REKLAMA
,
Nasz Chełm: „Mniej inwestycji i mniej pieniędzy. Mimo podwyżek”
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Na trwającej dziś sesji Rady Miasta, radni zajęli się budżetem na przyszły rok. Głos w tej sprawie postanowili zabrać także przedstawiciele Stowarzyszenia „Nasz Chełm”. W swoim stanowisku wyliczają wiele poważnych zastrzeżeń i udowadniają, że wprowadzone niedawno podwyżki nie przyniosą miastu żadnych nowych dochodów, a w niektórych miejscach przełożą się nawet na spadek wpływów.

Reklama

W swoim piśmie, członkowie „Naszego Chełma” zwracają również uwagę na brak w przyszłorocznym budżecie wielu, ich zdaniem ważnych, wyliczeń. – Jaskrawym tego przykładem są wydatki na administrację publiczną. […] Brakuje informacji na temat liczby zatrudnionych osób oraz rodzaju stanowisk pracy, a nawet średniego miesięcznego wynagrodzenia w przeliczeniu na etat. – czytamy w stanowisku.

– Samorząd nie ma żadnego pomysłu na poprawę istniejącej sytuacji – czytamy dalej. Dowodem na to ma być fakt, że przegłosowane w listopadzie liczne podwyżki lokalnych opłat i podatków nie mają żadnego przełożenia na zwiększenie możliwości inwestycyjnych. Mało tego, w wielu dziedzinach, następuje wręcz wyraźne zmniejszenie dochodów. Przedstawiciele „Naszego Chełma” pokazują tu na dowód wyliczenia oraz wykresy, obrazujące obecną sytuację.

Przypomnijmy. Podwyżka podatku od budynków pod działalność gospodarczą wyniosła 21%. Władze miasta podniosły ją ze stawki 18,20 zł/m2 do 22 zł/m2. Okazuje się jednak, że w projekcie budżetu Chełma wzrost dochodów z tego tytułu wyniesie jedynie… 315 zł! Dla porównania, dochody z tego tytułu powinny na koniec 2015 roku wynieść 31 110 685 zł. Tymczasem w 2016 roku, już po podwyżce, władze Chełma oczekują wpływu na poziomie 31 111 000 zł.

Jeszcze ciekawiej wygląda sytuacja z podatkiem od osób fizycznych. Tutaj podwyżka wyniosła 16% dla gruntów i 11% dla zabudowań. Tymczasem budżet miasta uzyska z tej podwyżki 0 zł! Dochody planowane z tego podatku na 2016 rok są identyczne, jak w roku bieżącym.

112

Kolejna podwyżka dotyczyła środków transportu. Wzrosły opłaty za posiadanie przyczep, pojazdów rolniczych, autobusów czy busów. Tymczasem do budżetu miasta w 2016 roku wpłynie z tego tytułu aż o milion złotych mniej niż w obecnym. Mimo wzrostu opłat dla mieszkańców oraz przedsiębiorców, budżet miasta nie zyska na tym ani złotówki.

212

Ostatnia z podwyżek dotyczyła opłat za wywóz nieczystości. Opłaty wzrosły o 2 zł od osoby, jeśli zbiórka była prowadzona selektywnie i 3 zł, jeśli odpady były zmieszane. Mimo wyraźnego podniesienia opłat, budżet miasta w 2016 uszczupli się z tego tytułu o nieco ponad 100 000 zł.

– Gdzie w projekcie przyszłorocznego budżetu należy poszukiwać pieniędzy z tytułu zwiększenia szeregu podatków i opłat lokalnych? – pytają w stanowisku działacze „Naszego Chełma”. Ich głębokie zaniepokojenie budzi także radykalny spadek wydatków na inwestycje w przyszłym roku. – Już w 2015 roku zaplanowano na ten cel żenująco małą kwotę 9 430 725 zł – dowiadujemy się. – W roku 2016 mają one osiągnąć poziom zaledwie 5 524 488 zł. Jak ta kwota ma się do medialnych deklaracji władz naszego Miasta o zwiększeniu inwestycji? – pyta „Nasz Chełm”.

321

Zdaniem Stowarzyszenia „Nasz Chełm”, bardzo zawstydzająco jako miasto wypadamy w wykorzystywaniu funduszy unijnych. Dla przykładu Zamość zaplanował w 2016 roku na inwestycje aż 43 478 000 zł, z czego 6 373 500 zł pochodzi z UE. Sama kwota dotacji z UE jest w Zamościu wyższa niż cały budżet przeznaczony w naszym mieście na inwestycje.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Bzdury totalne!!!!!! Podwyżki wprowadzono później niż powstał projekt budżetu!! Więc znów okłamujecie ludzi ??? Gdyby taki „naszchelm” rządził miastem to matko najdroższa… Zajmijcie się nauka czytania a dopiero później budżetem i polityką

  No votes yet.
  Please wait...
  • to już w ogóle kompetentnych urzędników mamy! Przedstawiają nieaktualny budżet na Radę Miasta?

   No votes yet.
   Please wait...
 • Trzeba nauczyć się czytać budrzet że zrozumieniem i zobaczyć ile jest w nim inwestycji a nie siać demagogię. Wypociny wasze są tak jednostronne, że aż niewiarygodne. Nawet radni PIS mówili w swoich wystąpieniach, że na inwestycje jest więcej.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Te dane pokazują całkowitą nieudolność prezydent Agaty Fisz i jej urzędników. Jak można robić podwyżki i zabierać ludziom pieniądze a następnie wydawać je nie wiadomo na co. Wydatki na inwestycje mniejsze prawie o połowę. Mniej będzie wybudowanych dróg, chodników, skwerów itd. Urzędnicy Agaty Fisz nie potrafią też zdobywać pieniędzy z UE. Zamość wyda z UE o 1 mln więcej na inwestycje niż Chełm z własnych środków. Gdzie są pieniądze z podwyżek? Fisz oddaj nam nasze pieniądze!

  No votes yet.
  Please wait...
 • cała kasa z podwyżek pójdzie na podwyżki dla administracji i zatrudnienie kolejnych „zajączków” na stanowiskach pomocy administracyjnych ażeby nie musieć ogłaszać konkursów na stanowiska. Już teraz mamy takich „zajączków” ponad 40-stu w samym Urzędzie Miasta, a Spółki i inne miejskie organizacje?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA