej), Lech Radwański, Karol Dromlewski, Ryszard Karczmarski, Dariusz Kostecki, Grzegorz Zabłocki, Piotr Bakun i wielu innych.

Foto Klub nigdy nie miał założeń programowo-artystycznych i pozostawia dużą swobodę artystyczną swoim członkom. Fotograficy w swoich pracach dokumentują otaczającą ich rzeczywistości tworząc z biegiem czasu wielki zbiór zdjęć Chełma i regionu o charakterze cennego dokumentu historycznego.

Kto tym razem zaprezentuje swoje fotograficzne obserwacje i czego będą dotyczyć? Zapraszamy na wernisaż wystawy „Światło Cienia” do Galerii Atelier Ryszarda Karczmarskiego w piątek, 25 października, o godz. 19:00.
Wstęp wolny!

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA