REKLAMA
,
Napijemy się Wody Króla Daniela
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Miasto Chełm będzie miało swoją wodę mineralną. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej właśnie wystąpiło o zarejestrowanie nazwy – Woda Króla Daniela. Jednocześnie władze zapowiadają, że w przyszłym roku obniżone zostaną ceny wody i ścieków. To nie wszystkie nowe pomysły i inwestycje tej spółki miejskiej. Zobaczcie konferencję prasową prezydenta Jakuba Banaszka i prezesa Marcina Czarneckiego.

Reklama

Podczas dzisiejszej (10 czerwca) konferencji prasowej prezydent Jakub Banaszek i prezes MPGK Marcin Czarnecki zaprezentowali pomysły na nowe przedsięwzięcia spółki.

Na bazie istniejącego ujęcia wody Bariera, MPGK zamierza uruchomić linię produkcyjną do butelkowania wody. Kiedy napijemy się Wody Króla Daniela? Pierwsze butelki powinny trafić do sprzedaży w przeciągu najbliższych dwu lat. Prezydent podkreśla, że w ten sposób miasto będzie mogło chwalić się regionalnym produktem, ale także lepszym podejściem do problemu gospodarowania wodą. Przez lata nadwyżkę wody dostarczanej przez ujęcie Bariera po prostu wylewano.

Prezydent Banaszek na swoim profilu w mediach społecznościowych pisze:

Analiza „chełmskiej kranówki”, przeprowadzona przez akredytowane laboratoria, pokazuje, że gwarantuje ona wysoką jakość, zawiera również zbliżoną ilość substancji mineralnych do tych, które oferują popularne, dostępne na rynku wody butelkowane. Nasza woda kwalifikowana jest jako średniozmineralizowana, niskosodowa, o dużej twardości i lekko alkalicznym pH. Zawiera też kationy wapnia, magnezu, potasu i sodu oraz aniony fluorków, chlorków, siarczanów i wodorowęglanów. Należy pamiętać, że za pomocą wody bogatej w substancje mineralne można dostarczyć do organizmu nawet do 15% dziennego zapotrzebowania na sód czy magnez!

Linia produkcyjna

Z zapowiedzi prezydenta wynika, że na potrzeby rozlewni Wody Króla Daniela MPGK wykona nowy odwiert w pobliżu dzisiejszego ujęcia.

Linia rozlewnicza zagwarantuje kompleksowy system produkcji, poczynając od rozdmuchiwania, poprzez transportery powietrza, maszyny rozlewające, zakręcarki, etykieciarki aż po urządzenia pakujące i paletujące. Wydajność napełniarki projektowanej linii technologicznej to około 3 tys. butelek na godzinę przy zakładanej pojemności 0,5 – 2,5 l. W ramach inwestycji planowana jest też budowa nowoczesnej hali produkcyjno – magazynowej z zapleczem sanitarnym i biurowym. Spółka rozważa także uruchomienie produkcji specjalnej linii wody w opakowaniach szklanych.

Woda będzie tańsza

Prezes Czarnecki zapowiada, że w przyszłym roku stanieje woda dostarczana do naszych domów. Jak mówi – firma przygotowuje się do opracowania nowego cennika za dostawy wody pitnej i odbiór ścieków na terenie Chełma.

I kolejna planowana inwestycja to budowa miejskiej stacji paliw. Projekt jest obecnie na etapie uzgodnień lokalizacji.

Więcej szczegółów na filmie.

Napisz komentarz
 • „Chełmianka” to obciachowa nazwa bo kojarzy się z 4 ligowym zespołem piłkarskim! Nawet w Chełmie by tej wody nie pili ze względu na skojarzenia. Moze jakas garstka kibicow! To juz lepszy Danyło

 • Wojtek mistrz kreatywności. On nazwałby wodę Chełmianka wzorem Nałęczów – Nałęczowianka, Krynica – Kryniczanka. Żałosne.

 • Kilka postaów, komentarzy z FB Prezydenta:

  Jakub Watrobinski Poziomy wodonośne jak pamiętam są lokalnie rozdzielone ale pozostają w łączności hydraulicznej. Cały teren pod względem hydrogeologicznym stanowi obszar zamknięty. Wody podziemne obu poziomów są zasilane przez infiltrację wód opadowych oraz w warunkach naturalnych drenowane przez cieki powierzchniowe. Jednakże, ten system krążenia został zmieniony przez odwodnienia
  kopalni pracującej na potrzeby Cementowni „Chełm”. Eksploatacja ujęcia „Bariera” spowodowała powstanie leja depresyjnego i zmianę kierunków przepływu wód podziemnych.Dodając do tego fakt zwożenia do Cementowni -do spalarni śmieci ponad 300.000 Ton w roku, o wielokrotnie zmiennym (nieznanym)składzie, chyba nie będę miał odwagi spróbować tej „minerałki”.

  Jakub Watrobinski Woda z BARIERY, to efekt odwadniania kopalni Cementowni w Chełmie. Geologicznie jest to obiekt rozpoznany. Porównując zaś podobną wodę z kopalni w Bełchatowie, to Włodarze Kleszczowa (ichniego Chełma) zafundowali Mieszkańcom Kleszczowa darmową wodę. My płaciliśmy zawsze za wodę, która i tak musiała być pompowana. Może przyszedł czas, aby zwrócić to , co zawsze należało do mieszkańców?

  Aleksandra Seroczyńska Zastanawia mnie skąd Chełm ma pieniądze na otwarcie takiej „fabryki”. Sąsiedzka woda „Rodowita z Roztocza” wydała ok. 100 mln, żeby ruszyć z produkcją. Podobno Chełm nie ma pieniędzy i musi oszczędzać a tu taka duża inwestycja i nie ma pewności żadnej, że się zwróci

  I oby nie powtórzyła się sytuacja związana w wodą east aqua z Rudy Huty, bo woda była całkiem smaczna i miała dobrą cenę ale zniknęła z naszego lokalnego rynku bo podobno nikt nie kupował 🙁

  Jest więc kilka znaków zapytania. I nie ma co chwalić dnia przed zachodem słońca bo może to tylko kiełbasa wyborcza!

  • A jaka jest jakość wody,z jakiej głębokość.Czy jest zanieczyszczana wodami opadowymi?

  • Woda z Rudy Huty rzeczywiście nie należy do ostatnich, ale jest jedno „ale” -sąsiedztwo. Nieopodal siedziby firmy jest nekropolia. Skojarzenia zrobiły robotę.

 • „…ale także lepszym podejściem do problemu gospodarowania wodą. Przez lata nadwyżkę wody dostarczanej przez ujęcie Bariera po prostu wylewano.”

  To ja tu czegoś nie rozumiem. To u nas aż tak bogato z wodą że nadwyżki …wylewano a nam co roku fundowano podwyżki wody i ścieków? A teraz zamiast obnizyć cenę wody i ją oszczędzać to bedziemy ją butelkować i sprzedawać! heheheh i do tego z ujęcia blisko tych spalanych śmieci………..
  To juz prawdziwa ” kołomyja”. Ciekaw ile ta inwestycja będzie kosztować tz ile trzea mieć żeby ryzykować i kto pojdzie siedzieć jak interes nie wyjdzie i kto za to wyłoży kasę. Czy pójdzioe w cene wody i śmieci?

 • Nazwa wody powinna promować miasto lub region z którego woda jest wydobywana . Nazwa wody „Króla Daniela” o niczym takim nie informuje.
  Jest Nałęczowianka , Kryniczanka, Muszynianka, a może po prostu Chełmianka. Na ten temat powinni się wypowiedzieć głównie My, mieszkańcy miasta.
  Mówienie ,że budowa zakładu wytwórni wód to jest element rozbudowywania małej retencji w naszym regionie oraz stworzenie pełnego, sprawnie działającego systemu retencyjnego, odpowiadającego aktualnym wyzwaniom klimatycznym.
  Nie prawdą jest, że w chełmskich ujęciach, wody jest pod dostatkiem. Budowa nowego ujęcia wody na potrzeby rozlewni to przecież wydobycie wody z ujęcia „Bariera” do celów produkcyjnych. To nie jest retencja to jest eksploatacja.
  Szanowny Panie Prezydencie wikipedia podaje, że „retencja wodna” – zdolność do gromadzenia zasobów wodnych i przetrzymywania ich przez dłuższy czas w środowisku biotycznym i abiotycznym. A mała retencja to budowa niewielkich zbiorników, oczek wodnych i stawów, renaturyzacja małych rzek oraz ochrona terenów podmokłych. Stworzenie błękitno-zielona infrastruktury opartej na przyrodzie na którą składają się ogrody deszczowe posadowione pod rynnami i zasilane wodą opadową, pasaże roślinne, zielone dachy, ogrody wertykalne, ażurowe parkingi, skrzynie chłonne czy zbiorniki na deszczówkę. Powinien Pan prowadzić na bardzo szeroka skalę informację i edukację wśród mieszkańców miasta na temat oszczędzania WODY PITNEJ i promowanie MAŁEJ RETENCJI na terenach zabudowy jednorodzinnej i zagospodarowywania przestrzeni publicznej tworząc obszary zielono-błękitnej przestrzeni.
  Zamiast sadzenia co roku 1000szt drzewek, które po 50 latach może będą pełniły funkcję(jak przeżyją nie pielęgnowane) drzew, które obecnie tak łatwo są wycinane. Powinien Pan zabronić wycinania starych pożytecznych dużych drzew i poddać ich zabiegom sanitarnym. Bo jeżeli w mieście zabraknie dużych drzew terenów trawiastych nie będzie wody w ujęciach to bardzo kosztowna inwestycja nie będzie miała racji bytu.

  • Słuszne uwagi, poza tym, że nazwa 《Chełmianka 》 nic przeciętnemu Polakowi nie wyjaśni, ani nie zachęci. Mało kto w kraju wie, gdzie Chełm leży, chyba że dodamy „lubelski” i od razu mamy skojarzenie z tym zakichanym PKWN-em niestety. Markę można wyrobić sobie tylko jakością. Wiadomym jest i widać to niemalże na codzień – propaganda/reklama w dzisiejszych czasach nie wystarczy, jeżeli nie niesie za sobą porządnej jakości. Znak towarowy powinien być dość charakterystyczny, oryginalny i nie powinien małpować innych, bo jest to słabe.

  • Przepraszam,tylko analfabeta historyczny nie wie o znaczeniu Króla Daniela,prawnuka Krzywoustego dla Chełma.

   • Panie Sawa, wiedza historyczna o tym co się onegdaj tutaj się działo nie jest dla ludzi towarem pierwszej potrzeby. Dla większości Chełmian niestety jest takim nieszkodliwym dziwactwem. Przekonałem się o tym niejednokrotnie przy różnych okazjach. Może jest to reakcją na przymuszanie do zapamiętywania dat na lekcjach historii w szkołach? Może.
    Mieszkamy w miejscu, gdzie od zarania dziejów stykają się dwie cywilizacje – wschodu i zachodu – polityka, wojny, narodowości, obyczaje, religia, masowe przemieszczanie się ludności. To rodziło tarcia i animozje, niechęci, zapomnienie (i na odwrót), ale i mieszanie się tych wszystkich składowych, o czym świadczyć może chociażby genealogia rodzin Chełmszczyzny z Chełmem na czele. Warto pogmerać – ciekawych i zaskakujących rzeczy można się dokopać.

   • TSJ,analfabetyzm,to choroba dość powszechna.

  • Teraz i to szybko potrzeba posadzić w Chełmie 10 tysięcy drzew,a nie po tysiąc rocznie.Na temat sadzenia drzew próbowałem rozmawiać z poprzednią Prezydent,ale była głucha na to.

  • Ile jest wód o nazwie Król?No więc marketingowo ma szansę Woda Króla Daniela.

 • Administracja powinna się zajmować administrowaniem. Spółki samorządowe obsługą mieszkańców. Biznes powinien generować zysk poprzez sprzedaż swoich produktów. Kto zapłaci za to jak biznes nie wyjdzie. Znowu chełmianie.

 • Radzę też poczytać o królu Danylo, innej nazwy już wymyślić nie mogli
  a może tak zapytać mieszkańców??? Niech mieszkańcy
  się wypowiedzą.

  • Znowu prawnuk Krzywoustego nie podoba się?

   • Jak można przeczytać, takie np browary w Żywcu, czy Tychach nie odcinają się od swojej przeszłości – wręcz przeciwnie. Jest to potężny walor reklamowy dla marki.
    Tu u nas co by ktoś nie wymyslił, to zawsze będzie niedobrze. Mieszkamy na pograniczu kultur i odwiecznych między nimi tarć. Ale czy tak musi być zawsze? Inni jakoś dają sobie radę, tutaj zgniłki mają głos przewodni. Tylko narzekać i czekać na jakiegoś plusa za darmoszkę!

 • Woda powinna być sprzedawana w szklanych, zwrotnych butelkach.

 • Lepsza nazwa to „woda im PKWN” co oddawało by rolę miasta w historii

  • Właśnie widać, jak te kilka dni PKWN i wściekła prpoaganda / teraz nowocześnie – PR / potrafiło na Chełmie odcisnąć nieusuwalny sztamp na tym mieście. Ludziska, poczytajcie sobie gdzie ten PKWN tak naprawdę działał i sobie mieszkał. Tylko krótki epizod w historii, a jakie konsekwencje…

  • To głupi żart.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA