REKLAMA
,
Narodziny online
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Urodziło Ci się dziecko? Już nie musisz biec do USC. Rejestracji potomka można dokonać online.

Młodzi rodzice już nie muszą rejestrować narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Od 1 czerwca br. można to zrobić online przy pomocy Profilu Zaufanego oraz strony www.obywatel.gov.pl po zalogowaniu i weryfikacji danych.

Reklama

Jak poinformowało ministerstwo cyfryzacji, od uruchomienia usługi dla rodziców od 1 czerwca br., online zgłoszono już narodziny 300 maluchów.

Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję – wizyta w urzędzie. Od 1 czerwca mają wybór – pędzić do urzędu czy spędzić ten czas z nowym członkiem rodziny – zachęca ministerstwo cyfryzacji.

Do zarejestrowania narodzin potomka online potrzeba m.in. dane szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka, numer aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli osoba rejestrująca nie jest w związku małżeńskim). Te dane ułatwiają weryfikację danych w USC.

Kolejny krok to m.in. wybór adresu, pod którym rodzice chcą zameldować dziecko oraz sposób odebrania dokumentów. Do wyboru jest skrzynka na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłka tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).

Jak poinformowało ministerstwo cyfryzacji, to nie jedyne zmiany, które wkrótce zaczną obowiązywać, a które dotyczą rodziców. Planowane jest między innymi jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL (tzw. parentyzacja).

W funkcjonujących dotychczas przepisach i rejestrach publicznych brakuje mechanizmów jednoznacznie łączących dziecko z rodzicami (tzw. parentyzacja). Gromadzone w aktach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazują. Utrudnia to nie tylko prowadzenie rozmaitych statystyk publicznych, ale też np. realizację programów pomocowych państwa, takich jak Rodzina 500 plus – podkreśla resort. – Numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka oraz w rejestrze PESEL. Zmiany mają wejść w życie od 1 grudnia 2018 r.

Rejestracja online narodzin dziecka dostępna jest w 5 krokach na stronie internetowej MC.
Materiał wideo: https://youtu.be/EiAV-rpF-lw

Źródło: Kurier PAP.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA