REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Nasz Chełm: “Mniej inwestycji i mniej pieniędzy. Mimo podwyżek”
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Na trwającej dziś sesji Rady Miasta, radni zajęli się budżetem na przyszły rok. Głos w tej sprawie postanowili zabrać także przedstawiciele Stowarzyszenia “Nasz Chełm”. W swoim stanowisku wyliczają wiele poważnych zastrzeżeń i udowadniają, że wprowadzone niedawno podwyżki nie przyniosą miastu żadnych nowych dochodów, a w niektórych miejscach przełożą się nawet na spadek wpływów.

W swoim piśmie, członkowie “Naszego Chełma” zwracają również uwagę na brak w przyszłorocznym budżecie wielu, ich zdaniem ważnych, wyliczeń. – Jaskrawym tego przykładem są wydatki na administrację publiczną. […] Brakuje informacji na temat liczby zatrudnionych osób oraz rodzaju stanowisk pracy, a nawet średniego miesięcznego wynagrodzenia w przeliczeniu na etat. – czytamy w stanowisku.

– Samorząd nie ma żadnego pomysłu na poprawę istniejącej sytuacji – czytamy dalej. Dowodem na to ma być fakt, że przegłosowane w listopadzie liczne podwyżki lokalnych opłat i podatków nie mają żadnego przełożenia na zwiększenie możliwości inwestycyjnych. Mało tego, w wielu dziedzinach, następuje wręcz wyraźne zmniejszenie dochodów. Przedstawiciele “Naszego Chełma” pokazują tu na dowód wyliczenia oraz wykresy, obrazujące obecną sytuację.

Przypomnijmy. Podwyżka podatku od budynków pod działalność gospodarczą wyniosła 21%. Władze miasta podniosły ją ze stawki 18,20 zł/m2 do 22 zł/m2. Okazuje się jednak, że w projekcie budżetu Chełma wzrost dochodów z tego tytułu wyniesie jedynie… 315 zł! Dla porównania, dochody z tego tytułu powinny na koniec 2015 roku wynieść 31 110 685 zł. Tymczasem w 2016 roku, już po podwyżce, władze Chełma oczekują wpływu na poziomie 31 111 000 zł.

Jeszcze ciekawiej wygląda sytuacja z podatkiem od osób fizycznych. Tutaj podwyżka wyniosła 16% dla gruntów i 11% dla zabudowań. Tymczasem budżet miasta uzyska z tej podwyżki 0 zł! Dochody planowane z tego podatku na 2016 rok są identyczne, jak w roku bieżącym.

112

Kolejna podwyżka dotyczyła środków transportu. Wzrosły opłaty za posiadanie przyczep, pojazdów rolniczych, autobusów czy busów. Tymczasem do budżetu miasta w 2016 roku wpłynie z tego tytułu aż o milion złotych mniej niż w obecnym. Mimo wzrostu opłat dla mieszkańców oraz przedsiębiorców, budżet miasta nie zyska na tym ani złotówki.

212

Ostatnia z podwyżek dotyczyła opłat za wywóz nieczystości. Opłaty wzrosły o 2 zł od osoby, jeśli zbiórka była prowadzona selektywnie i 3 zł, jeśli odpady były zmieszane. Mimo wyraźnego podniesienia opłat, budżet miasta w 2016 uszczupli się z tego tytułu o nieco ponad 100 000 zł.

– Gdzie w projekcie przyszłorocznego budżetu należy poszukiwać pieniędzy z tytułu zwiększenia szeregu podatków i opłat lokalnych? – pytają w stanowisku działacze “Naszego Chełma”. Ich głębokie zaniepokojenie budzi także radykalny spadek wydatków na inwestycje w przyszłym roku. – Już w 2015 roku zaplanowano na ten cel żenująco małą kwotę 9 430 725 zł – dowiadujemy się. – W roku 2016 mają one osiągnąć poziom zaledwie 5 524 488 zł. Jak ta kwota ma się do medialnych deklaracji władz naszego Miasta o zwiększeniu inwestycji? – pyta “Nasz Chełm”.

321

Zdaniem Stowarzyszenia “Nasz Chełm”, bardzo zawstydzająco jako miasto wypadamy w wykorzystywaniu funduszy unijnych. Dla przykładu Zamość zaplanował w 2016 roku na inwestycje aż 43 478 000 zł, z czego 6 373 500 zł pochodzi z UE. Sama kwota dotacji z UE jest w Zamościu wyższa niż cały budżet przeznaczony w naszym mieście na inwestycje.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Bzdury totalne!!!!!! Podwyżki wprowadzono później niż powstał projekt budżetu!! Więc znów okłamujecie ludzi ??? Gdyby taki “naszchelm” rządził miastem to matko najdroższa… Zajmijcie się nauka czytania a dopiero później budżetem i polityką

  No votes yet.
  Please wait...
  • to już w ogóle kompetentnych urzędników mamy! Przedstawiają nieaktualny budżet na Radę Miasta?

   No votes yet.
   Please wait...
 • Trzeba nauczyć się czytać budrzet że zrozumieniem i zobaczyć ile jest w nim inwestycji a nie siać demagogię. Wypociny wasze są tak jednostronne, że aż niewiarygodne. Nawet radni PIS mówili w swoich wystąpieniach, że na inwestycje jest więcej.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Te dane pokazują całkowitą nieudolność prezydent Agaty Fisz i jej urzędników. Jak można robić podwyżki i zabierać ludziom pieniądze a następnie wydawać je nie wiadomo na co. Wydatki na inwestycje mniejsze prawie o połowę. Mniej będzie wybudowanych dróg, chodników, skwerów itd. Urzędnicy Agaty Fisz nie potrafią też zdobywać pieniędzy z UE. Zamość wyda z UE o 1 mln więcej na inwestycje niż Chełm z własnych środków. Gdzie są pieniądze z podwyżek? Fisz oddaj nam nasze pieniądze!

  No votes yet.
  Please wait...
 • cała kasa z podwyżek pójdzie na podwyżki dla administracji i zatrudnienie kolejnych “zajączków” na stanowiskach pomocy administracyjnych ażeby nie musieć ogłaszać konkursów na stanowiska. Już teraz mamy takich “zajączków” ponad 40-stu w samym Urzędzie Miasta, a Spółki i inne miejskie organizacje?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *