REKLAMA
,
Nauczyciele dostaną podwyżki
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

1 kwietnia nauczyciele dostaną podwyżki pensji. A to dopiero pierwszy etap planu podwyżek dla tej grupy zawodowej. 

Reklama

W tym roku na podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli przeznaczono ok. 1,2 mld zł w budżecie państwa – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort  zapowiada, że od 1 kwietnia rozpoczyna wprowadzanie planu podwyżek dla nauczycieli, które mają wynieść w sumie około 16 proc. Kolejne podwyżki zaplanowano od stycznia 2019 r. oraz od stycznia 2020 r. Jak podało ministerstwo, wzrost płac nauczycieli ma odpowiadać przewidywanemu w tym okresie wzrostowi przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Ostatnia podwyżka płac nauczycieli miała miejsce w 2012 r. W 2017 r. po raz pierwszy od pięciu lat zagwarantowaliśmy waloryzację wynagrodzeń nauczycieli i zapewniliśmy ich finansowanie w kwocie 418 mln zł – zaznacza resort w komunikacie. – Priorytetem Ministerstwa Edukacji Narodowej jest podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela, premiowanie wysokiej jakości pracy, a także zapewnienie odpowiednich warunków do wykonywania zadań.
Ministerstwo poinformowało też, że w tym roku do puli przeznaczonej na wynagrodzenia przesunięto środki zabezpieczane dotychczas w budżecie na dodatek mieszkaniowy dla uprawnionych nauczycieli. To spowoduje, że od 1 kwietnia br. średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrosną łącznie o 5,35 proc. Tak więc pensja nauczyciela stażysty zwiększy się średnio o o 147 zł, a dla nauczyciela dyplomowanego nawet o 271 zł – podaje kurier PAP. Resort zaznacza przy okazji, że dodatek mieszkaniowy był „uprawnieniem o charakterze socjalnym”, nie zaś składnikiem wynagrodzenia nauczycieli. W obecnych realiach przestał spełniać swoją funkcję.
MEN podkreśla przy tym, że „nie ma i nie miał planów likwidacji dodatku wiejskiego”. „Wszystkie spekulacje medialne są nieprawdziwe” – oznajmił resort.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • jeszcze jedna kasta ( jeżeli już to o stopień inflacji )

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA