REKLAMA
,
Nasz Chełm: Nie widzimy zmiany
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska Nasz Chełm nie zmienia swoich metod działania. Tak jak w czasach prezydentury Agaty Fisz, tak i obecnie stara się inspirować chełmski samorząd do działania. Tylko w ciągu kilku ostatnich miesięcy Stowarzyszenie zgłosiło kilka propozycji. Czego dotyczyły i jakie przyniosły efekty?

Stowarzyszenie wystosowało do Urzędu Miasta dwa pisma wskazujące możliwości pozyskania pieniędzy na działania związane ze wsparciem przedsiębiorczości i społeczeństwa obywatelskiego. Trzecie wystąpienie dotyczyło sprawy nadzoru samorządu nad spółkami komunalnymi.

Reklama

Jak współpracować z przedsiębiorcami

Pierwsza propozycja NCh (21 stycznia 2019 r.) zwracała uwagę na pilotażowy program edukacyjny dla jednostek samorządu terytorialnego – gov_LAB.
Jego celem jest „…dostarczenie administracji samorządowej wiedzy i umiejętności do projektowania innowacyjnych usług lub programów dla przedsiębiorców. Dodatkowym efektem pilotażu będą nowe, zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb ostatecznych użytkowników, usługi lub programy dla przedsiębiorców. Zainteresowane udziałem jednostki samorządu terytorialnego powinny zgłosić zespoły projektowe składające się z 3-7 pracowników”.
Uczestnicy dowiedzą się m.in. „czym jest projektowanie usług publicznych oraz projektowanie doświadczeń i funkcjonalności dla użytkownika, jak projektować usługi w zmiennej rzeczywistości, czy też jak wypromować nowe usługi. Ponadto będą mogli nauczyć się efektywnej pracy w zespole multidyscyplinarnym, analizowania zależności między interesariuszami usług skierowanych do przedsiębiorców…”.

Idea programu niemal dokładnie wpisuje się w wyborcze hasła nowej ekipy.

Skorzystanie z oferty PARP – stwierdzali w swoim piśmie działacze NCh – znacząco wpłynie na jakość i czas wdrażania Pańskich projektów w życie. (…) Pragnę przypomnieć, że od lat aktywnie uczestniczymy w działaniach wspierających lokalną przedsiębiorczość. Także obecnie realizujemy projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach którego udzielamy dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zdobyte doświadczenie pozwala nam złożyć na Pańskie ręce ofertę aktywnego uczestnictwa w działaniach na rzecz rozwoju chełmskiej gospodarki. Już dzisiaj oferujemy wsparcie w przygotowaniu wniosku do PARP oraz między innymi opracowanie regulaminu pracy rady przedsiębiorczości.

Wsparcie dla partycypacji

Stowarzyszeniu Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm” początek dała kampania na rzecz wprowadzenia w Chełmie budżetu obywatelskiego – przypomina Joanna Bielecka, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm”.

Od zarania naszej działalności staramy się aktywnie działać na rzecz rozwoju naszego miasta i jego społeczności – dodaje Bielecka.

W piśmie z 5 lutego br. działacze NCh piszą do prezydenta Jakuba Banaszka:

Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy Pańskie deklaracje dotyczące: Wprowadzenia spotkań/warsztatów dla mieszkańców, na których obligatoryjnie będą obecni członkowie ścisłego kierownictwa UM oraz założenie Miejskiej Rady Pożytku Publicznego i komórki zajmującej się partycypacją społeczną. (…) Zdajemy sobie sprawę, że do spełnienia tych zapowiedzi potrzebne są czas, pieniądze i kadry. W związku z tym chcemy zwrócić Pańską uwagę na ogłoszony właśnie przez Pracownię Badań i nowacji Społecznych „Stocznia” wspólnie z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju oraz Związkiem Miast Polskich nabór wniosków do drugiej edycji projektu „Przestrzeń dla partycypacji” wspierającego gminy w prowadzeniu konsultacji społecznych dotyczących dokumentów planistycznych. Samorządy mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie do 28 lutego.

W ramach tego projektu samorządy, które wezmą udział w projekcie, otrzymają grant w wysokości ok. 20 000 zł na przeprowadzenie u siebie konsultacji społecznych. Uzyskają też eksperckie wsparcie w ich zaplanowaniu i realizacji. Specjaliści pomogą dobrać techniki i narzędzia konsultacyjne. Zorganizują także dla przedstawicieli urzędu szkolenia i warsztaty z dziedziny partycypacji obywatelskiej w planowaniu przestrzennym.

Także w tym przypadku Stowarzyszenie zadeklarowało wolę ścisłej współpracy w przygotowaniu i realizacji stosownego projektu.

Spółki na dnie – zarządzanie bez zmian

Kolejne pismo dotyczy kwestii nadzoru nad spółkami komunalnymi (28 marca 2019 r.). Powstało ono w oparciu o informacje, jakie Stowarzyszenie otrzymało w odpowiedzi na składane w UM Chełm wnioski o udostępnienie informacji publicznej.

Z przykrością muszę przyznać, że jesteśmy tymi odpowiedziami bardzo rozczarowani – mówi Joanna Bielecka. – Pisma ograniczyły się do stwierdzenia: „…Miasto Chełm zgodnie z obowiązującymi Zasadami nadzoru właścicielskiego nad spółkami komunalnymi otrzymuje kwartalne oraz roczne sprawozdania finansowo-ekonomiczne spółek komunalnych”.

Zdaniem Stowarzyszenia to jednoznaczny dowód na to, że samorząd nie ma bieżącej wiedzy na temat faktycznego stanu swoich spółek. „Zasady Nadzoru właścicielskiego nad spółkami komunalnymi”, to dokument zatwierdzony w 12 października 2018 roku przez prezydent Agatę Fisz. Jego poprzednia wersja obowiązywała od 11 lutego 2011 r. Jedyna zmiana, jaką w ciągu siedmiu lat wprowadzono (6 maja 2015 r.) dotyczyła… „szczegółowych zasad i trybu przyznawania nagrody rocznej osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi oraz wzoru wniosku o przyznanie nagrody rocznej” (sic!).

W świetle powszechnie dostępnej wiedzy na temat stanu miejskich spółek widać wyraźnie, że „Zasady…” nie spełniały i nadal nie spełniają swojej roli. Katastrofalny stan tych przedsiębiorstw – zdaniem Naszego Chełma

(…) wymaga od samorządu zastosowania specjalnych narzędzi kontroli nad ich zarządami. Kondycja tych firm ma ogromny wpływ na każdego mieszkańca naszego miasta. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań do wzmocnienia nadzoru nad spółkami oraz egzekwowania zadań rad nadzorczych.

Stowarzyszenie zaapelowało w swoim piśmie o dokonanie korekt w obowiązujących regulacjach i informowanie chełmian o sytuacji miejskich firm oraz programach naprawczych przez nie podejmowanych.

Pisma bez odpowiedzi

Nasz Chełm na żadną ze swoich propozycji nie otrzymał odpowiedzi z Urzędu Miasta.
Zarówno prezes, jak i inni członkowie organizacji nie ukrywają rozczarowania sposobem prowadzenia dyskursu przez samorząd miasta. Ich zdaniem, niewiele się pod tym względem zmieniło w porównaniu z okresem rządów poprzedniej ekipy.

Prezydent być może zajmuje się ważniejszymi kwestiami wynikającymi ze stanu miejskich finansów – mówi Bielecka. – Spodziewaliśmy się jednak, że naszymi propozycjami zajmą się ludzie z jego zaplecza.

Napisz komentarz
 • Prokurator Robert Scurvy

  Pierwszy klopot Banaszka wyjezdza do Brukseli zostają tylko dlugi i rozbudzone obietnice oraz masa ludzi do zwolnienia.
  I jak tu czlowiekowi nie współczuć?
  Pozostaja jeszcze dzialacze PiS bez nadzoru ze Szwedem i Czechem na czele o szerokich kompetencjach: i wypic i zabawic sie potrafia wiec moze nie bedzie smutno i bedzie o czym pogadac.

 • Banszek ma poważniejsz problemy niż NCH. To temat nie warty uwagi. Nikt sie nimi nie będzie przejmował , zwłaszcza Banaszek!

 • Iskrzy? Czy ja wiem. Może i coś tam z grzyta ” zębami”NCH ale bardzo cichutko. No nie dziwie się im . Podsuneli Banaszkowi pomysł, nawet zrobili brudną robotę , zaczynając rozbiór klubu Fiszowej i PSL . Następnie Banaszek sobie to przywłaszczył i przerobił na swoje ,jakieś tam, coś tam! Tylko nie wiadmo po co skoro wszyscy i tak głosują za! A ustawka w tym sensie że to co zgłosili na tych pismach to blaga oczywista ! Już samo to że do tej pory siedzieli z tym cicho świadczy że tam nic nie było na rzeczy, nawet jak ich wy…. to nie pisneli słówkiem. Teraz zrobili ” wrzutke” po to żeby się przypomnieć, a może zaprosi , pogada itd . Pewnie zaprosi , co mu zależy , „pogłaszcze po głowce” i powie a teraz wy……… mi stąd i więcej głowy nie zawracać, bo dam po łapach albo ich oleje , co mu zrobią? Nie mamy Pana płaszcza ……….

 • Prokurator Robert Scurvy

  Slyszalem ze jednak nie jest to ustawka ale naprawde iskrzy na lini Banaszek a NCh.
  Wywodzi sie z przeszłości nie tak znowu odleglej gdy w radzie takiego dziwnego potworka tworzyl NCh z PSL. Miala to byc ewentualna koalicja ale mowiac kolokwialne Banaszek wy…. to cale towarzystwo i powstal nowy klub radnych Porozumienie coś tam.
  Czy skonczy sie audiencja i porozumieniem NCh z Banaszekiem? nie wykluczam ale i tak problemem jest brak kasy.

 • Też mi się tak wydaje że to ustawaka.

 • Coś mi się wydaje że to klasyczna „ustawka” tz, oni wiedzą że to fikcja , urząd wie na pewno że tak jest.
  Teraz zapewne Banaszek zaprosi Panią Bielekcką na spotkanie i będzie ją przeraszał że nie odpisał itd , w duchu się śmiejąc że nie z takimi dawał sobie rade. Pan Bielecka ze szczęścia że dostąpiła zaszczytu uściśnięcia dłoni ( wszyscy już dostąpili , nawet Sawa) będzie miała mokro tu i tam i po wszystkim. Prezydent zapewni że teraz to już na pewno będzie odpisywał . I wszystko wróci na stare tory. Działecze będa słać kolejne pisama z ” odgrzewanymi kotletami ” że niby coś tam jest a po bliższym zapoznaniu okaże się że już dawno niekatualne i tyle. Jak się zbierze górka takich głupich pisam z ” Ministersta Głupich Krokow” to tak samo im odpowie.
  Nawet nikt z czytających nie dał się nabrać na to a co dopiero Banaszek.

 • amici, fajnie że jesteś całkiem „równy” chłop. Trzymaj się dalej prosto…

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA