REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Narzekają na niesprawiedliwy budżet obywatelski
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Mieszkańcy osiedla “Działki” są niezadowoleni z aktualnego podziału miasta na rejony, który obowiązuje przy głosowaniu na budżet obywatelski. Twierdzą, że w tym wypadku blokowiska stanowią konkurencję dla dzielnic domków jednorodzinnych i utrudniają osobom tam mieszkającym realizację osiedlowych projektów na mniejszą skalę.

Blokowisko osiedlu nierówne. Tak jest zdaniem mieszkańców “Działek”, którzy twierdzą, że muszą włożyć o wiele więcej pracy w promocję przedsięwzięć zgłaszanych w ramach budżetu obywatelskiego, a i tak nie mają szans na realizację inwestycji.

Głosy niezadowolenia nasiliły się podczas ostatniego głosowania na projekty. W rejonie nr 3 mieszkańcy domów jednorodzinnych z osiedla”Działki” walczyli o budowę nowego boiska przy Szkole Podstawowej nr 4. Tymczasem mieszkańcy bloków usytuowanych przy ulicy Wolności zabiegali o wielofunkcyjne boisko sportowe przy ZSO r 8. Ostatecznie w głosowaniu wygrał drugi projekt, uzyskując przewagę 191 głosów. Wynik ten nie podoba się mieszkańcom m.in. ulicy Żeromskiego i Botanicznej, którzy twierdzą, że przez aktualny podział na rejony miasta stracili szansę na realizację ważnych dla nich przedsięwzięć. – To działa na ludzi demotywująco – mówi pani Agnieszka, która zachęcała sąsiadów do głosowania na szkolne boisko przy Batorego. – Mówią mi, że od początku nie miało to sensu bo nigdy nie wygramy z dużym osiedlem. Są źli i za rok nawet nie wybierają się na głosowanie.

“Jesteśmy w gorszej sytuacji”

Do uczestnictwa w głosowaniu na budżet obywatelski zachęcała sama Barbara Anchimowicz, dyrektor SP nr 4, dla której budowa szkolnego boiska była sprawą priorytetową. Finalnie liczba oddanych głosów okazała się niewystarczająca, a kolejny raz wniosek do budżetu można złożyć dopiero za rok – Wiadomo, że jesteśmy w gorszej sytuacji. Mamy w szkole dzieci, które mieszkają w różnych obwodach, ale niestety ich rodzice nie mogli zagłosować – mówi Anchimowicz. Dyrektor “czwórki” sugeruje również, że rozwiązaniem mógłby być inny podział okręgów albo możliwość głosowania na projekt przez wszystkich chełmian.

Reklama dźwignią głosów

Z wątpliwościami mieszkańców „Działek” nie zgadzają się przedstawiciele chełmskiego magistratu, według których znacznie trudniej jest zaangażować i zachęcić do głosowania mieszkańców bloku, niż pojedynczych domostw – Przypomnę, że jednym z wygranych projektów jest remont ulicy Kochanowskiego, która znajduje się w dzielnicy domków jednorodzinnych – mówi Krystyna Majówka, Dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru UM Chełm. Majówka przypomina, że prawo do głosowania w tym samym okręgu, mieli również mieszkańcy bloków przy ulicy Lubelskiej, Krzywej czy Orlicz- Dreszera. Sugeruje również, że wynik zależy głównie od pomysłodawcy wniosku oraz jego reklamy.

Ze wszystkimi obawami i sugestiami mieszkańców mają zapoznać się urzędnicy. – Zespół spotka się jeszcze w tym roku i przedyskutuje zgłoszone problemy – informuje Majówka. Jeżeli mieszkańcy wystąpią o zmianę obwodów do losowania, to nad tym tematem będzie musiała się pochylić Rada Miasta Chełm. Jednak już teraz wiadomo, że wprowadzenie dodatkowych rejonów głosowania przyczyniłoby się do zmniejszenia obowiązującej puli środków na każdy okręg, a tym samym ograniczenia zasięgu przeprowadzanych remontów i inwestycji.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Dziwne wybory zapadły w tym rozdaniu tego budżetu. Głosowanie skończyło się w sobotę, a już w niedzielę Fiszowa ogłosiła wynik. Pytałem ludzi, kto właściwie tak szybko policzył głosy. I okazało się, że urzędnicy. Sami! Poświęcili na to weekend? Niestety tzw. czynnik społeczny powołany do Komisji kompltenie olał sprawę. W zasadzie temu się nie ma co dziwić – “czynnik” wybrała sama prezydent.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Reklamy, castingi i co jeszcze?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *