REKLAMA
,
Najlepsi z bagien
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

III Konkurs „W krainie bagien i moczarów” odbył się w Chełmie. Wygrała go Patrycja Powaga w Zespołu Szkół w Sawinie.

Reklama

Konkurs zorganizowali Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Lubelskich Parków Krajobrazowych, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”. Do konkursu przystąpili uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu czterech powiatów: chełmskiego, włodawskiego, łęczyńskiego oraz tomaszowskiego, a punktacja prowadzona była bez podziału na kategorie wiekowe.
Konkurs składał się z testu oraz z rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt wodno-błotnych. Młodzież oraz nauczyciele przygotowujący mieli wiele pracy, bo materiał i poziom wiedzy daleko wykraczał poza ramy programowe szkół podstawowych i gimnazjalnych. Uczestnicy musieli opanować m.in. mechanizmy powstawania złóż torfowych, podział i charakterystykę torfowisk w Polsce oraz zagrożenia torfowisk i ich ochronę zawarte w opracowaniu akademickim profesora Iwo Wojciechowskiego „Funkcjonowanie Ekosystemów Torfowiskowych” oraz wszelkie materiały dotyczące Chełmskich Torfowisk Węglanowych.

Laureatami  konkursu zostali:

MIEJSCE 1 – Patrycja Powaga z Zespołu Szkół w Sawinie (uzyskała komplet punktów w teście i bezbłędnie rozpoznała wszystkie gatunki roślin i zwierząt), opiekun Sławomir Korpysz;
MIEJSCE 2 – Oliwia Bochen ze Szkoły Podstawowej w Strachosławiu, opiekun Arkadiusz Stachowicz;
MIEJSCE 3 – Alicja Siatka z Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie , opiekun Sławomir Korpysz;
MIEJSCE 4 – Monika Spodniewska z Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie (najmłodszy uczestnik konkursu), opiekun Sławomir Korpysz;
WYRÓŻNIENIA – Patrycja Wójcik i Bożena Woźnica z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nadrybiu, opiekun Kazimierz Zakościelny, Beata Gil z Zespołu Szkół w Sawinie, opiekun Sławomir Korpysz .

Uczestnicy konkursu mieli okazję wysłuchać ciekawego referatu wygłoszonego przez znanego przyrodnika i badacza wodniczki dr. Jarosława Krogulca z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków pt. „Chełm-Paryż-Dakar – poznajemy świat wędrując z ptakami”.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA