REKLAMA
,
„Władze starały się zniweczyć społeczną chęć do działania”
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej „Nasz Chełm” poinformował, że Przewodniczący Rady Miasta Chełm, przekazał informację potwierdzającą prawidłowość złożenia projektu uchwały, której celem miało być ułatwienie zgłaszania obywatelskich podpisów. Co dalej z uchwałą? O dalszych procedurach rozmawialiśmy z Joanną Bielecką,  przewodnicząca inicjatywy „Nasz Chełm”.

Reklama

Decyzja od Przewodniczącego Rady Miasta już wpłynęła. Można dodać: „Stało się!”. Jednakże zbieraniu podpisów towarzyszyło sporo negatywnych komentarzy. Dlaczego?

Joanna Bielecka: Zacznijmy od pewnego wyjaśnienia: źródła wszystkich tych negatywnych komentarzy związane były z władzami miasta. Nie zetknęliśmy się z jakimikolwiek negatywnymi reakcjami ze strony zwykłych mieszkańców. Wszelkie wątpliwości i kontrowersje, które wytworzyły się wokół naszej inicjatywy są dla mnie niezrozumiałe. Komitet uchwałodawczy dążył do tego, aby zmniejszyć liczbę wymaganych podpisów pod projektami uchwał obywatelskich z 750 na 250. Zaproponowaliśmy jeszcze trzy zmiany, dotyczące technicznych wyjaśnień i uregulowań. Chodzi o cały proces sprawdzania, czy propozycja takiej uchwały jest zgodna z prawem. Chcemy również aby zespół prawny działał w określonym czasie i nie wprowadzał zbyt dużo zmian, które odbiegają od całej idei uchwały. A w przypadku, kiedy to wprowadzono dużo poprawek, zmian, aby wnioskodawca miał możliwość jej wycofania

Chcemy mieszkańcom demokratycznego kraju ułatwić, możliwość wypowiedzi i współdecydowania o swoim mieście. Tylko o to chodzi w podejmowaniu uchwał przez samorząd. Nie sądziłam, że to spotka się, aż z takim wydźwiękiem tzn. mam tu na myśli zastraszanie i przerażenie niektórych środowisk.

My nie chcemy nikomu odbierać władzy. Pamiętajmy, że każda uchwała zgłoszona przez obywateli musi przejść standardową procedurę i ostatecznie zostanie podjęta przez miejskich radnych!. My chcemy tylko mieć prawo zgłaszać obywatelskie projekty. Podobnie było z budżetem obywatelskim, który spotkał się z dużymi oporami, a teraz się władzy i politykom podoba. Niektórzy nawet przypisują sobie autorstwo tego projektu. Za nami jest już realizacja pierwszych projektów w ramach budżetu obywatelskiego, wiem, że pomysłów na kolejny rok jest dużo. Nikomu to nie przeszkadza. Odwrotnie – ludzie wręcz się cieszą. Inicjatywa uchwałodawcza daje jeszcze jedną możliwość wyrażania swoich własnych potrzeb. Pamiętajmy o tym cały czas, że ostateczną decyzję podejmują radni, więc nie rozumiem, co jest powodem tego chaosu informacyjnego i nagonki.

Z tego, co mi wiadomo, odrzucono 359 podpisów. To dużo… Jak będą wyglądały dalsze procedury?

Z 1120 podpisów, tylko 753 zweryfikowano pozytywnie. Zadziwiająca liczba kiedy weźmiemy pod uwagę, że do prawomocności złożenia projektu potrzeba 750. Nie do końca na razie wiemy dlaczego odpadło tak dużo podpisów. Nie chcę się dopatrywać wprost złej woli, ale mam poczucie, władze starały się zniweczyć społeczną chęć do działania, do partycypacji w życiu miasta. Dosadnie świadczą o tym wcześniejsze działania podejmowane choćby przez prezydium Rady Miasta, którego członkowie już kilka miesięcy temu podpisali kuriozalny list. Równie dziwaczne były wypowiedzi przewodniczącego Rady Miasta dla lokalnych mediów. Wreszcie zorganizowana akcja wycofywania podpisów.

 Co będzie się działo dalej?  Ruszy oficjalna procedura. Zespół radców prawnych Urzędu Miasta musi teraz sprawdzić, czy nasz projekt i uzasadnienie, mają właściwe odniesienia do prawa miejscowego, do prawa Rzeczypospolitej i czy są zgodne z Konstytucją RP. Jeżeli zespół radców zaopiniuje ją pozytywnie, trafi pod obrady komisji RM aw ostatnim kroku, na sesji Rady Miasta, radni będą decydować o jej przyjęciu.

Czy jako komitet, macie zamiar przeanalizować, dlaczego tak wiele podpisów zostało odrzuconych?

Nosimy się z takim zamiarem, aczkolwiek mamy sezon urlopowy, a komitet musi się zebrać w całości. Potrzebujemy jeszcze trochę czasu, żeby uzgodnić pewne kwestie np. prosić o kserokopie protokołu, na podstawie którego zweryfikowane podpisy. Będziemy się dopytywać o pomyłki i poprawność podpisów, które zostały złożone.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Nie wiem o co chodzi tym wszystkim malkontentom? Więcej takich inicjatyw społecznych. Dobrze że komuś się chce inicjować takie przedsięwzięcia. To przecież ” pro publico bono”.

  No votes yet.
  Please wait...
 • @BETA – właściwie jaką kasę ma ChOP ściągać z miasta?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Nuda, nudą, wszyscy co mają korzenie w PO nie znają się na pracy, tylko na kombinacjach. A to właśnie prawdziwe zaplecze CHOP itd. Boją się, że już nie da się tak łatwo wyrwać kasy z upolitycznionego Urzędu Marszałkowskiego, zatem udają obywatelskość 🙂

  No votes yet.
  Please wait...
  • Chciałoby się podyskutować, ale z kim? Może merytorycznie się odniesiesz do tematu?

   No votes yet.
   Please wait...
 • Co to za dziwny tytuł? Wyborcy wybierają radnych i prezydenta i ci mają pełny mandat i swobodę do działania. Druga Szwajcarię chcemy budować? Pani Bielecka chyba z nudów nie ma co robić?

  No votes yet.
  Please wait...
  • grube niporozumienie. Ani Prezydent, ani radni nie są nieomylni. Wybory to nic innego jak zawarcie kontraktu na wykonanie określonej pracy przez tych ludzi. Jednak suwerenem szanowny CHEŁMIANINIE pzostają wyborcy. Z punktu widzenia mieszkańców takie inicjatywy jak te o których traktuje artykuł są godne nie tylko pochwały ale i naśladowania.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA